Системний метод завжди працює: Як вивчити англійську та не зупинитися на півдорозі

Зануритися в мовне середовище можна навіть у себе вдома, не виїжджаючи за кордон

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Системний метод завжди працює: Як вивчит…

Багато українців вчили англійську в школі, а вже потім – у виші. Частина з них згодом записувалася на мовні курси чи починала вивчати англійську мову оналйн, але чомусь все ніяк не вдавалося досягнути бажаної мети та нарешті заговорити англійською. Така ситуація знайома багатьом.

Про те, як краще вивчити англійську мову та в черговий раз не закинути навчання, в інтерв’ю Depo.Харків розповіла співзасновниця методистка, викладачка школи Hotspot Оксана Веремей.

Харківська експертка з вивчення англійської мови Оксана Веремей

На фото: Оксана Веремей

Чому так багато людей роками намагаються вивчити англійську, проте ніяк не можуть досягнути бажаної мети?

– Є дві парадигми: вчити, щоб вивчити, та вчити, щоб вчити. Що я маю на увазі? Для того, щоб вивчити мову, передусім потрібно поставити якусь конкретну мету і встановити чіткі часові рамки. Бо якщо немає мети та часових рамок, тоді навчання розтягається надовго, губиться мотивація та, взагалі, фокус навчання. Тому, на мій погляд, потрібна постановка мети, часові рамки і, звичайно, певний метод. Але за допомогою ігрового або комунікативного методу дуже важко досягнути результатів за 3-4 місяці.

А комунікативний метод, на мій погляд, якраз більше підходить для людей, які хочуть вчити мову для того, щоб просто її вчити, а не вивчити. Бо там дуже багато цікавих вправ, практично немає домашніх завдань. Все дуже весело. Там фокус поставлений на сам процес. Але якщо ви хочете вивчити англійську чи іншу іноземну мову, то потрібно сфокусуватися на результаті.

От людина нарешті наважилася вивчити англійську мову. З чого краще їй почати?

– Найголовніше – це навчитися вчитися. Наприклад, ви відкриваєте книгу і намагаєтесь зрозуміти, що ж вам потрібно робити. Перед вами якійсь тексти, якійсь аудіо, якійсь вправи. Що робити з цим всім? Передусім варто навчитися пошуку хороших правил, як їх вивчити, як запам’ятати слова, як їх періодично згадувати, як користуватися словником, як робити нотатки. Це все метанавички, які допомагають людині навчатися чому завгодно. І не тільки іноземним мовам. Якщо ви вже визначились у плані метанавичок, тобто читаючи правила, ви можете вивчити слова, тоді потрібно зрозуміти структуру мови.

Які методики навчання англійської є найбільш дієвими та ефективними? Особливо враховуючи таку велику кількість різних пропозицій.

– Я беру системний метод. Він завжди працює. Бо що таке система? Мова складається з чотирьох навичок: письмо, читання, аудіювання і розмовна англійська. І всі вони взаємопов’язані. І той метод є хорошим і дієвим, який дозволяє вам сфокусуватися на розвитку кожної з цих навичок, а потім об’єднати їх всі в одну. Тому який сенс розмовляти англійською, якщо ви не розумієте, що вам говорять у відповідь? Жодного. Тобто у нас є зв'язок між говорінням і аудіюванням. Або який сенс вчити всі правила, якщо потім ви не можете застосувати їх на практиці? Тобто ось зв'язок між письмом та говорінням.

Занурення в мовне середовище може бути й без виїзду за кордон

Яка методика, навпаки, вам здається найбільш сумнівною?

– Комунікативна чи ігрова методика мені задається дуже сумнівною. Тому що в цій парадигмі дорослі сприймаються як діти. Мені здається, що це не дуже ефективно, коли дорослі 30-40-річні люди вивчають мову, ніби діти 3-4 років. Вони грають, бігають навколо стільця, плескають в долоні, розмальовують якісь малюнки в посібниках. Все це, мені здається, є, скоріш, таким собі продажем приємного дозвілля, аніж результату.

Які поради ви би дали людині, яка вивчає іноземну мову? Щоб не було такого, що вона в черговий раз кинула навчання.

– Взагалі я вважаю, що який би метод не обрала людина, вона має отримувати від цього задоволення. Взагалі вивчення мови – це велике задоволення. І я не скажу якісь нові речі, але я дуже вірю в занурення. Якщо ви вчите англійську, то я би на вашому місці купила підписку на Netflix – вона коштує 7 доларів на місяць – і дивилася би максимальну кількість документальних та художніх фільмів, серіалів. Я би щось читала англійською мовою. Обов’язково якусь книгу, нехай поки що не в оригіналі. Є ще такий додаток, як Quizlet, куди ви вносите слова, які хочете запам’ятати, і він вас питає про їхні переклад, правопис, значення. Ті слова, які ви не відмічаєте, він повторює частіше за інші і таким чином ніби трохи замінює вимогливого вчителя, який питає ті слова, які ви забули. Тобто це занурення. І є ще якісь більш сучасні формати навчання, як підкасти, різні додатки з вивчення англійської. Мені ще дуже подобаються інтерактивні книги, які можна завантажити та читати, а коли трапляється незнайоме слово, можна побачити його переклад. Це просто чудово.

Які мобільні додатки для вивчення мови є найбільш дієвими?

– От, наприклад, Quizlet один із них. Ще я дуже люблю Grammarly – це такий чудовий сервіс, штучний інтелект якого править шматки тексту, робить їх дуже автентичними, знаходить дуже багато помилок. Він також коштує не дуже багато. Але він найбільш ефективний із усіх видів штучного інтелекту, які я знаю. У плані вивчення іноземних мов він найбільш просунутий та класний. І розвивається він найбільш динамічно.

Експерти радять спілкуватися з носіями мови

Кажуть, що найкращий спосіб вивчити англійську – це зануритися в те саме мовне середовище. А що робити тим людям, які не мають можливості поїхати десь за кордон?

– Спробувати організувати це занурення тут. У нас був студент, який кожен день перед сном записував 15-хвилинний спіч англійською, де розповідав, що з ним відбулося протягом дня, що він читав, про що думав та що робитиме завтра. І так він робив протягом року. Це було дуже добре і дуже ефективно. Якщо ви їдете в метро, ви читаєте книгу. Якщо ви їдете за кермом – ви слухаєте підкаст. Вдома миєте посуд – у вас перед очима є список неправильних дієслів. Також ви можете перепсуватися з носієм мови. У мережі повно таких сайтів. Бо не у всіх є можливості кудись поїхати та зануритися в англомовне середовище. Особливо зараз.

А як ви ставитесь до спікінг-клубів? Де люди намагаються в міру своїх сил розмовляти англійською?

– Дуже скептично, чесно кажучи. Я знаю, що це не дуже популярна точка зору. Я поясню чому. Я вірю, що можна навчитися чомусь новому, працюючи у групі з такими, як і я. Але це буде ефективним, якщо відбуватиметься певний час, а потім викладач дасть зворотні зв'язок. Якщо викладача немає, або він не надає зворотній зв'язок, то це може принести одну річ: ви просто не будете губити рівень, який у вас вже є. Але ви не будете його покращувати, не будете говорити більш правильно, автентично та бігло. Ви будете зберігати цей статус-кво. І, на мій погляд, якщо ви живите в Україні, то просування вам може забезпечити тільки викладач, який буде вас виправляти та направляти.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme