Підроблена "Волга" і каламутна горілка: Як обманювали в Харкові

Наше місто дало світові не тільки знаменитих акторів, вчених та спортсменів. Харків завжди славився ще й своїми шахраями

Самі вирішуйте, пишатися цим чи соромитися. Але те, що обман як вид злочинної діяльності був, є і буде – це факт. І те, що багато шахрайських схем було придумано саме в нашому місті, можна вважати повноправною частиною історії. Розповім про деякі з таких схем.

"Краплені карти". Початок ХХ століття

Щоправда, на "авторство" цієї комбінації претендують кілька міст, але я чув цю історію від старого і досвідченого афериста, який запевняв, що все відбувалося саме в Харкові на початку ХХ століття.

Отже, 1900-ті роки. Харків – напрочуд багате торгове і промислове місто. Порівняно нещодавно в Російській імперії були дозволені гральні будинки. Називаються вони "Клубами" або "Зборами". Один із таких закладів був розташований у центрі міста, на вулиці Сумській. Власник клубу був за сумісництвом і власником готелю, який містився у цьому ж будинкові на верхніх поверхах. В готель заселяється пристойний на вигляд молодик, схожий на успішного торговця або комівояжера. Сплативши певну суму за помешкання, він зникає. Після визначеного терміну за законом номер відчинив господар, і майно зниклого мешканця мало піти на оплату житла. Тільки от із майна в номері була лише скриня із кількома сотнями нових колод карт. Господар, певна річ, не розгубився, і ці карти вигулькнули в його ж гральному домі. Чи варто говорити, що всі колоди були з майстерно крапленими картами, і в цьому гральному закладі трохи пізніше відбулося кілька дуже великих програшів на сотні тисяч рублів.

"Спринт". 1980-й.

У Радянському Союзі теж були азартні ігри. Переважно лотереї "Спортлото" і кілька видів так званих "миттєвих лотерей", з яких найпопулярнішим був "Спринт". Принцип розіграшу усім відомий: купуєш згорнутий і запечатаний певним чином лотерейний квиток, розкриваєш його тут же і визначаєш свій виграш. Саме в такому вигляді "Спринт" виник в 1980-му році, і реально в кіоски "Спортлото" після завезення нових партій лотерей вилаштовувались черги. Виграші траплялися досить часто, але переважно до 50-ти рублів.

Та ходили наполегливі чутки про неймовірні виграші. Найбільший виграш, "джек-пот", – автомобіль "Волга". І машини вигравали! Щодо виграної в лотерею машини – в СРСР це був єдиний можливий спосіб легалізувати свої доходи. Ба більше, якщо господар виграного автомобіля потрапляв під статтю "з конфіскацією майна", цей автомобіль не мали права конфіскувати. Тому виграна машина у підпільних ділків тоді коштувала в кілька разів більше від номіналу. Точніше, цінність мав саме виграшний квиток. З розповіді очевидця подій. У Харкові найбільш "центровий" в прямому і переносному сенсі кіоск "Спортлото" розташовувся як раз навпроти виходу з "Дитячого світу". Тут завжди була невелика юрба гравців і різноманітних "непевних особистостей". Особливо суєтно було в ті дні, коли завозилися нові партії квитків. Цього ніхто і не приховував – інкасатори просто заносили в кіоск запечатані ящики.

В один із літніх днів із "Дитячого світу" саме на цей авантюрний натовп виходять тато з донькою-підлітком. Звичайнісінькі собі пересічні типажі. І раптом дівчинка досить голосно починає просити тата купити "Спринт". Тато відмовляється, дочка наполягає і ледь не плаче.  Хтось із завсідників не витримує і пропонує чоловікові не шкодувати 50 копійок і потішити доньку. І він неохоче погоджується. Купує, невміло відриває кінець, розгортає і... майже втрачає свідомість. На квитку написано: "автомобіль Волга-24". І на"тата" відразу напосідаються місцеві ділки. Хтось відразу відводить його убік, хтось намагається перехопити. За квиток пропонують геть неймовірні суми, причому відразу! Історія приховує, за скільки була продана ця лотерейка. Та трохи пізніше в середовищі завсідників розповіли, що квиток виявився фальшивим, і когось добряче пошили в дурні.

І наостанок – "каламутні 1990-е. "Горілка".

Часи, коли бракувало практично всього. Багато необхідних продуктів "по талонах". Серед них спиртне і сигарети. Горілчаний магазин на Салтівці, на початку Гвардійців Широнінців. Черга охочих отоварити свої талони на горілку.

Талони є, але от горілку ще не привезли, чекають. На очах у всієї черги різко гальмує "Жигуль". З машини вискакує розлючений здоровань, оббігає машину і з пасажирського крісла висмикує заплакану жінку, дружину. Після цього він відкриває багажник і дістає звідси чотири ящики горілки. Чоловік голосно і не добираючи виразів кричить на дружину: "Дурепо безмозка, курко! У єдиної дочки весілля! Я казав тобі коньяк купити! А ти горілку купила! Мої гості це пити не будуть! Що хочеш, те й роби!" Тоді стрибає в машину і різко натискає на газ. Мізансцена: горілчаний магазин, черга стражденних і заплакана жінка біля чотирьох ящиків горілки! Певна річ, жінці "допомогли", і горілка щезла за п'ятнадцять хвилин. І, звичайно, це була вода.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook