Сезон грипу на Харківщині: Чого чекати та як вберегтися
Про нові штами, вакцинацію, профілактику та найпоширеніші міфи щодо лікування хвороби
На Харківщині офіційно стартував епідемічний сезон. Разом із осіннім похолоданням на території області починається нашестя вірусних інфекцій. І хоча поки ситуація залишається спокійною, у МОЗ прогнозують, що уникнути епідемії не вдасться. Тож на кого чатує інфекційна небезпека та як вберегтися від хвороби.
Що варто знати про грип
Грип – одне з найнебезпечніших інфекційних захворювань. Вірус може вражати людей, незалежно від їхнього віку чи статі. І хоча грип має схожі симптоми з іншими гострими респіраторними вірусними захворюваннями, за своїми наслідками інфекція є набагато серйознішою, ніж ГРВІ. Найбільш поширеним ускладненням грипу є пневмонія. Іноді вона лише за декілька днів може призвести до смерті хворого.
Вірус грипу поширюється повітряно-крапельним шляхом. Через високу вологість, у холодний сезон вірус у повітрі зберігається набагато довше, ніж влітку, що і стає основною причиною епідемій.
Симптомами хвороби є різкий головний біль, температура, біль у горлі, кашель, біль у м'язах, нежить, слабкість, втрата апетиту, почервоніння шкіри та слизових. "Особливість грипу – гострота хвороби. Людині різко стає погано. Є гостра інтоксикація організму. При грипі це все гостро, швидко та різко: біль в очах, м'язах, головний біль, підвищення температури", - пояснює завідуюча відділенням організації епідеміологічних досліджень ДУ "Харківський обласний лабораторний центр" Тетяна Карлова.
Карлова зазначає, що при перших же симптомах грипу краще одразу звертатися до лікаря, щоб уникнути ускладнень. "Своєчасне звернення за допомогою дає можливість почати лікування вчасно й уникнути ускладнень, наприклад, пневмонії. Вона розвивається дуже швидко, іноді протягом доби. Коли був пандемічний грип, у нас хворі помирали за добу", - наголошує фахівець.
Які штами атакуватимуть харків'ян
Новий епідемічний сезон на Харківщині почався 2 жовтня. Фахівці зазначають, що бити на сполох поки не варто, але потурбуватися про власну безпеку треба заздалегідь. "Наразі ситуація благополучна, спокійна, відповідає цьому періоду року. Ми менше порогового рівня на 54%. Циркуляції збудників вірусу грипу немає", - розповідає Карлова.
Цього року до України разом з уже відомими Hong Kong та Brisbane прийде новий штам грипу – Michigan. Новий для України вірус вже встиг наробити лиха в Австралії та Новій Зеландії. Вперше його зафіксували в 2015 році. Вірус є похідним від пандемічного вірусу California. У групі ризику опиняться діти, пенсіонери, вагітні та люди з хронічними захворюваннями. Симптоми нового вірусу схожі з симптомами "свинячого грипу", а інкубаційний період у Michigan становить 4-7 днів.
У Міністерстві охорони здоров'я прогнозують зростання кількості хворих на 14% у порівнянні з минулим роком. Першу хвилю захворювань харків'янам варто чекати вже в середині грудня, другу – на початку лютого.
Найбільш вразливою категорією залишаються діти. Тільки минулого тижня на грип та ГРВІ в Харківській області захворіли понад 7 тис. людей, з них майже 5 тис. – це діти до 17 років. У лікарнях знаходяться 160 хворих на грип. І хоча епідеміологи спостерігають зниження інтенсивності розповсюдженні інфекції, забувати про власну безпеку не варто.
Вакцина: варто чи ні?
Сьогодні найефективнішим методом боротьби із захворюванням залишається вакцинація. Щепитися від грипу краще на початку осені, але зробити це можна й впродовж усього сезону. Щоправда, попередньо необхідно проконсультуватися з лікарем.
"Перед тим, як вводити в організм якусь вакцину, треба пройти повне обстеження у фахівця. Будь-яка вакцина – це навантаження на імунну систему. Воно має відповідати виробкою антитіл, але якщо там вже йде інший процес (в організмі є інша інфекція, – Ред.), можуть бути ускладнення, або не буде ефекту", – пояснює лікар Обласного центру здоров'я Михайло Брикін.
Для того, щоб вакцина почала діяти, потрібно щонайменше два тижні. Імунітет до вірусу зберігатиметься рік. На сьогоднішній день, зазначають фахівці, в аптеках Харкова є лише один вид вакцини, але в найближчі тижні очікують ще один. Вартість вакцини складає близько 200 грн. Її можна придбати на аптечному складі, а зробити щеплення – у міській поліклініці або в сімейного лікаря.
Станом на 23 жовтня в Харківській області щеплено проти грипу 511 осіб, з них 39 дітей до 17 років.
Лікування, профілактика та міфи
Лікарі наголошують, що найбільш надійним способом вберегтися від грипу є вакцинація, але якщо щеплення не зробили, а підступна хвороба таки дісталася організму, варто не зволікати та одразу звертатися до фахівців.
"Нормальний здоровий організм зі здоровою імунною системою сам здатен впоратися з цим захворюванням. Допомогти йому можна лише вживаючи більше рідини. Води, чаю, компоту – не важливо", - розповідає Брикін.
Для того, щоб убезпечити себе від вірусу грипу, варто дотримуватися простих правил здорового способу життя та уникати масового скупчення людей. На думку лікарів, фізична активність, прогулянки на свіжому повітрі, повноцінний сон, відсутність стресу та раціональне харчування здатні допомогти спокійно пережити епідемічний сезон.
А от популярні "народні ліки", мед та лимон, за словами лікаря, не є панацеєю від хвороби й допомогти можуть лише в комплексі зі здоровим способом життя. "Лимон та мед – частина раціонального харчування населення. Прямої дії на вірус грипу вони не здійснюють. Так само, як і надмірне вживання аскорбінової кислоти в будь-якому вигляді. Окрім навантаження на нирки, нічого не отримує людина", - додає Бикін.
Не варто покладати серйозних надій і на противірусні препарати та захисні маски. За словами фахівця, більшість відомих препаратів не лікують сам вірус грипу, а маски можуть допомогти лише вже хворим. "Про усілякі маски можна забути. Маску можна одягати на хвору людину, щоб вона не заразила оточуючих. Здоровій людині вона ні до чого", - зазначає Брикін.
Якщо ж притримуватися простих правил, то навіть без вакцини шанси вберегтися від захворювання збільшуються в рази. Медики називають прості щоденні поради, які допоможуть уникнути хвороби в розпал сезону грипу.
1. Уникайте близького контакту
Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель.
2. Захворіли - лишайтеся вдома
Грип швидко передається іншим, тож ваше перебування в людних місцях сприятиме поширенню інфекції.
3. Прикривайте ніс та рот
Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою органи дихання - це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
4. Мийте руки
Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
5. Намагайтеся не торкатися обличчя
Очі, рот та ніс для мікробів як вхідні двері. На руках дуже багато мікробів та торкаючись ними обличчя ви збільшуєте їхні шанси потрапити в організм.
6. Привчіть себе до корисних звичок
Ретельно очистіть та продезінфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків