Шкідливі рослини, отруйні змії та несподівані ведмеді: Як туристам зробити свій кемпінг безпечним

Епідемія коронавірусу диктує нові умови життя, у тому числі в плані вибору літнього відпочинку. Поки улюблені закордонні курорти закриті, українці все більше приділяють увагу можливостям внутрішнього туризму

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Шкідливі рослини, отруйні змії та неспод…

Особливо перспективним зараз буде зелений туризм. На сьогоднішній день це особливе задоволення – взяти намет, наплічник та відправитися десь на природу, подалі від задушливого та запиленого міста. Залишається тільки зробити свій відпочинок приємним та цікавим. І, що ще більш важливо, безпечним.

Не всі гриби та ягоди однаково корисні

"У першу чергу варто знати місцевість, де збираєтесь відпочивати, врахувати сезонні особливості, наявність небезпечних комах, плазунів, небезпечних тварин, можливо, отруйних рослин, – порадила авторка та засновниця проекту "Ініціатива інтелектуальних мандрівок" Олена Красиля. – Особливо якщо з дітьми подорожуєте. Навіть укус звичайної оси або бджоли може бути проблематичним, якщо людина схильна до алергії. Тому я завжди раджу своїм мандрівникам влітку брати зі собою про всяк випадок антигістамінні засоби. Це також стосується і періоду цвітіння. Якщо виїжджаємо з нашої області, наприклад, в Херсонську, то там вже є інші рослини, із якими людина, а особливо дитина, можливо, ще не знайома. Та невідомо, як відреагує організм. Бо не секрет, що в нашому сучасному житті все більше людей стають алергіками, на це впливає багато факторів".

Небезпеку становлять також рослини, які викликають опіки на шкірі. За словами старшого викладача кафедри ботаніки Харківського національного педагогічного університету імені Сковороди Юрія Бенгуса, на теренах України можна зустріти такі представники флори, як борщовик та дикий пастернак. Найнеприємніше в цих рослинах те, що після контакту з ними у необізнаного туриста можуть залишатися доволі болючі опіки. Особливо небезпечні такі рослини для дітей.

Борщовик

На фото: Борщовик

"На щастя, смертельно отруйні ягоди в околицях Харкова знайти важко, – зазначив експерт. – На відміну від смертельно отруйних трав та насіння. Найчастіше трапляються, мабуть, ягоди конвалії травневої. Смертельно отруйні ягоди – вовче лико звичайне, беладонна, скополія, конвалія травнева, шишко-ягоди ялівцю козацького. Отруйні, але не смертельні: паслін солодко-гіркий, купина, крушина, жостер. Неприємний смак і незначне отруєння також можливі при вживанні ягід жимолості татарської, сніжноягідника, бирючини, бузини червоної".

Також експерти радять берегтися таких отруйних рослин, як аконіт, блекота чорна, болиголов плямистий, цикута, дурман звичайний. За словами Бенгуса, частина з них відома широкому загалу, проте кожного року люди продовжують труїтися. Наприклад, коли плутають отруйні ягоди з їстівними. Отруйний болиголов часом можуть прийняти за моркву. Також дуже обачними повинні бути шанувальники лісових грибів.

"Серед грибів найстрашніший – це бліда поганка, яка може бути трохи схожою на шампіньйон, – зазначив Бенгус. – Це якщо не приивитися до будови. Інші гриби менш небезпечні. Вони викликають блювоту та отруєння, але не смерть. Проте є ще такий гриб, як свинуха тонка. Це гриб, який раніше вважався їстівним. Багато людей і досі їх збирають та їдять. Але виявилося, що це неначе російська рулетка. Інколи свинуха тонка викликає невиліковне отруєння. Вже років 30 цей гриб вважається отруйним, але досі є люди, які його їдять. Ну, а про небезпеку мухоморів всі знають".

Ведмедів боятися – в Карпати не ходити

"Загальний принци поводження на природі – це мінімум втручання в природній процес, – підкреслив провідний науковий співробітник Харківського національного університету імені В. Каразіна Олександр Зіненко. – Не піднімати, не намагатися рятувати пташенят, не намагатися їх ловити. Поранений птах розміром з чаплю або лелеку потенційно небезпечний для життя та здоров’я людини. Це звучить дивно, але тим не менш. Ви хочете, наприклад, допомогти пораненому лелеці, берете його на руки, а він б’є вас в чоло чи око. Вони в очі часто мітять, бо розуміють, що це слабке місця. Такий птах може вбити людину".

У тих же Карпатах є ризик зустрітися з ведмедем. Причому не нульовий. За словами Зіненка, наші туристи часто не знають, як себе поводити під час таких зустрічей. А брак елементарних знань, помножений на шок та паніку, може вилитися в фатальні наслідки.

"Не наближатися, якщо побачили ведмедя, не тікати, а спокійно і тихо відходити назад, не намагатися забрати додому знайдені в лісі рештки впольованого ведмедем звіра, – радить Зіненко. – Була ситуація, кумедна та страшна одночасно. Людина знайшла в лісі недоїденого оленя та вирішила забрати його додому, щоб відпиляти голову та повістити її на стіну. Так що, ведмідь побачив, що хтось їсть його здобич. Напав. Безглузда поведінка! Це справді серйозно. Треба мати розуміння, що звір дикий, великий і що його не варто провокувати".

Ведмідь

Із меншими тваринами, такими як лиси, борсуки, вовки також варто бути обережними. Щоправда, жоден із них в нормальному стані не нападе на людину. Тому якщо якась лисичка чи борсучок вибігає до туристів – це погана новина. Така нерозважлива та необережна поведінка свідчить про те, що тварина хвора. І, скоріш за все, на таку смертельно небезпечну хворобу, як сказ.

"Тому дружню лисицю, борсука чи єнотовидного собаку треба оминати, – підкреслив Зіненко. – І коли тварина йде до вас з лісу – це не означає, що ви такий класний, добрий та гарний, що до вас навіть дикі тварини хочуть підійти. Це означає, що тварина поводить себе дивно. І, скоріш з все, вона термінально хвора на сказ. Їх не можна чіпати, до них неможна наближатися. Коли вони наближаються – потрібно відчувати загрозу".

Небезпека в нас під ногами

Із настанням спеки в Україні почастішали випадки укусів отруйних змій. Це стається і на подвір’ях приватних будинків, і на присадибних ділянках. Звісно, що від подібної небезпеки не застраховані туристи, які вирушають в гори чи степи. Загалом в Україні мешкає три види отруйних змій. Це степова гадюка, звичайна гадюка і гадюка Нікольського, яку також розглядають як підвид звичайної гадюки. Часом туристи чомусь недооцінюють небезпеку зміїних укусів і заради забави самі починають шукати неприємностей. А дарма. Спеціалісти зазначають, що змія атакує тільки тоді, коли відчуває небезпеку.

"Був випадок в Національному історико-археологічному заповіднику "Кам'яна Могила", коли туристи (не з нашої групи) захотіли зробити селфі зі степовою гадюкою, – згадувала Красиля. – Вони думали, що це вуж. Навіть взяли її в руки. Звичайно, що отримали укус, довелося викликати "швидку". Ось цього взагалі не можна робити, бо тварина просто так не укусить, тільки коли відчує загрозу власному життю. Тобто якщо побачите степову гадюку, а вона водиться й у нас на Харківщині, не варто панікувати. Просто відійдіть від того місця – і все. Укус не є смертельним. Проте все залежить від організму людини – можлива реакція в разі алергії".

Степова гадюка

На фото: степова гадюка

"Якщо побачили змію, то краще не чіпати, не підходити близько, – підкреслив Зіненко. – На випадок укусу отруйних змій потрібно мати з собою в поході ліки від алергії. Вони допомагають навіть у випадку зміїних укусів. Якщо це перша допомога, то потім треба звертатися до лікаря".

Також чимало турбот можуть завдати павуки, які неприємно та боляче кусають. На щастя, укуси павуків, які мешкають на території України, не несуть смертельної загрози. Однак у будь-якому випадку варто бути вкрай обережними, особливо при наявності алергії. Наприклад, у південних регіонах можна зустріти кілька видів тарантулів та чорну вдову. У степах також водиться такий вид павуків, як каракурт. За словами Зіненка, його укус особливо неприємний, адже викликає загальну інтоксикацію та вражає нервову систему. При цьому специфічної сироватки від укусу каракурта не існує. Постраждалому можуть хіба що забезпечити підтримувальну терапію. Тому під час прогулянок по степах варто носити закрите взуття.

Морський кіт

Дивитися собі під ноги потрібно не тільки в степу чи лісі, але й на морі. Все тому, що в водах України водиться декілька видів отруйних риб – це зіркогляд, скорпена, морський дракончик, морський кіт, якого ще називають хвостоколом. Наприклад, гострі плавці скорпени покриті отруйним слизом. Якщо ними пошкодити шкіру, наслідком буде сильний біль та подразнення. Небезпечний також морський кіт, який водиться на мілині в Чорному та Азовському морі. У нього є голка на хвості, яка може нанести тяжкі травми.

Маленькі шкідники, великі проблеми

Гризуни як переносники небезпечних захворювань також можуть нести небезпеку. Це електоспіроз, туляремія або заяча чума, єрсиніоз. Причому, щоб підхопити таку інфекцію, зовсім не потрібно контактувати із самими гризунами. Туристу достатньо буде заночувати десь в покинутій будівлі та вдихнути збудники хвороб разом із пилом. Ще більший клопіт туристам приносять банальні кліщі, укуси яких можуть викликати бореліоз або хворобу Лайма. При укусі кліща варто слідкувати за розвитком реакції на шкірі. Якщо хворобу не лікувати, вона може призвести до передчасної смерті. У будь-якому випадку необхідно звернутися до лікаря.

"Зі своєї мандрівної практики можу навести приклад, – згадувала Красиля. – Минулого року під час подорожі до озера Сиваш нас просто атакували кліщі – найдавніші представники тваринного світу. І добре, що я радила взяти зі собою спреї проти комарів та кліщів. Атаку було відбито, ретельно переглянули один одного, ніщо не стало на заваді побачити все заплановане".

Кліщ

На фото: кліщ

У літню спеку також дуже важливо пам’ятати про сонце. У цю пору воно небезпечне, особливо на відкритій місцевості. Туристам необхідно одягати головний убір та мати при собі хоча б невеличку пляшку води. Адже отримати сонячний удар, особливо десь далеко від "цивілізації" – дуже неприємна та небезпечна перспектива.

"Плануючи відпочинок на природі, не полініться, – підкреслила Красиля. – Підготуйте аптечку та відповідний одяг, взуття, ознайомтеся з природніми особливостями місцевості та насолоджуйтеся безпечним відпочинком".

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme