Витівки монополіста: Чому судяться через дві "платіжки" за газ на Харківщині

Колись українці отримували одну платіжку за газ. Тепер приносять дві: одну – за сам газ, іншу – за його транспортування

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Витівки монополіста: Чому судяться через…

Це нововведення вже викликало обурення серед народу. Воно й не дивно – платити ще більше за комуналку ніхто не хоче.

Деякі українці вирішили не тільки обурюватися, а й вдатися до певних дій. Зокрема, юристи ГО "Чугуївська правозахисна група" та Громадського центру правосуддя подали до Харківського окружного адміністративного суду позов проти НКРЕКП з вимогою визнати незаконною постанову, яка встановлює тариф на транспортування газу. За словами правозахисників, вона була прийнята необґрунтовано, сам тариф включає незрозумілі та непрозорі витрати. Більше того, він порушує законодавчі акти.

"Тема комунальних тарифів зараз актуальна, вона у всіх нас на слуху, – розповів юрист ГО "Чугуївська правозахисна група" Сергій Рогозін. – Є суспільний резонанс. З іншого боку, на мою думку, є диктат комунального монополіста. Він, в принципі, недопустимий. Під час підвищення тарифів має бути певне взаєморозуміння зі споживачем. Я розумію, що підприємства ЖКГ несуть фінансове навантаження. Але вирішувати свої фінансові питання шляхом підвищення тарифів і таким чином "латати" свої діри, я вважаю, недопустимим. На жаль, органи державної влади зовсім різних рівнів потурають цій ситуації, вони ідуть шляхом найменшого спротиву – шляхом підвищення тарифів".

За словами юриста "Чугуївської правозахисної групи" Романа Лихачова, громадяни мають знати структуру тарифу та розуміти, звідки взялися цифри в квитанції за газ. Крім того, згідно чинному законодавству, якщо громадянин не користується послугою, або він це робить обмежено, або послуга не була надана, то він має право на перерахунок послуги.

"Нам всім прийшов новорічний дарунок, – зазначив Лихачов. – Це так званий платіж за транспортування газу. І вони прийшли, як я розумію, за два місяці. З оплатою наперед. І там навіть незрозуміло, що то авансова платіжка".

Він зазначив, що в деяких селах газотранспортна система була збудована за кошти самих селян. Але вони мають платити постачальнику газу за його транспортування. Самі тарифи також зростуть. Національна комісія з регулювання тарифів встановила, що з 1 січня по 30 червня 2020 року громадянин платитимуть 1,003 грн за 1 куб.м газу, а з 1 липня – 1,27 грн. Самі правозахисники наполягають на тому, що необхідно відмінити цей тариф як такий, що був прийнятий без конкретизації відповідних норм.

"У мене таке враження, що хорошу ідею в черговий раз зробили якось не дуже правильно, – зауважив Лихачов, – це, фактично, може призвести до того, що зараз ми відмінимо цей тариф, а новий не буде прийнятий… Я вважаю, що ціни мають знижуватися. А у нас все навпаки. Ціни будуть зростати. І це все далі буде призводити до інфляції в нашій країні. Це аж ніяк не назвеш позитивною зміною".

Також правозахисники відмічають, що "Харківгаз" є монополістом. Адже інших компаній, які можуть також поставляти газ, фактично не існує. Наприклад, в тій же Польщі є декілька постачальників. Як і по всіх комунальних послугах. Конкуренція завжди призводить до того, що вони стають більш якісними, що ціни навпаки зменшується. А в Харкові утворилося таке монопольне середовище.

"Розділення платежів по самому газу та його транспортуванню – воно, в принципі, вигідне з точки зору споживачів, – зазначив Лихачов. – Це має привести на ринок певних гравців, які можуть або транспортувати, або поставляти газ. Це як має бути. Але в даному випадку, на мій погляд, система абсолютно невигідна. Вона призводить до зменшення. І до того, що заводяться інші гравці. Я бачу на ринку зовсім інших гравців по поставкам газу і по його транспортуванню. А кому належить газотранспортна система, щоб віддавати її на обслуговування? Наскільки я розумію, вона належить народу України. І більше того, до смішного доходить. Як можна в селі брати за обслуговування труби у людей, які самі всім селом скидалися на газові труби?".

За словами правозахисників, до них зверталися люди, які цього року не використовували жодного куба газу, але отримали платіжки. Так, згодом людям пояснили, що вони можуть звернутися до "Харківгазу". Але чомусь це зроблено було не одразу. До того ж, не кожна людина готова боротися за свої права. Бо є пенсіонери, які живуть в селех, які бояться, що прийдуть комунальники і відключать їм газ. Тому готові за це віддати свої останні гроші. За словами Лихачова, зараз для чогось створюється соціальна напруга навколо тих тарифів.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme