Піррова перемога Терехова: Чи буде керувати Харківщиною олігарх Ярославський (ФОТО)
У Харкові завершилися позачергові вибори мера, місто починає виходити із майже дворічного передвиборчого циклу
За результатами всіх оприлюднених 31 жовтня екзитполів, перемогу у першому турі отримує секретар Харківської міської ради Ігор Терехов. Однак чи стане секретар міськради самостійним політичним і управлінським суб’єктом, яким був його попередник Геннадій Кернес, питання відкрите. І ось чому.
Сама схема одночасного відтермінування перевиборів мера Харкова з березня на жовтень 2021 року, призначення головою Харківської ОДА Айни Тимчук і головою Харківської облради Артура Товмасяна з низки причин була неможлива без схвалення в ОП, погодження з представниками місцевих еліт, у тому числі Арсеном Аваковим, і освячення президентською монобільшістю у Верховній Раді.
Харківська міськрада та Олександр Ярославський
Уже на початку 2021 року була закладена конструкція, що з виходом Авакова з уряду дещо змінилася, однак принципово зберегла силу. Зараз роль найвпливовішого місцевого сюзерена перейшла від Авакова до Ярославського. Позиції колишнього генерала-прикордонника Вадима Слюсарєва зі звільненням Тимчук і призначенням в. о. голови ОДА Олександра Скакуна теж дещо посилилися. Однак, схоже, тимчасово.
Симптоматично, що медійною складовою і в значній мірі фінансовим аспектом передвиборчої кампанії Терехова, в тому числі, займалися люди, які, за офіційною інформацією профілю, з 2007 року координують PR-активності групи DCH Олександра Ярославського. Афільовані з Ярославським люди з початком передвиборчої кампанії Терехова дуже активно перемагають у міських тендерах, у тому числі з постачання медичного обладнання і з будівництва доріг. У кулуарах ходять чутки, що відтепер олігарх має квоти на призначення в керівні органи виконавчого комітету Харківської міської ради. Мова йде про посади заступників міського голови та керівників департаментів. І ці зміни мають розпочатися одразу після оголошення офіційних результатів виборів.
Ігор Терехов на брифінгу після оголошення результатів екзитполів / Суспільне
Вочевидь, у Харківської міської ради глобально не буде одного бенефіціара. Не варто забувати Офіс президента, не варто забувати й дуже впливового в Харкові аграрного бізнесмена Всеволода Кожемяка, із яким може асоціюватися місцевий осередок партії "Голос", що делегував на переможні для Терехова вибори голову Харківської ТВК Олену Матвієнко.
Посилення позицій Ярославського в Харкові не приховують ані в мерії, ані сам бізнесмен. Набагато тихіше відбувається процес заходу мільярдера в Харківську ОДА.
Харківська ОДА та Олександр Ярославський
Чинний в.о. голови Харківської ОДА, колишній працівник СБУ Олександр Скакун навряд чи може розраховувати на остаточне призначення на посаду. І цьому є низка пояснень. За власною інформацією Depo.ua, Скакуна в уряді дуже активно підтримує тільки чинний міністр розвитку громад і територій, колишній харків’янин Олексій Чернишов. Високий ступінь взаємодії посадовців засвідчує хоча б те, що минулого тижня Харківська ОДА чи не вперше за останні багато місяців взялася організовувати візит міністра в регіон і запросила журналістів, що за часів президента Володимира Зеленського само собою вже є екстраординарною подію. І цим міністром, звичайно ж, був Чернишов.
Відомо, що Чернишов не має права втручатися в "регіональну політику", тобто впливати на призначення голів ОДА, і такі спроби дуже не подобаються голові офісу Андрію Єрмаку та заступнику голови ОП Кирилові Тимошенку, який до сьогодні залишається одним із конструкторів і гарантів схеми із виборами мера Харкова, що ми виклали вище.
Олександр Скакун / прес-служба Харківської ОДА
Крім цього, незримо в Харкові відчувається конфлікт Скакуна, якого називають одним із власників харківського ФК "Металіст 1925" (юридично це не закріплено), та Ярославського, який теж без юридичної прив’язки, але публічно фінансує першоліговий ФК "Металіст". Ярославський неодноразово заявляв про те, що в Харкові має бути тільки один "Металіст", і це, звичайно ж, його "Металіст". Під цей проект олігарха навіть вкрай оперативно забрали в області та передали місту ОСК "Металіст". Навіть у цьому контексті Ярославський, який матиме право голосу, вочевидь, не робить ставку на Скакуна.
На сьогодні вже двох кандидатів на посаду голови Харківської ОДА приймали на розмову в Офісі президента.
Степан Масельський
Активну свою гру за область Ярославський почав давно. Наприкінці 2020 року тоді потужний Арсен Аваков підтримував призначення на посаду голови Харківської обласної ради приятеля свого сина Артура Товмасяна. Тоді Ярославський без загострення, делікатно втручався у процес перемовин. Зокрема, близькі до Ярославського піарники бралися за розкрутку і лобіювання на цю посаду Степана Масельського – племінника колишнього керівника Харківщини у 1990-х роках Олександра Масельського. Також не варто забувати, що донька Олександра Масельського Ірина була першою дружиною Ярославського. Крім цього, плюсом у біографії самого потенційного претендента Степана Масельського є те, що він наприкінці 2004 – на початку 2005 років уже сам керував Харківською ОДА.
Покращенням іміджу Степана Масельського у 2020 році займалася pr-менеджер, яка протягом усього передвиборчого циклу, починаючи з весни, працювала безпосередньо з Тереховим.
Степан Масельський / Ізюмська РДА
За нашими даними, на "смотрини" до керівників ОП, крім згаданого вище Масельського, їздив ще один потенційний кандидат – чинний заступник голови Харківської ОДА по медичній сфері Михайло Черняк. Не дивний збіг, однак пов’язані з Ярославським фірми, беруть участь у тендерах із закупівлі чи оренди медичного обладнання.
Михайло Черняк / прес-служба Харківської ОДА
На цей час ніякого рішення щодо Харківської ОДА у Зеленського не ухвалили. Власного кандидата "зелені" не мають, лави запасних – теж, тому вони змушені будуть орієнтуватися на місцеву еліту, що вже бере під контроль місто Харків.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків