Від дворянських балів до кінного заводу: Яким був знищений вогнем Слобожанський Версаль (ФОТО)

Коли був зведений та чим прославився знищений вогнем найстаріший палац Слобожанщини – садиба Шидловських

Від дворянських балів до кінного заводу:…

Ця світлина зроблена у березні 2017 року. Такою була знищена нині будівля палацово-паркового комплексу в Старому Мерчику. Садиба Шидловських – найстаріша на Харківщині. Колись її називали "Слобожанським Версалем".

Цей палацово-парковий комплекс є – чи скоріше був – пам'яткою архітектури національного значення. Та з 1997 року він приходив у занепад: з палацу виселили ветеринарний технікумс, споруду більше не використовували, тож вона була буквально кинута на призволяще. В ніч на 16 квітня 2018-го вогонь знищив дах та дерев'яні перекриття головної будівлі комплексу. Гасили полум'я більше доби. Вигоріло все. Вцілів лише фасад.

Depo.Харків вирішив пригадати історію знищеної пам'ятки.

Палац у Мерчику – єдина будівля в регіоні, яка виконана в стилі французького класицизму. Звідси й назва "Слобожанський Версаль". Комплекс почали будувати ще наприкінці XVII століття, але довершеного вигляду садиба набула у другій половині XVIII століття, коли її власником став харківський статський радник Григорій Шидловський.

Нині достеменно невідомо, хто був архітектором цього комплексу. А от його власника Шидловського називали одним із найшановніших харківських дворян. Палац він перебудував за останніми модними тенденціями. Ансамбль складався з семи об'єктів. Окрім двоповерхового палацу, тут були будівля для прислуги, декілька флігелів, кам'яна церква, парк з альтанками, став зі штучними острівками та місточками. Обійшлося це будівництво Шидлоському в чималу на той час суму – 120 тис. рублів.

У самому палаці було кілька віталень і двоповерховий – двосвітний, оскільки вікна були розташовані у два яруси – бальний зал. Стіни прикрашала вишукана ліпнина.

Не менш розкішним був і сад. Його заклали за півстоліття до початку будівництва палацу. Тут були альтанки, озера, клумби, грот та ротонда, де грали музиканти. Все як в найкращих маєтках того часу. Шидловські нерідко влаштовували в себе прийоми. Збиралася в будинку статського радника не лише харківська, але й московська знать та інтелігенція.

Ось як описують сад у газеті "Харьковские губернские ведомости" за 1850 рік: "Ви зустрінете в різних місцях саду витонченої архітектури чудові альтанки, павільйони, ротонди, намети. З великого озера проведені в сад ставки чистої води, одухотворені стадом прекрасних лебедів".

Після смерті Шидловського у 1830-х роках його родина продала маєток графу Василю Орлову-Денисову. Потім, у 1871 році, власником унікальної садиби став інженер-залізничник Євген Духнівський. Духівський розумів, що золотий вік дворянства минув, тож маєток перебудували на капіталістичний лад. Ліпнини стало менше. Статуї та вази відправили до підвалів. А в самому маєтку обладнали спиртовий та кінний заводи.

Варто зазначити, що садиба підтримувалася в хорошому стані й капітально не перебудовувалася.

У радянські часи маєток, як і більшість історичних пам'яток, прийшов у занепад. У власників його, зрозуміло ж, відібрали і організували на території садиби ветеринарний технікум, який проіснував тут до кінця 1990-х років. Саме тоді тут з'явилися шпалери, якими заклеїли ліпнину, та аудиторні двері радянського виробництва. Утім, існування на території садиби технікуму її, можна сказати, і врятувало, адже будівлі хоч і постраждали, але утримувалися у належному стані.

Із 1997 року палац не використовувався. Тут почали лазити місцеві безхатьки, тож за 10 років, у 2007, була зроблена так звана "консервація" головної будівлі, тобто закладення віконних та дверних отворів цеглою задля зменшення руйнівного впливу зовнішнього середовища.

Але й це маєтку у Старому Мерчику не допомогло. Швидко в законсервованих вікнах з'явилися прогалини. І унікальні споруди знову стали прихистком як не для сумнівних осіб, так для місцевих, що прийшли по якийсь "будматеріал" чи просто "розважитися". Це, власне, маєток і вбило. В ньому вже давно не було ні водогону, ні електрики, ні тим більше будь чого, що могло дати іскру. А отже, вогонь, який знищив маєток, був принесений ззовні.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme