Велика реставрація: Які пам’ятки будуть рятувати від руйнування в Харківській області (ФОТО)

У Харківській області чимало культурних та історичних пам’яток перебувають в занедбаному стані. Деякі з них вже були зруйновані, так і не дочекавшись реставрації

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Велика реставрація: Які пам’ятки будуть…
Штаби військових поселень у Чугуєві / Depo.Харків

Частково вирішити проблему збереження пам’яток має участь Харківщини у всеукраїнському проекті "Велика реставрація". Від області вже був поданий список об’єктів культурної та історичної спадщини, які наразі потребують реставрації.

Перелік об’єктів "Великої реставрації" в Харківській області:

1. Харківський історичний музей – пам’ятка архітектури місцевого значення (охоронний номер 432);

2. Шарівський палацово-парковий комплекс "Садиба";

3. Штаби військових поселень (Школа військових топографів) м. Чугуїв;

4. Харківський художній музей;

5. Пархомівський художній музей ім. П. Ф. Луньова (філія ОКЗ "Харківський художній музей");

6. Харківський державний академічний український драматичний театр імені Т.Г. Шевченка;

7. Харківське музичне училище ім. Б. М. Лятошинського;

8. Пам'ятне місце під дубом, пов'язане з життям та творчістю Г. С. Сковороди (дуб Сковороди);

9. Контора управляючого ОКЗ "Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди";

10. Пам’ятка архітектури XIX століття-комора в ОКЗ "Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди";

11. Пам’ятка архітектури національного значення "Садиба" (охоронний № 712) смт Старий Мерчик.

 

Щодо останнього, то там буде приділено увагу таким об’єктам, як дуб Сковороди, контора управляючого та комора, яка є пам’яткою архітектури XIX століття. Про реалізацію проекту "Велика реставрація" в інтерв’ю Depo.Харків розповів заступник директора Департаменту культури і туризму Харківської облдержадміністрації Олександр Костін.

У Харкові за Велику реставрацію відповідає Олександр Костін

На фото: Олександр Костін / Depo.Харків

У чому полягає проект "Велика реставрація"? Яке його значення в контексті збереження культурних пам’яток?

– У двох словах: минулоріч Міністерство культури та інформаційної політики розіслало листи до регіонів щодо складання попереднього переліку тих об’єктів культурної спадщини, які потребують першочергової реставрації. Ми підготували такий перелік спільно з Департаментом містобудування та архітектури. Він був направлений до Мінкульту. Наприкінці грудня Кабінет міністрів України затвердив порядок, який передбачає критерії, за якими будуть обиратися пам’ятки. І які в подальшому потраплять до проекту "Велика реставрація". Уже 3 березня було опубліковане оголошення на сайті Мінкульту про те, що розпочався добір документів для того, щоб регіони подавали відповідні пам’ятки до цього проекту.

За якими критеріями обирали об’єкти для реставрації в Харківській області?

– Зазначу, що це був попередній перелік. Тобто вони були подані, Міністерство проаналізувало, скільки в цілому об’єктів в Україні потребує першочергової реставрації. За якими критеріями? У тій же постанові зазначено, що це мають бути не просто пам’ятки культурної спадщини. Вони мають мати подальший розвиток. Наприклад, ми плануємо подавати три об’єкти, які розташовані на території Національно-меморіального музею Сковороди. Там є комора ХІХ століття, пам’ятка архітектури місцевого значення, дуб, пам’ятка історії національного значення, та будинок управляючого. Також пам’ятка архітектури місцевого значення. Ці об’єкти також увійшли до "туристичного магніту". Увійшли вони і до дорожньої карти з підготовки до відзначення 300-річчя Григорія Савича Сковороди. Це буде в 2022 році. І по кожному з цих об’єктів є бачення, які отримають подальший розвиток. Це один з основних критеріїв "Великої реставрації". Щоб всі об’єкти, по-перше, мали соціально-економічне значення для регіону або територіальної громади, і, по-друге, мали чітку стратегію подальшого розвитку.

Туристичним магнітом Харківської області є палац у смт Шарівка

На фото: Шарівський палац у Харківській області

У якому стані наразі перебувають ці пам’ятки? Чи є серед них ті, що опинилися на грані руйнування?

– Так. Але більшість об’єктів – у задовільному стані. Ми також плануємо подати Штаби військових поселень (у місті Чугуїв – ред.). Там центральна частина в доброму стані, але праве та ліве крило – в незадовільному. Кожен об’єкт на різній стадії збереженості. Що ще може обмежувати? Щоб було розуміння: ми воліли подати більше об’єктів. Але там є чіткі критерії. Це і наявність проектно-кошторисної документації, яка пройшла експертизу, і низка інших умов. Тому ми обрали саме ці об’єкти.

Чи є об’єкти, які не потрапили до того переліку, але які ви би хотіли там бачити?

– У нас є низка таких об’єктів. Наприклад, садиба Донець-Захаржевських, яка розташована у Великобурлуцькій об’єднаній територіальній громаді. Але, на жаль… Ми зараз відпрацьовуємо це питання. Там немає власника. Зараз працюємо над тим, щоб його встановити. І, на жаль, це не дозволило подати цей об’єкт до "Великої реставрації".

У Харківській області в занедбаному стані залишається садиба Донець-Захаржевських

На фото: Садиба Донець-Захаржевських

Чи вже є готові проекти для проведення реконструкцій? Чи передбачені якісь часові рамки, у межах яких ці проекти мають бути реалізовані?

– У нас практично готова проектно-кошторисна документація по низці об’єктів. Я говорю про ті три об’єкти в Сковородинівці. Там вже в більшості пройдена експертиза. Також у нас є Шляховий плац. Він стоїть у Чугуєві. Це пам'ятка історії місцевого значення. Там також повністю готова вся документація. Цього року вона пройшла експертизу. Там тільки остання стадія – виділення відповідних коштів і перехід безпосередньо до реставрації. От по цим чотирьом об’єктам повністю готова документація. І є чітке бачення того, як їх реставрувати і як їх далі використовувати.

Скільки на Харківщині пам’яток, які конче потребують реставрації? І чому вони опинилися в занедбаному стані?

– Так, таких, на жаль, багато. Чому в такому стані… По-перше, ці пам’ятки перебувають у різних власників. Деякі в комунальній, деякі в державній власності. А реставрація – така дорога процедура... І через брак коштів на низці об’єктів, на жаль, не проводяться відповідні роботи щодо збереження, консервації чи музеєфікації. Або, що найкраще, реставрації.

Чи є в області певні плани щодо реставрації пам’яток, які не увійшли до цього проекту?

– Так. Більшість об’єктів, над якими ми зараз працюємо, навіть якщо не переможуть у "Великій реставрації", вони вже увійшли до програми соцекономрозвитку. Там вже є відповідні суми, є точне розуміння того, скільки коштуватиме ця реставрація. Стосовно інших об’єктів ми зараз на стані проектування. Наприклад, це будинок Коваліських у тій же Сковородинівці. Це сама будівля музею Сковороди. Також ми зараз дуже плідно працюємо над передачею з державної власності у комунальну Штабів військових поселень. Це пам’ятка архітектури національного значення, що розташована в Чугуєві.

У Харківській області планують реставрацію місць, де жив філософ Григорій Сковорода

На фото: Музей Григорія Сковороди

Відповідно до бюджетного законодавства, якщо об’єкт перебуває в державній власності – навіть якщо є в наявності в обласному бюджеті відповідні кошти на проведення робіт – ми не маємо змоги їх виділяти. Тому було порушене відповідне питання. І зараз подана документація і до Міністерства культури і інформаційної політики, і до Кабінету міністрів щодо погодження та ухвалення відповідного рішення щодо передачі цього об’єкта до спільної власності. Щоб ми мали змогу далі погодити відповідні роботи. Станом на сьогодні там розміщений відділ художньої галереї музею Рєпіна. На правах оренди. Також у нас є Історичний музей. Там відповідна документація зараз знаходиться на стадії корегування. І також необхідно його завершувати, доводити ті роботи до логічного кінця.

Чи є на Харківщини об’єкти культурної та історичної спадщини, які вже були зруйновані? Чи понесли відповідальні особи якесь покарання?

– У нас були випадки і розорювання курганів, і пам’яток археології. Були випадки, коли дійсно руйнувалися якісь пам’ятки. Ми на це реагували. Відповідні заяви надсилалися до правоохоронних органів. Це вже їх компетенція – проводити розслідування, передавати відповідні справи до суду. Але я не знаю конкретних випадків, щоб були судові вироки стосовно руйнування якоїсь пам’ятки, щоб когось притягали до кримінальної відповідальності.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme