Нема сил мовчати: Чому харківські підлітки зводять рахунки з життям

Проблему самогубств не звикли обговорювати. Вона лишається у стінах квартир та лікарняних палатах

Нема сил мовчати: Чому харківські підліт…

Кількість суїцидів в Україні стрімко зростає, все частіше жертвами стають зовсім молоді люди. З початку 2017 року на території Харківської області семеро підлітків покінчили з життям. Найменшому з них було всього 12 років. За минулий рік на Харківщині сталося шість дитячих самогубств. Діти стрибають з дахів, ковтають пігулки та лізуть у петлю. Багато з них навіть не пояснюють причини невідворотних дій. Depo.Харків виясняв, що змушує підлітків обривати власне життя.

Світова проблема

Суїциди – глобальна проблема людства. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щороку близько 800 тисяч людей зводять рахунки з життям. Ще більше людей вдаються до спроб самогубства. Суїцид – друга найбільша причина смертності у віковій групі від 15 до 29 років.

За оцінками фахівців, близько 30% самогубств у світі є результатом самоотруєння пестицидами, причому більшість таких випадків мають місце в сільських і сільськогосподарських районах країн з низьким і середнім рівнем доходу. Іншими розповсюдженими методами самогубства є повішення і використання вогнепальної зброї.

Суїциди були, є та будуть

Основними причинами суїцидів лікарі називають депресію, тривогу, імпульсивність, відчуття втрати надії.

"Зазвичай потенціальний суїцидент не в змозі впоратися з потоком зовнішніх імпульсів. Це може бути гострий стан. Найчастіше – серйозна сварка з близькими людьми, втрата значущої людини або роботи, фінансова катастрофа. Рідше причини бувають хронічними. Невдачі в роботі, чи особистому житті, хронічні захворювання з больовим синдромом", - розповідає психіатр Едуард Матузок.

Лікар пояснює: наразі в Україні має місце високий рівень депресії, пов'язаний із соціально-економічним станом населення. Однак, на думку фахівця, говорити про епідемію суїцидів зарано. А от звернути увагу на вчасну діагностику та адекватне лікування депресії, а також на проблему вживання алкоголю необхідно. У Харкові при дослідженні крові осіб, що наклали на себе руки впродовж 2000 – 2015 років, у майже 40 % виявили алкоголь. На думку лікарів, у таких випадках алкоголь відіграє роль каталізатора, що полегшує реалізацію суїцидальних намірів. Під дією міцних напоїв як дорослим, так і підліткам легше зважитися на відчайдушний крок.

Головне – не мовчати

За словами фахівців, звичайна розмова може допомогти уникнути фатальних вчинків. Едуард Матузок пояснює, що найчастіше летальному випадку передують декілька спроб самогубства, які є нічим іншим, як криком про допомогу. Але мало хто з оточення потенційних самовбивць наважується звернутися до психолога за допомогою.

"Люди бояться психіатрії і навіть слово "психолог" у багатьох викликає відчуття страху. Родичі, як правило, не звертаються до психіатрів чи психотерапевтів, а якщо вже людина, яка намагалася скоїти самогубство, потрапила у поле зору медиків, то переважна більшість родин відмовляється від будь-якого лікування у спеціаліста. У нашому суспільстві поширена думка, що це "пляма"на родину", - зізнається психіатр.

Рішення про самогубство не приймають миттєво

Підлітковий суїцид – явище не миттєве, пояснює дитячий психолог Тетяна Балан.

За її словами, підліткове самогубство є реакцією на події, які відбувалися рік чи півроку тому. Найчастіше причиною дитячих самогубств стає відсутність нормальних відносин між дітьми та дорослими.

"Стосунки просто відсутні. Дорослі зайняті своїми бідами, а підлітки представлені самі собі. До фатальних випадків призводить комплекс проблем. Суїцид – це спосіб самознищення, коли дитина залишається наодинці зі своїми проблемами", - пояснює Балан.

Рідше серед причин підліткових суїцидів трапляються психічні проблеми та нещасне перше кохання. Як і у дорослих, підлітковому суїциду передує довготривала депресія.

Романтизація підліткового суїциду

Новий сплеск побоювань за життя підлітків викликали соціальні мережі. На початку лютого в Інтернеті з'явилися дописи про "китів та метеликів". Поширені на Росії суїцидлальні групи дісталися до українських підлітків. Після перших публікацій у ЗМІ російські соціальні мережі буквально рясніли групами із суїцидальними закликами. До боротьби з цим явищем підключили навіть Департамент кіберполіції. Ще у мережі з'явилися діти-рятівники - волонтери, які намагалися відмовити підлітків від фатальних кроків.

Однак фахівці переконують, що так звані "групи смерті" не здатні серйозно впливати на підлітків. Більшість з них реєструються в таких групах виключно з цікавості і якщо дитина до цього не відносилася до групи ризику й не мала психологічних проблем, то вірогідність серйозного впливу так званих "кураторів" досить мала. Сама популяризація підліткових суїцидів є постійним явищем. Раніше суїцидальні заклики зустрічалися серед субкультур "готів" та "емо". Діти слухали депресивну музику, ходили на кладовища, показово різали вени. Зараз на заміну їм прийшли "кити й метелики", а у майбутньому варто чекати нових трансформацій. Таким чином, наголошують психологи, цікавість до теми суїцидів та субкультур – це лише частина пошуку власного "я".

"Підлітковий вік - це період переходу й переорієнтації. Дитина відділяється від батьків і для неї це також травматично, але підліток в цьому не зізнається. Тому підліткам важливо мати відношення до якоїсь "таємниці", до якої немає доступу в дорослих. А соціальні мережі – це добре середовище для таких "таємниць". І важливо розуміти, в яку саме "таємницю" потрапляє підліток", - пояснює Балан.

Якщо в дитини немає тривалої депресії чи психічних розладів, вірогідність доведення її до самогубства через соціальні мережі невисока. Насправді, належність дитини до таких груп – це не проблема, а симптоми проблеми.

"Це форма реакції підлітка на природні процеси, які відбуваються в його організмі. Дитина шукає себе. Іноді пошук відбувається через гнів, а підлітки цим гнівом не можуть користуватися", - зазначає Балан.

Як вберегти дитину

Повністю вирішити проблему дитячих суїцидів неможливо. Вони були, є та будуть. Проте психіатри і психологи зазначають, що суттєво зменшити кількість суїцидів можна. Потрібно впроваджувати програми профілактики на загальнодержавному та міських рівнях.

Наразі в Україні немає єдиної державної пирогами профілактики та програми занять психологічним здоров'ям дітей. В першу чергу, звертати увагу на стан дітей мають батьки.

Для того, щоб вберегти підлітка від фатальних кроків треба:

- Звертати увагу на висловлювання підлітків. Тривожні фрази: "Світ - біль", "Я не хочу жити".

- Звертати увагу на настрій. Якщо дитина постійно перебуває у поганому настрої, варто дізнатися про причини.

- Цікавитися його справами у школі.

- Намагатися знайти альтернативу постійному перебування підлітка в Інтернеті.

Варто більше часу проводити з власними дітьми, не намагатися контролювати кожний їх крок й втручатися в їх особистий простір без запрошення. Не варто обмежувати дітей у пошуках сенсу життя, але варто спробувати допомогти підліткам скерувати цю цікавість у правильне русло.

Головне, зазначають фахівці, не мовчати. Про проблеми варто говорити.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme