Шеф копів Харкова: Як тільки попрошу когось "відмазати", одразу напишу рапорт на звільнення

Керівник патрульних Харкова розповів про стосунки з "прокурорськими" та "інтелектуальність" місцевих злодіїв

Олександр Вовк

Начальником харківських патрульних ветеран АТО Вадим Лісничук став на початку листопада 2016 року, змінивши на цій посаді попереднього шефа Ольгу Юськевич, яка не відзначалася умінням й, головне, бажанням спілкуватися з журналістами. Освоївшись на посаді, переведений із Черкас керівник харківських копів дав своє перше інтерв’ю кільком харківським ЗМІ.

Перед спілкуванням Лісничук зізнається, що трохи побоюється журналістів. Однак, незважаючи на це, відповіді він формулює впевнено та докладно. Час від часу головного патрульного Харкова перебивають телефонні дзвінки, на які Лісничук завжди відповідає, насамперед цікавлячись, чи розмова термінова. На щастя, нічого екстреного під час більш ніж годинного спілкування не сталося, й головний патрульний розповів про взаємини поліції з "прокурорськими" і "суддівськими", чи дають харківським поліцейським хабарі, про використання копами зброї, резонансні злочини та свою команду.

Деякі слова – особисте та про політику – він попросив не друкувати. Незважаючи на це, Лісничук справив враження відвертої та відданої справі людини.

- Які основні завдання ви ставили підлеглим? Чи вдалося їх виконати за півтора місця вашої роботи в Харкові?

- Щоб розпочати роботу, потрібно зрозуміти, що нам необхідно робити. Для цього потрібно провести аналіз. Зробивши аналіз, зрозуміли, що робота була налагоджена, великих проблем не було.

Єдине, помилково патрульну поліцію в місті Харкові сприймали тільки як ДАІшників. Зараз намагаюся поміняти і думку населення і, у першу чергу, думку самих патрульних.

Патрульна поліція – це не тільки ДАІшники. Взагалі патрульна поліція – це орган, який недооцінений, але на нього поставили дуже високу ставку. Такого потужного органу, як патрульна поліція, ніколи не було.

Патрульні роблять абсолютно все: їм потрібно вміти надати першу домедичну допомогу, поки приїде пожежна, забігти всередину, спасти тих, хто там є, по можливості навіть загасити пожежу, потрібно – у нас було кілька випадків, самогубці стояли на мосту – поки приїдуть професійні психологи вмовити, щоб самогубця наміри не здійснив, а по можливості й спасти його, поговорити з п’яним можновладцем тощо. Патрульна поліція робить абсолютно все.

За кількістю юридичних знань у патрульних, це також орган, якого не було до сьогодні. Патрульний поліцейський повинен знати кримінальний, адміністративний, трудовий кодекс, Конституцію України, - все, що тільки можна. Тому що за будь-якої ситуації, що складається в місті, перший, хто приходить, - це патрульний поліцейський. Від того, як він оцінить ситуацію, від того, яке первинне рішення він ухвалить, залежить подальша доля людей.

Юридичні знання дуже високі, бажання – стрімкі. В принципі, хлопці і дівчата хочуть працювати і працюють.

Ціль поставив собі високу – це зменшення кількості вуличної злочинності і, паралельно, збільшення рівня довіри до роботи патрульної поліції. Мета не досягнута, тому що це довготривалий проект, але ми до цього йдемо. Зрушення є, і зрушення у кращу сторону по кількості розкритих злочинів "по гарячих слідах". І в самих патрульних міняється відношення, вони вже не ДАІшники, вони реально патрульні поліцейські, якими можна пишатися.

- Що ви поміняли в роботі харківської поліції?

- Основною задачею було розкрити їхній потенціал. Вони більше були загострені на безпеці дорожнього руху, і тільки. На сьогоднішній день вулична злочинність зростає не тільки в Харкові, вона зростає по всій Україні. Все, що стосується вулиці (грабежі, розбої, крадіжки на вулиці, угони тощо), ми працюємо "по гарячих слідах", і ми зобов’язані це все ловити. Цьому не приділялося такої сильної уваги.

Зараз ми робимо статистику, у нас є аналіз, поглиблений аналіз, де є концентрація крадіжок, де є концентрація грабежів, розбоїв. Туди додатково направляються екіпажі. Аналізуємо не тільки місця, але й час. Я не хочу називати, але є в нас станція метро, де конкретно кожного четверга та п’ятниці з 14:00 до 19:00 сплеск крадіжок і грабежів. Проаналізували, зрозуміли, і кожних четверга і п’ятниця з 14:00 до 19:00 направляємо туди два піших екіпажі. Зменшилося до нуля. Просто до нуля. Оце і є аналіз.

- Хіба до цього не робився такий аналіз?

- Робився, але не приділялося такої уваги.

- В чому відмінності в керуванні харківською патрульною поліцією від черкаської?

- Основна характерність харків’ян – висока юридична підготовленість, вони розвинені, інтелектуальні люди, культурні. Мені з такими людьми легше, тому що такі люди чітко розуміють, чого вони хочуть. У Черкасах також не дурні люди, ви не подумайте, також розумні, але в Харкові це більше прослідковується. Це про людей загалом і особовий склад, зокрема.

- Хочете сказати, що харківські злодії більш інтелектуальні?

- Ми зараз говоримо за загальну ситуацію. Злодії, крадії – вони скрізь однакові, у них мета одна – "наваритися". Як правило, ті злодії, із якими ми працюємо, крадії – це дріб’язкові злодюжки. Як правило, вони наркозалежні, і все, що їм потрібно, - це вкрасти, щоб задовольнити свою фізіологічну, медичну потребу.

- Чи дошкуляє вам "юридично підковані" активісти "Дорожнього контролю", відеозаписи яких дуже популярні в Інтернеті?

- Були в нас ситуації… Та ні, поки не дошкуляють. У кожній ситуації потрібно зрозуміти мету. Я до кінця ще не розумію їхню мету. Не дошкуляють. Серйозних конфліктів поки нема, але, думаю, й не буде.

- Які правопорушення патрульні фіксують найчастіше? І де саме в Харкові?

- Я колись це сказав у Черкасах. Будучи начальником, я відкрив кримінальну мапу, показав найбільш кримінальні райони. Це ріелтори сприйняли як рекламу-антирекламу, і це понесло за собою певні наслідки, до яких я взагалі ніякого відношення не маю. Зараз би не хотів робити ту саму помилку, показати найкримінальніші райони. Тому що хтось скаже, що начальник сказав, що це найкримінальніші, відповідно, квартира може впасти, або хтось сказав, що найменш кримінальні, і квартира може вирости в ціні. Я би не хотів апелювати цими даними.

- Чому в Харкові зростає рівень злочинності?

- Це не тільки в Харкові, це по всій Україні прослідковується. Загальний економічний стан, споживчий кошик в Україні і його спроможність основною мірою впливають на ріст злочинності.

На жаль, у більшій мірі вулична дрібна злочинність сколюється переселенцями. Я до них нормально відношуся, я пройшов АТО, я їх захищав, я їх усіх люблю, але я також справедливий. Якщо по-чесному, то більшу кількість вуличної дрібної злочинності вчиняють переселенці.

- Яким чином, з огляду на зростання рівня злочинності та велику кількість переселенців у Харкові, будете забезпечувати громадський порядок під час новорічних свят?

- З 26-28 числа, ще будемо узгоджувати з Департаментом, будемо вводити посилений режим патрулювання. Це 50% особового складу будуть задіюватися кожного дня під час заступання на охорону громадського порядку.

Виходячи з аналізу, практики минулих років, будемо виявляти місця концентрації, масового скупчення народу, осередки крадіжок, розбоїв, грабежів, і будемо туди направляти додаткові піші, цілодобові екіпажі. Окрім скупчення народу, потрібно враховувати концентрацію злочинності. Тобто бувають місця, де народ нормально святкує, і нічого не відбувається, і є, де не дуже багато людей, але там, можливо, ненадійні райони, спальні райони, де проживає багато наркозалежних, і там скупчення злочинів. Це одне на одне потрібно накладати і робити висновки. Кожен громадянин у місті повинен відчувати безпеку.

- Яка кількість патрульних "Пріусів" перебувають на ремонті? Скільки з них втрачені безповоротно?

- Утрачених назавжди немає взагалі, нуль. 32 – "невиїзних", всього 107 машин було. "Пріусів" як раз вистачає для перекриття всього міста. Проблем немає. Я ще ні разу не чув, що не вистачає "Пріусів". Всі автомобілі застраховані, йде перевірка кожної події.

За весь період, поки я начальник управління патрульної поліції, у нас були кілька ДТП за участю патрульних, і це або били у стоячу машину, або на перехресті. Завжди попередньо поліцейський був невинуватий і потім, як показувало службове розслідування, вони всі були невинні.

- Чи є проблеми із забезпеченням "Пріусів"?

- Ні! Гуму одразу купили. Ремонтують. Паливо є. Не бачу взагалі проблем ніяких.

Кожного дня я в патрульних запитую, як у вас справи, чим потрібно допомогти, що вам необхідно для покращення роботи. Перегорали в машинах лампочки, дали лампочки. Все, що потрібно, ми все робимо, все даємо. Була проблема з формою. Зараз ростовки всі здані. Я думаю, з Нового року, через пару тижнів. Будемо отримувати другу форму.

Єдина глобальна проблема в Харкові – у нас немає приміщення. Все, що в нас відбувається, у нас відбувається на вулиці. Іде дощ, ми вишикувати 180 людей під дощем, і навчаємо їх, у нас зараз мороз мінус 10, а ми на вулиці доводимо їм інформацію, навчаємо, інструктуємо. Мені людей шкода, тому що у нас немає умов, немає актової зали. Я як начальник управління зобов’язаний зробити їм нормальні умови для роботи, а це певна проблема.

- З приводу палива: 32 "Пріуси" невиїзні, на кожен автомобіль щодня бензин виділяється. Куди він дівається?

- Ні, не так. За кожним автомобілем скретч-карта. Він приїздить на заправку, заправляється, і потім загальна цифра, скільки списано. Нема такого, щоб каністру дали, і все.

- Який із часу вашого переводу до Харкова злочин був найбільш резонансним? Чи доводилося патрульним застосовувати зброю?

- Недавно було використання зброї, коли собака хотіла покусати бабусю з дитиною. Дуже багато це роздували – правильно-неправильно. Я вегетаріанець, п’ять років зовсім не їм м'ясо, я не ношу шкіряних речей, до навколишнього середовища відношуся з дуже великою повагою, тварин люблю дуже-дуже сильно, і собак у тому числі. Для мене також був болючим цей факт. Але, оцінивши ситуацію, а я був один із перших, хто приїхав на місце, коли побачив цю бабцю, коли побачив відео, коли ця дитина почала кричати, зрозумів, що там варіантів інших не було. Службова перевірка ще проходить. Інших випадків застосування зброї поки не було.

- У якому стані зараз перебуває патрульний, на якого скоїли збройний розбійний напад на Нових Будинках?

- Стан лікарі констатують, як стабільно важкий. Буквально пару днів він почав уже самостійно дихати без апарату штучного дихання, але з коми він ще не виходить. Там забій головного мозку, травма мозку, рухатися головою не можна. Стабільно важкий стан.

- Чи встановлені підозрювані?

- Поки не буду нічого коментувати, тому що проводиться колосальна робота. Поки нікого затриманого немає, на жаль.

- Харківський патрульний Олександр Мамотюк, якого підозрюють у скоєнні смертельної ДТП на вулиці Сумській, перебуває під вартою. Як ви оцінюєте цю справу?

- Кожний патрульний для мене – це мій колега. І поки вина не доведена, вірю кожному. До Харкова я знав, що така ситуація є, але я не вникав. Зараз вник у цю ситуацію. Не беруся нічого прогнозувати, але хотів би сказати, що знову ж таки підігріли суспільство. Це все тому, що люди ще не усвідомлюють, що таке патрульний поліцейський.

Той же самий Мамотюк міг зранку рятувати дітей, вдень рятувати когось із пожежі, а ввечері міг говорити з депутатом, прокурором, міліціонером, який звільняв його по триста п’ятдесят разів.

Суд покаже, але особисто моя думка, що дуже сильно накрутили суспільство, змішали політику з поліцією. Не потрібно цього робити, не потрібно.

- Чи був хтось за період вашої роботи в Харкові звільнений із поліції?

- Писали рапорт на звільнення самі. А таких, щоб звільняли, не пам’ятаю таке. Самі писали на перевід в інші міста, із інших міст до нас переїжджали також. Написали рапорт на звільнення люди, а щоб я когось звільняв – поки що не було.

- Чи є проблеми взаємодії з райвідділами, адже не секрет, що деякі поліцейські у райвідділах сприймають патрульних, як дітей? Чи доводилося у конфліктних ситуаціях дзвонити до начальника обласного главку?

- До Дмитрієва (начальник ГУНП України в Харківській області Анатолій Дмитрієв – ред.) дзвоню в самих крайніх випадках. Поки таких випадків не було. Все вирішується на менеджерах середньої ланки. Було кілька моментів. Але я як раз потрапив під переатестацію, дуже багато начальників райвідділів, заступників поміняли. Можна сказати, що в якійсь період ми з ними почали працювати з нуля.

Якщо брати зараз роботу з райвідділами, немає зараз жодного проблемного райвідділу. Я говорю зараз за начальників райвідділів і їх заступників.

- І за півтора місяці нікого не просили "відмазати"?

- Відмазати? Я коли прийшов, я презентував себе. Коли я прийшов, то всім сказав у перший же день: у той день, коли я до вас подзвоню і скажу відпустити, у той день я напишу рапорт на звільнення і піду. Це означатиме, що я зрадив поліцію, зрадив тій ідеї, із якою я прийшов. Не до кого я не дзвонив, нікого не відпускав і ніколи я не подзвоню.

- А були випадки, що прокурорські чи суддівські просили за когось?

- Не просили, до мене ніхто не дзвонив. Напевно, вже всі розуміють, що не важливо, хто прийде, чи Лісничук, чи Юськевич, хто буде начальником управління патрульної поліції, не має ніякого значення. Точка неповернення по патрульній поліції та щодо самої ідеї вже пройдена. Все, ми будемо працювати так, а не інакше. Система патрульної поліції запущена таким чином, що все буде працювати знизу наверх.

- Чи були випадки, коли патрульним пропонували хабарі?

- За моєї служби в Харкові не пам’ятаю.

- Хіба в Харкові перестали давати хабарі? Не віриться, що патрульним не пропонують гроші.

- Ми не складали матеріалів за спробу дати хабара. Я допускаю, що вони могли спілкуватися: давайте порішаємо, тримайте гроші. Патрульний зробив зауваження, і не взяв. Взагалі фактів по Україні із усіх патрульних, скільки там нас тисяч є, тільки вісім доведених фактів, що взяли хабар. Тут є ще один момент, на який потрібно звернути увагу, що в усіх восьми випадках без виключення – це колишні працівники міліції, митниці, податкової, але не хлопці і дівчата, яких усі називають перукарями, спортсменами.

Той, хто був спортсменом, зараз за день рятує по дві-три людини. Та відповідальність, та кількість роботи, яку виконує патрульний поліцейський, ні один підрозділ за всю історію незалежності України не робив і не робить по сьогоднішній день. У всіх інших вузька спеціальність.

- Є багато записів, коли люди кричать на патрульних, у їхній присутності порушують громадський порядок, однак правоохоронці їх не затримують. Чому так відбувається, адже бездіяльність патрульних викликає нарікання на їхню професійність?

- Тут потрібно кричати. Є пару ситуацій, і одна з них той же самий Мамотюк, де прокуратура говорить про перевищення службових повноважень. Суд, звичайно, розбереться, прокуратура буде доводити зі свого боку. Але патрульний поліцейський, особливо в Харкові, який є юридичною столицею (тут всі грамоті, всі вважають за необхідне повчити патрульного, сказати, як він робить правильно-неправильно), відчуває, що будь-який його погляд, жест може розцінюватися як перевищення службових повноважень. На жаль, я зараз дещо прослідковую дану ситуацію.

Я намагаюся говорити з поліцейськими, що не дай Бог, щоб вони перевищили повноваження. Довіра до поліцейського має визначатися за результатом миттєво прийнятих їм рішень і, найголовніше, діянь. Тут є в них страх. Факти говорять, і Мамотюк не виключення, ще кілька хлопців є, які потрапили в поле зору прокуратури, і прокуратура говорить, щоб там було перевищення. Є два таких факти.

- Чи є у Харкові ваша команда, однодумці?

- Кожного дня я підбираю команду. Є якісь скарги, звернення, є якісь цілі, задачі, які повинен хтось робити. І я визначаю, хто повинен робити той чи інший напрямок. Кожного дня я займаюсь сімома основними речами: підбір команди, навчання, постановка цілі і завдання, мотивація, проміжний контроль і корегування цілі, контроль. Що мені подобається в патрульній поліції, абсолютно всі вірять у реформу, творять реформу своїми руками і знають про те, що пройде зовсім небагато часу і їхні імена будуть прописані в історії України, що саме ці люди повірили й робили.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків