"Одоробло", "сепари" та опіати Зайцевої: Шість каменів у харківське болото

2017-й виявився для Харкова нудним на події. Міська та обласна влада досягла небаченої з часів губернаторства Добкіна єдності, і це відразу позбавило інформполе низки потенційних точок вибуху

"Одоробло", "сепари" та опіати Зайцевої:…

З шести обраних подій тільки дві - зі знаком "плюс", інші дивували Харків негативним контекстом. Отже, 2017 рік: права ЛГБТ, колона на центральній площі, розкрадання за кооперативною схемою, сепаратисти, ДТП з шістьма загиблими і, звісно, Харківський зоопарк вартістю в десять бюджетів на ремонт житлофонду.

"Одоробло" на площі Свободи

У 2017 році Кернес вперше зазнав поразки в сутичці з громадськістю: справа про встановлення на площі Свободи 86-метрової стели була програна в декількох судових інстанціях. Називати жменьку активістів і харківський сегмент "Фейсбуку" громадськістю було б занадто сміливо, але факт залишається фактом: 200-300 пасіонарних міноритаріїв (плюс п'ять тисяч, які підписали петицію проти "одоробла") зуміли зупинити хід державної машини і перешкодити тому, щоб на головній площі міста стояв позолочений імперський обеліск із православним хрестом.

Створений активістами резонанс виявився таким великим, що переважив мовчазну згоду більшості, якій було все одно - чи Ленін там буде стояти, чи Олександрійський стовп або півень з гівна. Після того, як суд визнав підсумки бліц-конкурсу незаконними, головний архітектор міста Чечельницький дав недорікувате і пафосне інтерв'ю, в якому заявив, що "суспільство ще просто не готове" до реалізації таких сміливих архітектурних рішень. Його брат і співавтор проекту Чечельницький-старший був лаконічнішим: "А що, якщо я пошлю в одне місце цей Харків?". На сьогодні за замовчуванням вважається, що перемога здорового глузду над колоною була остаточною, однак юрвідділ мерії вже подав на касацію, яка буде розглядатися після того, як сформують новий склад ВАСУ.

Аварія на Сумській

Восени Харків вразила страшна ДТП на Сумській: 18 жовтня автомобіль Lexus із 20-річною Оленою Зайцевою за кермом на величезній швидкості проскочив світлофор на "червоний", зачепив WV Tuareg, який прямував перехресним курсом, і вилетів на тротуар. П'ятеро пішоходів, які чекали на зелений сигнал світлофора, загинули на місці, ще одна жінка померла в лікарні, четверо отримали різного ступеня тяжкості травми. Поліція поспішила оголосити винуватцем події Зайцеву вже за пару годин після аварії, ще раніше те ж саме зробив нардеп Антон Геращенко. У соцмережі, крім природного резонансу, зайшли явно інспіровані треди про безумовну винуватість Зайцевої: цілий пул сайтів, що займаються рекламним розміщенням і "накидуванням на вентилятор", до кінця жовтня публікував статті, в яких маніпулятивно доводилася невинуватість другого учасника ДТП Геннадія Дронова.

Тим часом в крові Зайцевої виявили опіати (привіт, широка мережева дискусія про прекурсори), а Дронов неодноразово заявляв, що друга сторона тисне на слідство, і продовжував ходити в шийному бандажі Шанца, хоча лікарський висновок підтверджував відсутність будь-яких травм у шийному відділі хребта. Три тижні потому суд змінив статус Геннадія Дронова зі свідка на підозрюваного. Процес триває.

Справи про сепаратизм

Восени-взимку року, що минає, Харків відзначився лояльністю до місцевих і не дуже сепаратистів - пам'ять коротка, і про вінницький "Ягуар" вже забули. 20 вересня Ленінський районний суд Харкова змінив запобіжний захід на домашній арешт екс-меру Слов'янська Нелі Штепі. Вульгарна лубкова блондинка запам'яталася своїми висловлюваннями про Крим в 2014 році, який "Путін правильно зробив, що захопив", і закликами прийти на "референдум" про створення "Донецької народної республіки". Пізніше вона заявила, що завжди була "за Україну", а інтерв'ю ЛайфНьюс давала під дулом автомата.

Суд зобов'язав колишню градоначальницю носити електронний браслет, але вже за чотири дні той зламався, і Штепу знову взяли під цілодобову охорону. Екс-мер поскаржилася журналістам, що не встигла прикрасити браслет стразами, "хоча камені вже куплені". Цікаво, що із зали суду Штепа вийшла в супроводі ще одного фріка, "журналістки" Ірми Крат; на сходах вони заспівали гімн України. Зараз Штепа живе на звільненій території Донецької області і приймає гостей.

А 15 грудня в Луганській області СБУ затримала харківського медведчуківця і за сумісництвом штатного клоуна Харківської міськради (насправді з 17 травня минулого року - позаштатного) Андрія Лесика. Лесик, який раніше обіцяв "битися за свою країну", битися не став, а дав доставити себе до Київського райсуду Харкова, де йому визначили запобіжний захід: тримання під вартою без права внесення застави до 6 лютого. Те, що могло б здатися перемогою, насправді трохи зрада: за три роки війни правоохоронці змогли пред'явити Лесику тільки обвинувачення в підбурюванні до створення "Одеської народної республіки". Виходить, регулярні заяви Лесика про дружбу з Росією і прогулянки з георгіївською стрічкою на 9 травня в Харкові - не рахуються.

П'ятьма днями пізніше колегія суддів харківського Апеляційного суду розглянула апеляцію у справі Юрія Апухтіна, одного з ідеологів харківських сепаратистів. Апухтін брав участь у захопленні Харківської облдержадміністрації, закликав до повалення влади і опору правоохоронцям. За результатами розгляду суд звільнив сепаратиста з-під варти прямо у залі засідань - відповідно до "закону Савченко" йому зарахували два з половиною роки за п'ятирічний термін, отриманий за статтею "Організація масових заворушень". Статтю 109 (повалення конституційного ладу) з обвинуваченого зняли. Виходячи із зали суду, Апухтін вигукнув "Смерть украм!".

Обшуки в міськраді

Чотири рази за рік, що минає, правоохоронці приходили з обшуками в структури Харківської міськради. Перший візит відбувся 10 січня у справі про незаконну здачу комунального майна в оренду: обшук проводили прокуратура і управління захисту економіки Нацполіціі. 28 червня в мерію прийшли СБУ і ГПУ - вони шукали документи, пов'язані з "кооперативної схемою", за якою понад 650 га землі було незаконно передано афілійованим особам. Можливі збитки склали близько 4 млрд грн.

Знову за тією ж, земельною, справою Генпрокуратура і СБУ повернулися до харківської мерії 15 вересня. Обшукували також готель "Національ", де квартирує Кернес, і спробували потрапити в будинок матері нардепа Михайла Добкіна. Сам Кернес зазначив, що обшуки "проходять толерантно", але не забув назвати справу політичною. Михайло Добкін же вважає обшуки тиском на опозицію.

14 грудня прокуратура прийшла в управління комунального майна та приватизації міськради. Припускають, що там могли перевищити службові повноваження. Остаточних судових рішень поки немає ні в одній зі справ.

Битва за толерантність

17 травня біля Палацу одружень сталося зіткнення ЛГБТ-активістів і ультраправих націоналістів. Перші планували акцію на підтримку своїх прав, останні традиційно вийшли за традиційну сім'ю і євгенічні догмати. Диспут дуже швидко переріс в бійку, націоналісти розпорошили газ і пустили в хід кулаки, дісталося і жінкам, і поліції, яка охороняла захід. Симптоматично, що багато ультраправих прийшли на токовище в мінішортах, через що серед коментарів під відео в соцмережах лідером стало питання: "Хлопці, не можу відрізнити нападників від потерпілих. Хто геї-то?".

Однак за п'ять місяців ЛГБТ-активісти взяли частковий реванш: на площі Конституції відбувся музичний перформанс, приурочений до Всесвітнього дня камінг-ауту. Акція була нечисленною, але, тим не менш, відразу після її початку в поліцію надійшов анонімний дзвінок про замінування Історичного музею, під стінами якого зібралися присутні. Мін виявлено не було, і акція пройшла при посиленому прикритті Нацполіціі, що не завадило молодикам спортивного вигляду вільно бути присутніми на перформансі і провокувати активістів образами. До честі поліції слід зазначити, що по закінченні учасникам підігнали автобуси для евакуації і створили живий коридор для безпечного переміщення.

Активісти ЛГБТ уточнюють: що на першій, що на другий акції їм протистояли не лише націоналісти, а й персонажі, які брали участь в "русской вєснє" в Харкові. У правих звинувачення у співпраці з проросійськими елементами називають брехнею, але в деталі не вдаються. Жодного з винуватців побоїща біля Палацу одруження не було притягнуто до відповідальності.

Реконструкція зоопарку

Безумовним лідером інформаційного простору стало затвердження бюджету на реконструкцію Харківського зоопарку, розпочату півтора року тому. ЗМІ неодноразово писали, що тендери на роботи проводяться непрозоро, серед учасників є фірми, афільовані до деяких чиновників, а сам проект реконструкції є передвиборчим кейсом вірогідного наступника Кернеса, першого віце-мера Ігоря Терехова.

Проте, на 2018 рік сесія виділяє 742 млн грн на реконструкцію, загалом сукупний бюджет "на зоопарк" на сьогодні складає 1,87 млрд гривень. Здавалося б здорові аргументи прихильників Кернеса про те, що в місті повинні створюватися іміджеві проекти, відкидаються при детальному вивченні бюджету міста. Так, на реконструкцію транспортної інфраструктури в 2018 році буде виділено 158 млн грн (на комплекс "Планета мавп" - 140 млн), на капремонт лікувальних установ - 76 мільйонів (на комплекс "Африканське сафарі" - 133 млн), на медикаменти для лікувальних установ - 134 млн (на "Королівство слонів" - 142 млн грн), на капремонт доріг буде виділено 244 млн (на комплекс "Водний світ" - 272 млн грн). Кейс з реконструкції зоопарку і створення позитивного образу цього будівництва примітний хоча б масовим божевіллям адептів міської влади, які залишають в соцмережах коментарі з розряду: "Ну і правильно. Дороги завжди були погані, нічого на них витрачатися, а ось дитину в зоопарк зводити треба" . Першу лінію реконструйованого зоопарку планується відкрити у серпні 2018 року, і це очікувано стане вагомою надбавкою до хештегу #кернослудший.

Не перемикайтеся. Харків ще здивує вас в прийдешньому 2018 році.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme