UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Учасниця "кооперативної схеми", колишні підлеглі та прокурор: Хто радить голові Харківської облради Товмасяну та його заступникам (ФОТО)

У керівників Харківської обласної ради працює низка помічників і консультантів, однак більша частина з них є маловідомими особами

Учасниця "кооперативної схеми", колишні…
Голова Харківської облради Артур Товмасян (другий зліва) / Фото прес-служби облради

В Україні однією з найбільш глобальних реформ є децентралізація. У межах цього процесу більше грошей, більше повноважень, більше впливу має залишатися на місцях, у регіонах. Села та селища по всій країні були об’єднані ОТГ, що отримали більше повноважень, отримали можливість залишати низку податків на місцях, виконувати за рахунок місцевих бюджетів більше інфраструктурних та соціальних проектів.

 

Не так багато українців цікавляться політикою на місцях. Іноді громадяни знайомі з діяльністю депутатів та голови ОТГ, депутатів міської ради та очільника міста, діяльністю голів обласної державної адміністрації. При цьому інтерес до роботи депутатів та керівництва обласних рад завжди був меншим. Реформа децентралізації зобов’язує громадян слідкувати й за діяльністю керівництва цих виборних органів місцевої влади.

 

Саме облраді підпорядковані регіональні комунальні підприємства. Саме на сесіях облради призначаються та звільняються керівники КП. Наприклад, під час останньої сесії Харківської обласної ради частина футбольної інфраструктури на стадіоні "Металіст", футбольна база у селищі Високий та дитяча футбольна академія були передані у міську комунальну власність. Це питання було, в тому числі, й політичне. При цьому одним із найрезонансніших за останній рік в регіоні, якщо враховувати передвиборчі розклади в Харкові. І вирішували його якраз депутати Харківської обласної ради.

 

Ще до смерті Геннадія Кернеса перемовини між місцевими елітами у Харкові щодо нової конфігурації влади продовжувалися протягом листопада-грудня 2020 року. Перемовини йшли не тільки стосовно коаліції в Харківській міській раді, а й про модель роботи в Харківській облраді. Умовна коаліція була утворена з депутатів фракцій "Блок Кернеса – Успішний Харків!" та "Слуга народу". Часто під час голосувань на сесіях більшість підтримує частина фракції "ОПЗЖ".

 

Незважаючи на те, що "Блок Кернеса – Успішний Харків!" набрав на виборах більший відсоток, ніж "Слуга народу", головою Харківської облради став "слуга", маловідомий політик Артур Товмасян. Товмасян перед цим очолював Харківську райдержадміністрацію. Про коаліцію в міській та обласній раді "люди Кернеса" нібито домовлялися не з місцевою організацією президентської партії, а з Офісом президента та міністром МВС. Журналісти вважають, що однією з вимог, щоб така коаліція відбулася, полягала в тому, щоб позиція голови облради відійшла представнику партії "Слуга народу". Суто іміджево це було важливо для команди Зеленського. Чим більше керуючих посад в облрадах по країні, тим легше довести своєму виборцю, що місцеві вибори "СН" не були провалені.

 

У голови Харківської обласної ради тепер четверо заступників

На фото: президія Харківської обласної ради

 

Замість двох заступників Товмасян отримав одночасно аж чотири. Звісно, що це не тільки від того, що виріс функціонал у керівництва облради, а й для того, щоб "Блок Кернеса – Успішний Харків!" отримав одразу трьох заступників голови облради: першого заступника (Альберт Кононенко) і двох звичайних заступників (Валерія Мураєва та Тетяна Біловол). Ніби як сатисфакція за те, що головою облради не був обраний Сергій Чернов із фракції "Блок Кернеса – Успішний Харків!". У кулуарах облради були розмови навіть про те, що чотири заступники облради – це за межею законодавства і треба було зупинитися на двох, як раніше.

 

Досить несподівано одним із заступників голови облради стала людина з фракції ОПЗЖ – Андрій Малиш. Однак після кількох одностайних голосувань фракції ОПЗЖ на сесіях стає зрозумілим, чому одну з посад віддали представникові саме цієї політичної сили.

 

Звісно, і голова облради, і його заступники – люди більш-менш відомі в регіональній політиці. А хто ж їх оточує, хто їм допомагає і дає поради. Про цих людей далі і піде мова.

 

Голова Харківської облради Товмасян

 

Згідно до відповіді на інформаційний запит, у Харківській облраді у відділі патронатної служби управління з питань діяльності виконавчого апарату та роботи з персоналом працюють радник та помічник голови облради, а також помічники його заступників.

 

Однак варто зауважити, що в кожного з чиновників є низка нештатних радників, у тому числі медійних, котрі офіційно ніде не світяться, однак широко відомі у місцевому журналістському середовищі. Зарплати цим радникам, у тому числі, й Товмасян, будемо сподіватися, платять "зі своїх".

 

У Артура Товмасяна є штатні і радник, і помічник. На посаді радника Товмасяна працює Юлія Борисівна Лугова, яка також є і начальником відділу патронатної служби виконавчого апарату Харківської облради. Лугова раніше працювала директором у різних приватних фірмах, провідним спеціалістом відділу організації та контролю за виконанням рішень обласного управління юстиції. Останнє місце роботи Лугової було у відділі житлово-комунального господарства Харківської райдержадміністрації, де вона працювала з Артуром Товмасяном. Звільнилася Лугова з Харківської РДА на початку лютого 2021 року.

 

Помічницею Товмасяна працює Анастасія Олександрівна Шевелєва, яка раніше працювала державним виконавцем по Основ'янському та Слобідському районах міста Харків обласного управління юстиції. Із управління юстиції Шевелєва звільнилася в березні 2021 року.

 

У Харківській облради є перелік помінчиків і радників керівництва

На фото: відповідь на інформаційний запит щодо помічників і радників керівництва облради

 

Як бачимо і радник, і помічник Товмасяна раніше працювали в структурних підрозділах обласного управління юстиції. Це не є дивним, враховуючи те, що й сам Товмасян з жовтня 2014 року по грудень 2019 року працював у різних структурних підрозділах обласного управління юстиції. Більше року Товмасян працював заступником начальника в Головному територіальному управлінні юстиції в Харківській області, яке на той час очолювала Тетяна Єгорова-Луценко (колишня перша заступниця голови Харківської ОДА).

 

За даними джерел з обласної фракції "СН", коли Єгорову-Луценко звільняли з посади першого заступника голови Харківської ОДА та з посади голови фракції, Товмасян був, м’яко кажучи, не проти такого розвитку подій.

 

 

Крім цього, станом на 23 червня 2021 року, у Артура Товмасяна як депутата обласної ради є два помічника-консультанта: Вадим Юрійович Кудіков та Ігор Сергійович Поляков. Кудіков активно працює в мережі "Фейсбук", проводячи як помічник голови Харківської облради зустрічі з мешканцями області, вітаючи трудові колективи закладів освіти, охорони здоров’я.

 

Кудіков народився в селі Глибоке Харківського району. Село розміщене на півночі Харківського району, в прикордонній зоні з Росією і зараз увійшло до Липецької об’єднаної територіальної громади. В минулому Кудіков був футболістом, в тому числі воротарем харківського "Металіста". Після закінчення кар’єри футболіста Кудіков продовжив працювати у футболі, в тому числі представником відомого футболіста, Сергія Валяєва.

 

Батько Вадима Кудікова – Юрій Кудіков, протягом багатьох років був головою Глибоцької сільської ради. А рідний брат Вадима Кудікова – Максим Кудіков – довгий час працює заступником начальника Липецького відділу Національної поліції Харківського району.

 

У минулому році мешканці села Глибоке активно виступали проти призначення Юрія Кудікова сільським старостою. На сьогоднішній день Юрій Кудіков не є старостою села Глибоке.

 

Вадим Кудіков, окрім того роботи з Товмасяном, є депутатом Липецької сільської ради (Харківський район) від "Слуги народу". У декларації за 2019 рік Кудіков вказав, що у його сім’ї не було ніяких доходів за рік і ніяких збережень та грошових активів.

 

У 2020 році Вадим Кудіков разом з дружиною працювали у відділі освіти Харківської райдержадміністрації, коли РДА очолював Товмасян. На двох Кудікови за 2020 рік заробили 155,76 тис. грн. Ніяких збережень у сім’ї немає. Але це не завадило Вадиму Кудікову в жовтні 2020 року придбати Jeep Patriot 2012 року випуску.

 

Заступники голови Харківської облради

 

Штатною помічницею першого заступника голови облради Альберта Кононенка працює Ольга Марфич. Марфич більш відома особа, ніж радниця та помічниця Товмасяна. Саме Марфич протягом 2016-2021 років була співзасновницею двох кооперативів – "ЖБК "Парк Хаус" та ЖБК "Еревія", які отримали безкоштовно на сесіях Харківської міськради земельні ділянки у власність. В "Еревії" серед засновників і зараз є родичка Альберта Кононенка.

 

У 2008 році "Еревія" отримала в приватну власність земельну ділянку площею 5,96 га під будівництво житлової забудови по вул. Архітекторів та земельну ділянку площею 3,6 га під будівництво житлової забудови по вул. Межевій (перспективна).

 

А вже у 2011 році "Еревія" отримала у власність земельну ділянку площею 3 га по Білгородському шосе, 34 для будівництва та подальшої експлуатації житлової забудови.

 

"ЖБК "Парк Хаус" взагалі є власником одного з найбільших клубних елітних котеджних містечок у Харкові, яке знаходиться на території Лісопарку (по вул. Батумській). У містечку розташовані 57 будинків котеджного типу. Вартість 1 кв.м коштує від 67 760 грн. Самі будинки коштують від 15 млн грн. Залишилося всього декілька будинків, які ще не продали.

 

І кооператив "Еревія", і кооператив "Парк Хаус" належить людям з оточення Ігоря Аріха –  одного з найвпливовіших депутатів Харківської міськради, як пишуть ЗМІ, особистого друга вже покійного Геннадія Кернеса.

 

За даними прокуратури, Харківська міська влада з 2008 року безоплатно передала у приватну власність 900 га землі вартістю 4,3 млрд грн. Усі ділянки були передані під житлову забудову.

 

Схема працювала так: створювався обслуговуючий кооператив, у назві якого є словосполучення "житлово-будівельний". Йому безкоштовно видається ділянка під будівництво як житлово-будівельному кооперативу, хоча він, згідно законодавства, таким не є. Засновниками кооперативів були люди, які не мали права в такий спосіб отримувати у власність землю під житлову забудову.

 

Інші помічники заступників голови облради не закріплені за кожним конкретним заступником. Серед ще трьох помічників є Лебеженко Максим Олександрович. Людина з таким ПІБ досить довгий час працювала у прокуратурі міста Києва. У березні 2021 року Максим Лебеженко звільнився з прокуратури Києва. За даними ЗМІ, Максим Лебеженко запам’ятався тим, що був одним з прокурорів, хто переслідував учасників акцій протесту під час Революції гідності.

 

Шишко Ігор Валерійович до 2017 року працював помічником попереднього голови Харківської облради Сергія Чернова.

 

В 2021 році Шишко був кандидатом на посаду начальника управління з питань місцевого самоврядування, розвитку громад та міжнародних зв’язків, виконавчого апарату Харківської облради. Шишко є головою громадської організації "Молодіжна рада Харківської області". Разом із ним засновником цієї ГО є також Максим Радченко – депутат Харківської міськради від партії "Блок Світличної "Разом".

 

 

Тільки в Альберта Кононенка з керівництва облради немає жодного помічника-консультанта як у депутата облради. У той же час у Тетяни Біловол один помічник-консультант – Єрещенко Катерина Юріївна. Людина з таким ПІБ нещодавно навчалася на юридичному факультеті Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.

 

 

У Андрія Малиша теж один помічник-консультант – Піддубний Олександр Вікторович.

 

 

У Валерії Мураєвої 5 помічників-консультантів. Більше не є помічником-консультантом Мураєвої Ірина Ревенко, зате до Ірини Олександрівни Сум’ятіної додалося ще четверо. Сум’ятіна є керівником ТОВ "Робінзон і Ко" (інтернет-канал, що, як вважають місцеві журналісти, знаходиться під впливом колишнього нардепа Євгенія Мураєва) та співзасновницею разом із Мураєвою громадської організації "Всеукраїнське об’єднання "За Життя".

 

Також помічником Мураєвої є Олексій Романович Бачук. Він довгий час працював прокурором Харківської місцевої прокуратури № 5 Харківської області. Після звільнення в 2018 році з лав прокуратури Бачук отримав свідоцтво адвоката і працює в цій сфері.

 

Серед помічників Мураєвої значиться Владислав Віталійович Чумак. Ця людина вже згадувалася вище, як помічник заступників голови Харківської облради у відділі патронатної служби управління з питань діяльності виконавчого апарату та роботи з персоналом.

 

Чумак працював головним спеціалістом з надзвичайних ситуацій, цивільного захисту населення та території у виконкомі Роганської селищної ради. Також Чумак у 2020 році балотувався від партії "Блок Кернеса – Успішний Харків!" до Харківської районної ради. Чумак, судячи зі своєї сторінки у "Фейсбуці", є прихильником Євгенія Мураєва, Валерії Мураєвої та покійного Геннадія Кернеса. Владислав полюбляє вітати своїх підписників з Днем Перемоги 9 Травня та 23 лютого з колишнім святом "Дня захисника Вітчизни".

 

Іншим помічником-консультантом Мураєвої є Котенко Дмитро Валерійович. На своїй сторінці у "Фейсбуці", Котенко вказав, що є головою Чугуївської районної організації політичної партії "Наші" (лідер – Євгеній Мураєв). Як і Чумак, Котенко вітає своїх підписників з Днем Перемоги 9 травня та 23 лютого з колишнім святом "Дня захисника Вітчизни".

 

Також помічником-консультантом Мураєвої є Катерина Олексіївна Плотнікова. Людина з таким ПІБ є кандидатом юридичних наук, старшим викладачем кафедри державно-правових дисциплін в ХНУ імені В. Н. Каразіна.

 

Ось такі вони, непублічні радники та помічники, які допомагають керівництву Харківської облради не стратегічно скоріше за все, а тактично, готуючи важливі документи та рішення, які приймаються вже на пленарних засіданнях сесій.

 

Автор: Євген Лісічкін (для Depo.Харків).

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme