Порушень небагато, явка досить висока: Як пройшли вибори на Харківщині

Під час президентських виборів харківські експерти нарахували низку незначних порушень, а також відзначили порівняно високу явку виборців

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Порушень небагато, явка досить висока: Я…

Такі висновки зробили спостерігачі Громадянської мережі "Опора" щодо першого туру президентських виборів, які пройшли на Харківщині 31 березня. Того дня була зафіксована низка процедурних порушень, проте, за словами експертів, вони не були ні системними, ні суттєвими.

Наприклад, дві дільниці на Харківщині відкрилися із запізненням. Це сталося в Новобаварському районі Харкова та в місті Зміїв. Також на одній із дільниць селища Близнюки ще до її відкриття члени комісії помітили, що на контрольному листі була відсутня печатка. Також представники "Опори" зафіксували три можливі порушення порядку ведення передвиборчої агітації. Це були агітаційні матеріали на користь Петра Порошенка, Юрія Дерев'янка і Руслана Кошулинського.

Наприклад, у Золочеві було помічено декілька плакатів на користь Юрія Дерев'янка, які розміщувалися на стовпах електромереж. У місті Ізюм на паркані того дня розміщувалася рекламна розтяжка з ознаками агітації за Руслана Кошулинського. А в Харкові на вікні будівлі, розташованій на розі вулиць Пушкінської і Свободи, виднілися наліпки "Відкритий офіс. Команда Порошенка". Про всі ці випадки було повідомлено до Нацполіції.

Також порушеннями займалися самі виборці, які фотографували власні бюлетені. При цьому, часом, самі того не усвідомлюючи. Один такий випадок спостерігачі зафіксували в Харкові. Після того, як один із виборців зробив фото, ними була викликана поліція. Того дня до відділу поліції надійшло 33 повідомлення про фотографування виборчих бюлетенів.

Як зазначив координатор спостереження Громадянської мережі "Опора" за виборами у Харківській області Микола Зінченко, подібні фото можуть бути приводом для підозр: "Це може свідчити і про контрольоване голосування, коли людей заставляють за когось голосувати, і потім вони підтверджують, за кого вони проголосували, або фотографії можуть робитися з метою продажі свого голосу".

А громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі "Опора" в Харківській області Юрій Чумак у свою чергу зазначив, що в даному випадку важлива мета людини, яка робить це фото. Бо не біда, якщо вона просто хоче залишити собі світлину на пам'ять. Зовсім інша справа – передати фото стороннім особам, які потім дадуть грошей за відданий "правильному" кандидату голос. А це вже ознака реального кримінального злочину, який підпадає під ст. 160 Кримінального кодексу України про підкуп виборців. Закон про вибори прямо забороняє проводити фото- та відеозйомку в кабінці для голосувань, а також демонструвати результати свого волевиявлення в приміщенні для голосування.

"Я знаю, що зараз в тренді селфі, фотографування, – розповів Чумак. – Люди мало не кожний крок виставляють в Інстаграмі та інших соціальних мережах. Але я б наполягав, щоб виборці від цього утримались і в жодному разі не фотографували свій бюлетень. Оскільки це може розглядатися як порушення 159 статті КК України – порушення таємниці голосування. Чи принаймні замах на цей злочин".

Загалом у день виборів і за день до нього будь-яка агітація взагалі заборонена. Не тільки на рівні політичних штабів – це стосується навіть окремо взятих виборців. Випадки, коли людина в тих же соцмережах розхвалює свого кандидата, може розглядатися як заклик віддати голос саме за нього. Тому експерти не радять цього робити – розписувати чесноти свого фаворита можна і в інші дні.

Також представники "Опори" відмічають, що порівняно з президентськими виборами 2014 року явка по Харківській області дещо зросла. Цього року вона склала 63,2%, що на 3,2% більше, ніж на останніх виборах.

"Політичні партії, кандидати протягом більш ніж півроку закликали виборців прийти та проголосувати в день вборів, – зазначив Зінченко. – Що вилилось в таку явку. Ми дійсно спостерігали на дільницях велику кількість виборців. При цьому була немала кількість молоді. На деяких дільницях навіть були черги саме з молоді".

А що стосується вже зафіксованих порушень, то вони, за словами експертів, не могли би вплинути на результати виборів. Тому вони їх оцінюють не тільки як демократичні, а й такі, що відповідають чинному українському законодавству та міжнародним нормам.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme