Режисер, письменник, карикатурист: Харків'янам показали маловідомого Довженка

В Харкові пройшов фестиваль "ДовженкоFest", приурочений до дня народження відомого українського письменника й кінорежисера Олександра Довженка

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Режисер, письменник, карикатурист: Харкі…

Під час фестивалю відбулася низка культурних та просвітницьких заходів, присвячених життю і творчості Довженка. Зокрема, в Центрі культури та мистецтва презентована інтерактивна виставка під назвою "Довженко – найбільш відомий у світі українець ХХ століття". Експозиція вміщує в собі плакати, карикатури та шаржі руки самого Олександра Довженка.

"Цей проект присвячений ювілейній даті, – розповіла директорка Центру культури та мистецтв Людмила Омельченко. – Святкуємо 150-річчя Олександра Довженка. Оскільки він кілька років мешкав в нашому приміщенні. Це така особистість, якою ми дуже пишаємося. Ми намагаємося донести широту та багатогранність цієї постаті до всіх харків'ян та гостей нашого міста. Проект триватиме вересень, можливо, трошки довше. Виставка триватиме майже до кінця поточного року. В рамках цього проекту будуть проходити інтерактивні заходи, флешмоб "Харків читає Довженка" та квести "Сторінками життя Олександра Довженка".

Виставка показує маловідомі сторони життя Довженка. Адже широкому загалу він насамперед відомий як кінорежисер, сценарист, літератор, а як карикатурист, художник чи шаржист – вже не дуже. Про Довженка-режисера, втім, теж не забули: на вставці присутня розкадровка його найвідомішої стрічки "Земля", яка вважається шедевром світового німого кіно.

"Там видно, що поруч з простим переказом сюжету є такі кадри природи, – розповіла завідувачка відділом інноваційних культурних проектів та міжнародного співробітництва Оксана Бугайченко. – Це вже сьогодні такий штамп – лани, соняхи, наприклад. Але це зараз, а знімалося це наприкінці 1920-х років. І яблука, і цей український, сільський, хліборобський всесвіт – він його передавав. І через нього передавав дух українського народу у своїх кінотворах чи письменницьких творах. Ця поетичність, вона властива Довженку-режисерові. Це є в фільмі "Земля", в найбільш відомому кінотворі, і врешті, можливо в менш вдалих картинах. Там все одно є якісь момент, який захоплює назавжди. Наприклад, не зовсім гарний фільм "Іван". Але як там на початку знімалося Дніпро чи Дніпровська ГЕС – ці картини просто вражають. Вони захоплюють та змушують переживати якісь такі емоції, які, можливо, ти б не збирався переживати".

Варто зазначити, що виставка ще є інклюзивною. Відвідувачі зможуть ознайомитися з експонатами завдяки аудіогіду, що дуже важливо для людей з проблемами зору. Для цього їм варто зчитати за допомогою смартфону QR-код перед входом до зали та отримати всю необхідну інформацію. Самі експонати були надані Національним центром Олександра Довженка та іншими партнерами, які долучилися до проведення виставки.

Також в межах фестивалю відбувся флешмоб "Харків читає Довженка". Кожен охочий –чи літературознавець, чи простий перехожий – міг в форматі "вільного мікрофону" зачитати уривок із твору Довженка, який прийшовся до вподоби. До участі в заході запрошувалися члени спілки письменників, поети, студентська молодь.

"Наприклад, мені було би цікаво прочитати його листи до коханих жінок, – розповіла Бугайченко. – Не так давно вийшла книга Сергія Тримбача та Віри Агеєвої "Довженко без гриму". Там, власне, опубліковані листи. І там Довженко зовсім інший. Дуже ліричний, інтимний. Десь еротичний. Це така нова для мене грань його особистості. Або прочитати частини щоденника, де відкривається його душа, яка дуже вболіває за Україну, яка дуже страждала на чужині. Всі емоції, всі свої переживання, весь свій біль він не мав змоги висловити відкрито. І він все це довіряв своєму щоденнику".

Під час флешмобу лунали уривки з різних творів Довженка. Деякі з них можна було легко впізнати, просто згадавши шкільну програму. Наприклад, не один раз можна було почути рядки із "Зачарованої Десни".

"Із дитинства я, наприклад, пам'ятаю "Зачаровану Десну", – зазначила Бугайченко. – Я думаю, що це не просто тому, що це нам в школі пропонували. Це найбільш чуттєвий, найбільш романтичний, найбільш поетичний твір. Я не пам'ятаю сюжету, але пам'ятаю свої емоції, які переживала, коли ми читали цей твір. Де Довженко із захопленням робить описи природи. І це не просто "стоїть дерево" та "от, я пам'ятаю з дитинства – там була сіножать". Він так вмів все це передати, що мене чіпляло. В мене в уяві якісь такі картини малювалися, які живуть дотепер".

Весь фестиваль проводиться з нагоди 125 річниці з Дня нагородження Довженка. Заходи в межах цього фесту триватимуть до кінця вересня. А і саме місто обране невипадкового. Саме в Харкові режисер та літератор жив та працював протягом трьох років, тісно спілкувався з літературними романтиками та футуристами, створював карикатури та ілюстрації, а також робив свої перші кроки в кінематографі.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme