Сторічний трамвай та болото: Чим цікава дорога на харківську Олексіївку

Як у Харкові болотяна місцевість перетворилася на одну з основних транспортних артерій

Сторічний трамвай та болото: Чим цікава…

Вулиця Клочківська - одна з найдовших транспортних артерій міста. Вона бере початок від Сергіївської площі на перехресті з Соборним узвозом і тягнеться аж до Об'їзної дороги на Олексіївці. Її протяжність – близько 8 км.

Нині Клочківська – одна з основних транспортних магістралей Харкова. Хоча ще століття тому частина цієї вулиці - точніше, місцевість, де вона пролягає - була болотом.

Як маєток судді дів назву харківській вулиці

Свою назву вулиця отримала через суддю. У ХVIII століття тут була слобідка харківського полкового судді Тимофія Клочка. Вона налічувала 67 садів та 85 хат. Дорога до слободи йшла від Університетського саду і далі пролягала у пісках. Паралельно сучасній Клочківській до слобід вела ще одна вулиця - її назвали Піщаною.

Серед містян існує й ще одна версія походження назви Клочківська. Мовляв, місцевість між руслами річки Лопань поруч із Благовіщенським базаром була дуже заболоченою, але таки мала кілька ділянок суші. Ці острівці називалися "клочками". Дорога вздовж скупчення цих "клочків" стала іменуватися Клочківською. Проте історичного підґрунтя ця версія не має.

Клочківська тричі змінювала назву: у різні часи її перейменовували в Підмонастирську, Пісківську та навіть Нижню Сумську.

Як на місці болота звели готель

Частина Клочківської, яка прилягала до Покровського собору, довгий час залишалася незабудованою через заболоченість - близькість Лопані, все ж таки, давалася в знаки. Перші житлові будинки тут почали зводити з 50-х років XIX століття. Поруч будували торгівельні майданчики, біля Бурсацького мосту були кузні та бані. На розі Клочківської та Купечого спуску (сучасний Соборний спуск, - Ред.) звели готель "Великий Московський". Тривалий час він користувався популярністю серед гостей Харкова та під час Другої світової війни споруда була вщент знищена. Відновлювати її не стали. Нині тут розташувався сквер.

Де у Харкові шукати "базар-втікач"

На Клочківській є книжковий ринок із майже віковою історією. Містяни його називають Балкою. Базар заснували ще в 1919 році на перехресті Клочківської та провулку Кравцова. У часи радянської влади Балці доводилося постійно переїжджати через заборону продавати книги не у магазинах. Торгували то біля Благовіщенського собору, то навколо Лопанського мосту, то на Бурсацькому узвозі, то на Каскаді - аж до 1999 року. А тоді вже ринок повернули на його історичне місце.

Історія столітньої трамвайної лінії міста

Трамвайну лінію на Клочківській проклали в 1909 році, і вона існує й нині. Зараз тут курсує трамвай 20 маршруту. За понад сто років маршрути кілька разів змінювалися. До 1913 року трамвайна лінія проходила по вул. Іванівській, що примикає до Клочківської, і вела на Іванівський міст. Від самого центру до Рогатинського проїзду рух трамвая по вулиці ліквідували. Але сама лінія не зникла, а навпаки, продовжилася до нових "спальників". Розбудували й саму вулицю, аж до Олексіївського масиву та Об'їзної дороги.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme