Рейтинг районів: Де краще жити в Харкові

Харків за схемою міського фінансування умовно можна поділити на дві групи районів – улюбленці та відверті аутсайдери

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Рейтинг районів: Де краще жити в Харкові…

Харків поділений на дев’ять районів, і в кожному як свої "плюси", так і недоліки. Десь вирує культурне життя та реалізується чимало іміджевих проектів, проте дуже дороге житло. А десь ціни на квартиру порівняно невисокі, проте сам район вважається одним із найбільш забруднених

Міські улюбленці

Якщо є бажання познайомити своїх гостей з Харковом, то Шевченківський район – оптимальний вибір. По-перше, тут розташована майже половина архітектурних пам’яток міста. Наприклад, Держпром, Покровський та Успенський собори, пам’ятник Шевченку. По-друге, тут знайдеться чимало вельми приємних місць для довгих та неспішних прогулянок. Це може бути майдан Свободи, парк Горького, сад ім. Т. Шевченка чи Ботанічний сад. По-третє, саме у Шевченківському районі реалізуються основні іміджеві проекти міста, на які витрачається чимало бюджетних коштів.

Одна з таких дорогих локацій – це харківський зоопарк. Ні на його благоустрій, ні на годування його мешканців міська рада не шкодує грошей. Наприклад, на реконструкцію зоопарку тільки у поточному році має піти близько 1,058 млрд грн. Окрім самої реконструкції, час від часу з’являються нові об’єкти. Наприклад, на будівництво нових кафе там планується витратити 54 млн грн. А на спорудження океанаріуму – 488 млн грн. Чималі кошти вкладаються і в парк імені Горького. Часом, там траплялись відверто анекдотичні ситуації. Наприклад, минулого року на найкращий туалет з акваріумом та щебетанням пташок було витрачено близько 6 млн грн бюджетних коштів.

У центрі Харкова збудували низку фонтанів

На фото: Сад імені Т. Шевченка

Окрім наявності дорогих іміджевих проектів, Шевченківський район ще може пишатися своїми культурними закладами. Адже саме тут розміщені такі знакові мистецькі установи, як Харківський національний академічний театр опери та балету ім. М. Лисенка, Харківський академічний український драматичний театр ім. Т. Шевченка та Харківська обласна філармонія. До речі, на реконструкцію філармонії свого часу було витрачено близько 500 млн грн, а самі роботи тривали більше десяти років.

Також тут є куди сходити на закупи. Загалом у районі працює більше 800 магазинів, 16 супермаркетів, 3 гіпермаркета і 4 продовольчі ринки. Крім того, тут діє більше 700 кафе та ресторанів, є розвинена аптечна мережа. Шевченківський район орієнтований на потреби туристів. Окрім культурних пам’яток, тут розташовані найбільші готелі міста – "Kharkiv Palace", "Харків", "Національ", "Мир" тощо.

В плані вартості житла Шевченківський район є найдорожчим у місті. Однокімнатна квартира тут обійдеться від 13 до 115 тис. доларів, середня вартість квадратного метра – 34,3 тис. грн. Разом із тим, Шевченківський район не носить статус промислового. На його території базуються хіба що середні та малі підприємства. Розвинена хімічна, будівельна і харчосмакова промисловість, а також торгівля. Опитування за 2020 рік показало, що Шевченківський район є найбільш комфортним для життя. Як зазначають самі харків’яни, він є найбільш безпечним і чистим. Крім того, тут найкраще розвинена міська інфраструктура.

Київський район – один із найстарших районів міста. І один з найзеленіших. Тут розміщено 15 парків і скверів, є гідропарк та частина лісопарку. Площа зеленої зони становить 504 га. Вирізняється Київський район і своїм культурним впливом не тільки на сам Харків, а й на Слобожанщину загалом. Бо саме тут розміщено близько 72% міських пам'яток історії, культури та мистецтва. Зокрема, це такі яскраві археологічні пам’ятники, як поселення Скіфського періоду та два курганні мігранти, датовані IV – II ст. до нашої ери.

Вид на Журавлівський гідропарк із висоти

На фото: Журавлівський гідропарк у Київському районі Харкова

На території Київського району є шість театрів, зокрема Театр ляльок  ім. В.А.Афанасьєва та Академічний російський драматичний театр ім. О. С. Пушкіна". Також мешканці міста можуть відвідати десять музеїв, серед яких Літературний музей, Художній музей та Муніципальна галерея. Крім того, у Київському районі представлені три кінотеатри – "Мультиплекс", "Нічний Автокріото" і "8 ½".

Розвинена тут і торгівельна мережа. На території Київського району функціонує більше 1500 підприємств торгівлі продовольчого і промислового напрямку, 40 супермаркетів і торгових центрів, 100 торгових павільйонів, 9 ринків і торгівельних майданчиків. Тут діє торговий центр "Барабашово", який вважається одним із найбільших ринків на сході України. Ще на території району представлено 375 різних кафе та ресторанів.  Крім того, у Київському район діють такі крупні торгівельно-розважальні центри, як "Дафі" та "Караван".

У плані вартості житла Київський район посідає друге місце. Тут за однокімнатну квартиру потрібно буде викласти від 14,9 до 62 тис. доларів. Саме цей район – у фаворі в міської ради. На розбудову його центральної частини виділяється чимало коштів.

Райони-промисловці

Окрім Шевченківського та Київського районів, відвертих фаворитів у плані фінансування немає. Як розповів співзасновник "Харківського антикорупційного центру" Євген Лисичкін, кошти зазвичай рівномірно розподіляються на всі райони міста. Зелені зони, парки, сквери реконструюють та ремонтують приблизно в однаковому темпі. Те ж саме стосується ремонту доріг та житлових будинків. Загалом стан житлової інфраструктури та внутрішньоквартальних доріг більше залежить від віддаленості від центру. На периферію міста комунальники потрапляють значно рідше.

Холодногріський район на сьогоднішній день відграє значну роль у промисловому розвитку міста, а в плані комфорту життя він поступається хіба що Московському. Це найбільший промисловий осередок Харкова. Тільки на його території діє більше 90 різноманітних великих, середніх і малих промислових підприємств. Тут представлені такі галузі, як виробництво машин та обладнання, хімічна, харчова, легка, металургійна промисловість, а також  метало- й деревообробка. Це такі підприємства, як корпорація "Бісквіт-Шоколад", ПАТ "Електромашина", ДП "Харківський бронетанковий завод" тощо.

У Холодногірськомй районі розташований найбільший залізничний вокзал Харкова

На фото: залізничний вокзал "Харків-Пасажирський" у Холодногірському районі

У Холодногірському районі працює близько 220 магазинів, 10 супермаркетів, 36 аптек і 3 ринки. Також тут не проблема знайти місце для обіду чи вечері – на території району працює 112 ресторанів і кафе. Крім того, він має розвинену транспорту інфраструктуру. Тут розташовані такі найбільші залізничні станції, як "Харків – Пасажирський" та "Харків-Сортувальний". Тут за однокімнатну квартиру потрібно буде викласти від 12,3 до 49,5 тис. доларів.

Московський район опинився на третьому місці у нашому рейтингу комфортності життя. При цьому на його території розташовано 35 великих та середніх промислових підприємств, які реалізують свою продукцію як в Україні, так і за її межами. Тут зареєстровано 27 тисяч діючих підприємців, на яких трудиться близько 9 тисяч найманих працівників. А минулого року на підприємствах Московського району було створено понад 3,3 тисяч нових робочих місць. Сфера торгівлі, ресторанного господарства та побутового обслуговування населення нараховує понад 1600 об'єктів. У Московському районі діють 14 торгівельних майданчиків та ринків, а також 22 супермаркети. Тут також представлені такі торгівельні центри, як "Французький бульвар", "Компас" та "Україна". Згідно опитуванню, саме Московський район може похвалитися найбільш розвиненою транспортною інфраструктурою. Однокімнатна квартира тут обійдеться від 12 до 52 тис. доларів.

За харківськими мірками Індустріальний район є порівняно молодим. Його зародження розпочалося у 30-х роках минулого століття. На сьогоднішній день він є найбільшим промисловим районом міста. Зараз тут діє 29 підприємств, які представляють у першу чергу харчову та будівельну промисловість, а також сферу машинобудування.

Новобудови на фоні промислових підприємств Харкова

На фото: Новобудови в Індустріальному районі Харкова

Згідно опитуванню, саме Індустріальний район в плані якості міської інфраструктури є найменш розвиненим. За словами місцевих мешканців, тут не вистачає "хорошого доглянутого парку", кінотеатру, а також дитячих та спортивних майданчиків. Разом із тим, сфера торгівлі представлена непогано: тут відкриті 400 магазинів, 20 супермаркетів, 6 торговельних майданчиків і 7 ринків. Також до уваги мешканців району представлено 67 закладів громадського харчування. Що стосується цін на квартири, то вони тут найнижчі у місті. Однокімнатна тут буде коштувати від 6,5 до 44,9 тис. доларів.

Що стосується Новобаварського району, то на його території діє 51 промислове підприємство. Найбільш потужно тут представлена машинобудівельна галузь. У районі діє також 567 підприємств торгівлі, включно з магазинами та кіосками, 120 об’єктів громадського харчування, 250 підприємств побутового обслуговування населення. За мірками Харкова житло тут дешеве. Однокімнатна квартира буде коштувати від 10,7 до 31,8 тис. доларів.

Останні позиції в рейтингу

Що стосується рейтингу якості життя, то в аутсайдерах опинилися Немишлянський, Основ'янський та Слобідський райони. До уваги бралися такі критерії, як безпека, чистота, інфраструктура, транспорт. Наприклад, Немишлянський район вважається найбільш забрудненим. Це наймолодший район міста, створений у 1973 році з частини територій тодішніх Московського, Орджонікідзевського і Комінтернівського районів. На його території розміщується 21 промислове підприємство, 20 будівельних та 5 транспортних організацій. Промисловість району представлена підприємствами енергетичного, сільськогосподарського машинобудування, а також виробництва будівельних матеріалів. До найпотужніших відносять "Турбоатом", "Завод Південкабель", "Салтівський м'ясокомбінат", "Хладопром".

Район обслуговується 64 магазинами, 21 торговими центрами, супермаркетом та 60 підприємствами громадського харчування. Однокімнатна квартира тут обійдеться у суму від 13,5 до 61 тис. доларів.

На фото: Цехи заводу "Турбоатом"

На території Основ'янського району діє 78 промислових та 8 транспортних підприємств, 15 підприємств залізничного транспорту, 12 будівельних організацій, 9 науково-дослідних інститутів та конструкторських бюро. Тут найбільш потужно представлена хімічна, харчова та фармацевтична промисловості, а також поліграфічна та будівельна галузі. На території району розташовані 330 об’єктів торгівлі, 3 торговельних майданчика, 40 аптек. Працює близько 190 кафе, ресторанів та їдалень.

Також варто зазначити, що житло тут коштує дуже по-різному. За однокімнатну квартиру потрібно викласти від 11 до 135 тис. доларів. Разом із тим, мешканці району не задоволені станом транспортної інфраструктури. Люди скаржаться на бездоріжжя у приватному секторі.

У реєстрі промислових підприємств Слобідського району числиться 50 суб'єктів господарської діяльності. У його промисловій сфері зайняті близько 23,6 тисяч жителів району. Тут працюють 254 магазини продовольчого та промислового спрямування, 16 супермаркетів, у тому числі два торгових центри, 5 торгових майданчиків і базар. Вартість квартир коливається в діапазоні від 11,3 до 69 тис. доларів. Разом із тим, район визначається містянами як найменш комфортний для проживання.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme