Від революції до карантину: Як за майже 100 років мінялася головна новорічна ялинка Харкова
У Харкові головна міська ялинка засяяла у День святого Миколая 19 грудня
Традиції встановлювати ялинку на площах Харкова вже не одне десятиліття, тому Depo.Харків вирішили згадати, який вигляд мали новорічні красуні в минулі роки.
Рівно 85 років тому, у 1935 році, в радянському Харкові встановили першу в країні ялинку після періоду "постреволюційної боротьби зі старорежимними порядками". Це було дитяче свято, в якому брали участь 1200 харківських школярів. Перше святкове дерево радянських часів заввишки було всього близько трьох метрів.
Із мерефянського лісництва до Палацу піонерів (тоді він розташовувався на площі Конституції) привезли три красуні. Дві встановили у спортивному і великому залі палацу, а третю – біля його входу.
Прикраси приносили з дому самі діти. Дореволюційні запаси іграшок збереглися у багатьох, а частина харків'ян попри табу використовували їх щороку. У підсумку все вийшло, і символ Нового року отримав нове життя в Харкові.
Уже у 1936 році влада Харкова поставила ялинку не тільки в будівлі Палацу піонерів, але й на вулиці. П'ятиметрову сосну встановили майже навпроти нинішньої мерії. Поруч з деревом також стояв ватний Дід Мороз у натуральну величину.
Прикраси у ялинки були різні. Наприклад, з вати робили кульки з серпом і молотом. Їх занурювали в крохмаль, і після висихання на кульці утворювалася плівка, яку потім можна було розмальовувати.
На початку вулиці Пушкінської головну ялинку міста встановлювали аж до 1941 року, поки не почалася війна. Після її закінчення традицію встановлювати ялинку відновили в парку Горького. Там в новорічні свята ставили невелику ялинку, але вона не була головною. Традицію ставити головну ялинку міста влада повноцінно відновила лише в кінці 1960-х років. До кінця радянського періоду харківської історії головна ялинка міста розташовувалася в парку ім. Горького. Новорічне дерево стояло на місці фонтану, її прикрашали прапорцями та гірляндами.
У 1972 році ялинка була висотою в 15 метрів. Іграшки переважно клеїли з паперу та картону, тому якщо новорічний сніг раптом змінювався дощем, ялинкові прикраси відразу переставали виглядати святково.
У 1992 році новорічну ялинку вперше поставили на площі Свободи. Вона була вище і ширше, ніж у парку Горького. Поруч побудували новорічне містечко для дітей.
Через пару років влада вирішила не просто поставити ялинку, а й організувати там гуляння в новорічну ніч, із феєрверком. Ялинку наряджали звичайними іграшками та гірляндами.
Центральна ялинка Харкова була ще натуральною та по-справжньому пахла хвоєю, але складалася вже з декількох фрагментів ялинок, які вставлялися в трубчасту основу. Її висота була близько 20 метрів. Протягом 15 років на площі Свободи встановлювали живу ялинку.
У 2007 році вперше на площі Свободи встановили нову штучну ялинку. Дерево прикрасили світлодіодами, якими керує комп'ютер. Вона була 25 метрів у висоту. Також вперше на площі з'явився будиночок Діда Мороза. Його збирали, як конструктор: на колодах навіть вказано, в якій послідовності і куди саме їх класти.
У 2008 і 2009 роках біля ялинки з'явився перше в Україні льодове містечко. Новинка 2009 року – Палац Снігової Королеви. Дванадцятиметровий замок посеред льодового міста будували харківські конструктори, скульптори та арт-дизайнери.
У 2014 році на площі встановили нову ялинку, яка важила 30 тонн. На дереві встановили понад 60 тисяч ліхтариків і світлових пристроїв з трьома режимами роботи – святковим, денним і нічним. Біля неї демонстрували 200 видів світлових шоу.
У 2016 році традиційного феєрверку не було через заборону використання піротехніки в Харкові. Однак на площі встановили каток розміром 56 метрів в довжину і 26 метрів завширшки.
За даними Харківської міської ради, встановлена в грудні 2016 року ялинка була найвищою в Україні – 36,5 метрів.
У 2019 році ялинка виросла на 4,3 метра. Висота становила 40,5 метрів. Каркас витримував 9,5 тонн штучної хвої та 500 кілограмів іграшок.
Новорічну ялинку, з якою харків'яни святкуватимуть 2021 рік, відкрили 19 грудня, у День святого Миколая. Через необхідність дотримуватися карантину відкриття пройшло без усяких урочистих заходів. Також уперше не було й Діда Мороза.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків