Вирубка на десятки мільйонів: Що відбувається з віковими лісами на Харківщині

У Харківській області громадський розголос і зміна відповідальних осіб могли би вплинути на невтішну ситуацію з порубками вікових листяних лісів

Віталій Дяченко

У Харківській області екологічні активісти зафіксували низку незаконних вирубок вікових дубових лісів. Останній випадок наприкінці цього тижня трапився у Чугуївському районі на території Чугуєво-Бабчанського лісового господарства. Громадяни, котрі прибули на місце вивезення деревини, застали чотири великовагові вантажівки, забиті нечіпованими, відтак, незаконно спиляними, стволами, а також маніпулятор.

 

Активіст Андрій Шевцов в коментарі Depo.Харків зазначив, що група молодиків напала на активістів Чугуєва і Кочетка, які разом із представниками поліції і юристом приїхали перевірити документи по незаконній вирубці лісу. "Завдання тітушек було не дати представникам поліції і активістам перевірити документацію по незаконній вирубці лісу", – переконаний Шевцов.

 

Він додав, що під час конфлікту "тітушки" облили активістів зеленкою. Одному активістові рідина потрапила в очі, його відправили на операцію.

У свою чергу голова громадської організації "Зелена варта України" Олег Костров, який також постраждав від дій "тітушок" під Чугуєвом, висловив переконання, що найгіршою в регіоні залишається ситуація в Чугуєво-Бабчанському та Гутянському лісгоспах. "Під видом санітарних рубок вирубуються ті дерева, що мають для нас величезне значення, тому що завдяки саме цим деревам ми живемо на певну кількість років довше на Слобожанщині. Люди в погоні за "довгим рублем", використовуючи всілякі злочинні схеми та бюрократичний апарат, знищують наші ліси", - констатував Костров.

 

Він наголосив, що проблема незаконної вирубки, зокрема, дубових лісів є дуже загрозливою в Харківській області. "Ця проблема настільки хронічна, що, наприклад, якщо ми візьмемо Красноградський район, лісгосп, що знаходиться в бік Дніпропетровської області та Краснокутська, там уже такої сировини, такого дубу взагалі немає. Викосили все. Можна туди відправити комісію, яка все це побачить", - зазначив він, додавши, що зрубаний ліс переважно йде на експорт.

 

Утім, вважає активіст, боротьба з незаконними вирубками лісів на Харківщині має певні результати. "Призупинили рубку, на мою думку, у двох лісгоспах. Перший, лісгосп Куп'янський, де організація "Майбутнє Куп'янська" стала на захист лісових насаджень і добилася громадського заборони на це. Другий, я вважаю, не вивозиться зараз ліс із території "Жовтневого лісгоспу", що знаходиться на території Харкова та Харківської області.  Через те, що змінили керівництво. Там директор, який знаходився у відпустці по догляду за дитиною, став зараз до керівництва, там зараз тривають ревізії", - сказав активіст.

 

 

На фото: Олег Костров

 

Нинішній директор ДП "Жовтневе лісове господарство" Руслан Чагаровський в коментарі Depo.Харків зазначив, що одразу ж після зайняття посади 18 червня 2019 року провів раптові перевірки на території державного підприємства, а також ініціював інвентаризацію фінансового стану господарства.

 

За словами директора, була виявлена низка порушень, які відбулися з 1 січня по 17 червня 2019 року. Зокрема, перевірка виявила дебіторську (7,85 млн грн) і кредиторську (14,95 млн грн, із якої 2,5 млн грн – борг по зарплаті) заборгованості. Також "Жовтневе лісове господарство" має критичні строки сплати податків та зборів з терміном сплати до 27 червня на загальну суму майже 3,85 млн грн.

 

Чагаровський підкреслив, що, згідно проміжних результатів раптових перевірок, були виявлені численні незаконні порубки деревини на території "Жовтневого лісництва". Усього ревізії відбулися на площі 598 га (3% загальної площі) із 48,3 тис. га, на яких розташоване лісництво. Директор зауважив, що на 11 липня результати засвідчили самовільну порубку 6,8 тис. куб. метрів лісу на загальну суму 68,57 млн грн.

 

 

 

 

Чагаровський підкреслив, що ревізії продовжуються кожного дня. Уже станом на 12 липня, за його словами, сума нанесених збитків перевищила 80 млн грн. Директор припустив, що в підсумку збитки можуть сягнути 200 млн грн.

 

Він підкреслив, що незаконно був вирубаний дуб найвищого ґатунку. Комісії заактували всі порушення.

 

Також директор ДП "Жовтневе лісництво" запевнив, що про результати перевірки були повідомлені всі правоохоронні органи, звернення з вимогою вжити необхідних заходів і розпочати розслідування були направлені цього тижня, зокрема, на ім'я першого заступника голови СБУ Івана Баканова, директора Державного бюро розслідувань Романа Трубу.

 

Чагаровський підкреслив, що з вересня 2018 року він перебував у відпустці по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку, повернувся до виконання своїх обов’язків директора 18 червня 2019 року.  Він запевнив, що навесні 2019 року планова ревізія лісових масивів виявила тільки 102,3 куб.м самовільних порубів на загальну суму 828,7 тис. грн – що майже у сотню разів менше від виявлених порушень влітку.

 

 

Відповідну інформацію Чагаровський також надіслав на ім'я заступника Голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимира Бондаря. У довідці є детальний перелік незаконних порубок деревини, що було виявлено під час раптових перевірок. До довідки, каже директор, додано 30 актів проведених перевірок у червні 2019 року.

 

Низку звернень та заяв про скоєння злочинів до правоохоронних органів України також направляв Ігор Курочка, який виконував певний час обов’язки директора ДП "Жовтнее лісництво".

 

"Дебіторська заборгованість виникла в результаті відпуску лісопродукції без попередньої оплати. Державне підприємство, відповідно до заключних договорів, та відповідно до нормативних документів Держлісагентства, не має права здійснювати реалізацію лісопродукції без попередньої 100% оплати", - йдеться в заяві від 11 липня, яку направив Курочка на ім'я директора ДБР.

 

За його відомостями, боржником лісгоспу значиться ТОВ "Профіт ДОП". Станом на 11 липня борг ТОВ складає 5,79 млн грн. Курочка закликає ДБР розпочати розслідування за озвученими фактами.

 

 

 

Того ж дня Курочка направив на ім'я директора ДБР інший документ – в.о. керівника лісгоспу повідомив про виявлені ознаки злочинної діяльності під час раптових ревізій лісових масивів ДП "Жовтневе лісове господарство" (проведені 18 червня по 5 липня 2019 року). "За попередніми підрахунками, сума збитків державі через самовільні поруби може скласти більше 200 млн грн", - підкреслив Курочка.

 

Він наголошує, що були вирубані найкращі види дубу, період рубки – з січня по червень 2019 року. "На окремих ділянках наявні крони дерев та гілля з висохлим жовтим листям, що свідчить про факт рубання деревини в "сезон тиші" – з 1 квітня по 15 червня 2019 року, в порушення вимог ст. 39 ЗУ "Про тваринний світ", на відведених лісосіках вибіркового санітарного рубання", - зауважив Курочка.

Екоактивіст Костров звертає увагу на кволу реакцію правоохоронних органів на події в лісництвах. "Написані папери, починаючи від Шовковичної, 12, Адміністрації Президента. Я думаю, що, можливо, ми якось достукалися дна рівні президента. То на рівні правоохоронних органів, Генеральної прокуратури, НАБУ, ДБР – це боротьба по замкненому крузі. Характерний приклад. У Чугуєві 12 липня при співробітниках поліції нас активістів облили зеленкою. Там були тітушки, а співробітники поліції розводять руки. Ми приїхали допомагати їм, а невідомо які люди, не місцеві мешканці, наносять нам моральні і фізичні збитки на їхній території, а ніякої громадської реакції немає. Люди залякані, а поліцейські не знають, як у правовому полі розрулити цю ситуацію", - говорить Костров.

 

Тим часом, у правовому полі ситуація повільно, але таки розвивається. У понеділок, 15 липня, Чугуївський міськрайонний суд Харківської області розгляне питання про арешт вантажної техніки, яку за допомогою активістів затримали в Чугуєво-Бабчанському лісгоспі.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків