Молодий Маяковський та вбивство євреїв: Що приховує "міщанська" вулиця в центрі Харкова

На одній з центральних вулиць Харкова колись давали вистави, молилися та будували фабрики

Молодий Маяковський та вбивство євреїв:…

Громадянська – невелика вулиця в середмісті Харкова. Нині це тиха вуличка, по якій навіть машини їздять не часто. У ХІХ столітті вона називалася Міщанською. У той час будинки тут були дерев'яні та глиняні, а дахи робили з соломи. У другій половині XIX століття на Міщанській з'явилося кілька невеликих підприємств: горілчаний, масляно-барвниковий і пивоварний заводи. Тож вулиця стала робітничою. Тоді ж почали зводити кам'яні будинки. А 1917 року її перейменували на Громадянську. Ця назва зберігається й досі.

Де виступав Маяковський

Саме на Громадянській на початку XX століття біля дерев'яної пивоварні звели будівлю Малого театру, а саму вулицю встелили бруківкою. Вже 1921 року в цьому приміщенні почав працювати російський драматичний театр, який проголосив себе "театром революції".

Офіційна назва пропагандистського театру - Харківський героїчний театр. Тут вперше поставили п'єсу Володимира Маяковського "Містерія Буф". На одній з вистав у 1921 році був присутній і сам поет.У цьому ж театрі відбувся й виступ поета, названий "Дюв-лам" - дванадцятий ювілей Володимира Маяковського. Втім, Героїчний театр проіснував недовго - лише два роки.

Цікаво, що на Громадянській і нині існує театр. Це незалежний театр "Арабески". Виступають митці на території фармацевтичної фабрики. Там вони орендують приміщення. І хоча в цьому театрі немає класичної зали й навіть вивіски чи афіші, слава про акторів поширилася вже й за межі України.

Де в Харкові шукати місце вбивства євреїв

На цій вулиці була Міщанська синагога – нені тут будинок під номером 19. Єврейську молитовню звели на початку XIX століття. Гроші зібрали серед місцевих купців. Ця синагога працювала аж до 1930-х років. Коли Харків окупували німці, молитовня залишилася єдиною в місті. Та у грудні 1941 року тут сталася трагедія: нацисти закрили в приміщенні синагоги 400 євреїв – переважно літніх людей, дітей та калік. Навколо поставили охорону. Бранці померли в муках від голоду і холоду.

Після визволення Харкова в Міщанській синагозі більше не збиралися віряни. Євреї відмовилися проводити молитви там, де загинули їхні співгромадяни. Зруйновану будівлю відновлювати не стали. Від синагоги залишилася одна стіна. Тут обладнали завод. Нині на місці жорстокого вбивства є меморіальна табличка, а в приміщенні розташувався магазин автозапчастин.

Старовинна харківська аптека

На розі Громадянської та Харківської набережної розташована одна з найстаріших аптек у місті, яка працює й досі. Наприкінці ХІХ століття тут звели фармацевтичну фабрику. Спочатку планували виробляти косметику. Але пізніше виробництво розширилося. Нині це підприємство "Обласний аптечний склад". Тож крім косметичних засобів тут виробляють велику кількість ліків.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme