Від кладовища до спортивної арени: Що відомо про головний стадіон Харкова
Як у Харкові на місці колишнього кладовища звели стадіон та чому "Металіст" не одразу став головною спортивною ареною міста
Стадіон "Металіст" у Харкові – найбільша спортивна арена міста та третій за величиною стадіон України. Він може вміщувати близько 38 тис. глядачів. Тут проходять головні футбольні матчі та концерти.
Його історії майже 100 років. За цей час стадіон встиг пережити чимало реконструкцій, змінити назви та навіть "зігріти" мешканців міста.
Спортивна арена на могилах
Колись на території сучасного стадіону було кладовище Святого Духа. Воно вважалося одним із найбільших у Харкові. Некрополь відкрили ще у 1772 році, і функціонував він до 1854 року. Після закриття цвинтаря ховати на ньому ще деякий час продовжували, і у 1874 році чиновники вирішили відкрити кладовище знову. Але вже у 1885 році закрили вдруге. на цей раз - назавжди.
На початку ХХ століття радянська влада вирішила знести цвинтар. Посадовці заявили, що у місті надто багато церков та кладовищ, натомість існує потреба у спортивному майданчику, який почали зводити 1925 року і урочисто відкрили 12 вересня 1926-го. Щоправда, будівництво проводили без врахування необхідності перепоховання, тому під час кожної реконструкції стадіону на будівельників чекали "сюрпризи" у вигляді розкопаних останків.
1927 року стадіон відкривали вдруге: це зробили спеціально до річниці жовтневого перевороту. До другого відкриття добудували західну трибуну та облаштували спортивні зали.
Подейкують, що в дореволюційні часи на території стадіону ховали не лише людей, але й коней. Справа в тому, що неподалік був Кінний ринок, в померлих тварин потайки ховали неподалік тоді вже закритого кладовища. Начебто останки копитних теж знаходили під час будівництва.
Не лише для футболістів
Після гучного відкриття стадіон ще кілька років залишався другорядним для атлетів. Все через нестандартну та нерівну бігову доріжку, довжина якої складала 450 м. Тому основні змагання проводили на Іванівці, на стадіоні "Червоний Залізничник". Натомість новозбудований "Металіст" став справжньою знахідкою для поціновувачів велоспорту, адже тут був єдиний в місті асфальтований велотрек. Але він проіснував не довго: під час післявоєнної реконструкції стадіону його вирішили прибрати, збудувавши додаткові ряди на трибунах.
Як харківську спортивну арену розібрали на дрова
Під час Другої світової війни "Металіст" зазнав руйнувань. Як спортивна арена він не функціонував. Частину стадіону пошкодило вибухами. А під час холодів місцеві мешканці навідувалися сюди, аби зігрітися: опалення в будинках містян не було, зігрівалися дровами, але дістати їх було вкрай важко. "Рятували" лавочки на трибунах, від яких згодом залишилися лише бетонні стовпчики. Після закінчення війни стадіон реконструювали.
П'ять назв стадіону
Стадіон "Металіст" неодноразово змінював назву. Так, 1947-го, після Другої світової, його перейменували на "Дзержинця". За десять років, в 1957 році, стадіон назвали "Авангардом". Також стадіон йменувався "Зенітом" та навіть "ХПЗ" – через назву заводу, який підтримував спортивну арену. Нинішню назву "Металіст" арена носить з 1963 року.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків