Остання риба та унікальний млин: Чим відома Харківська набережна (ФОТО)

Як у Харкові будівництво двох гімназій перетворило маленьку слободу на елітний район

Остання риба та унікальний млин: Чим від…

Харківська набережна – одне з улюблених місць для прогулянок та відпочинку. Історія цієї невеличкої вулиці починалася зі звичайної слободи із маленькими хатками, а нині це одна із затишних вулиць у самому серці міста.

Від Дворянської до Харківської

У середині XIX століття на території нинішньої Харківської набережної та прилеглих вулицях були лише очеретяні та солом'яні хатки - тут причаїлася Захарівська слобода. Перші кам'яні споруди на ній з'явилися через будівництво в цьому районі чоловічої та жіночої гімназій, а також Реального училища, тож тут почали селитися вчителі та інтелігенція.

Сусідня із набережною вулиця (нині вулиця Чигирина) отримала назву Дворянська, власне, як і сама набережна. За радянських часів її називали набережною Жданова. Під час перебудови на набережну чекало ще одне перейменування: чиновники назвали набережні по обидва боки річки Харківськими.

Перша приватна гімназія

Саме на Харківській набережній на початку минулого століття відкрили першу приватну чоловічу гімназію. Це сталося в 1910 році. На той час у міста було чотири чоловічі гімназії, всі вони фінансувалися державою. Приватний навчальний заклад розташовувався у будинку під номером 4. Його звели за проектом відомого архітектора Юлія Цауне. Директором гімназії став знаний у місті викладач та просвітник Василь Давиденко. Його навчальний заклад швидко став одним із найпопулярніших у місті. Нині в цьому будинку також розміщена школа.

Де у Харкові зловили "останню" рибу

Харківську та Гімназійну набережну розділяє міст, зведений в 1950-х роках. Назвали його відповідно – Харківський. Нині це важлива транспортна артерія, яка з'єднує дві частини найдовшого проспекту міста. Подейкують, що саме під цим мостом майже сотню років тому, 1917 року, спіймали останню стерлядь, яка колись водилася у річці Харків.

Будинок-гігант

На початку набережної можна побачити великий будинок із аркою. Але через неї потрапляєш не у двір будинку, а на вулицю Короленка. Цей п'ятиповерховий будинок розтягнений на десятки метрів уздовж Харківської набережної. Звели його у 1950-х роках для працівників заводу ім. Малишева. Спочатку архітектори мали намір звести по інший бік набережної навпроти такий самий будинок, але цей задум так і не реалізували.

Де у Харкові шукати унікальний млин

Ще одна цікавинка набережної – старовинний цегляний будинок поруч із Горбатим мостом. Сьогодні він частково нагадує руїни, а раніше це була справжня борошномельна фабрика. Її близько 130 років тому звів приватний підприємець. Наприкінці 1960-х підприємство назвали Харківським комбінатом хлібопродуктів №1. Воно профункціонувало ще близько двох десятків років, а потім занепало. Будівля стала поступово розвалюватися. Нині цю територія хочуть перетворити на арт-простір.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme