Океанічне дно на Харківщині та унікальні нацпарки: Де відпочити влітку в умовах карантину

У Харківській області карантин ще не завершився, проте людям хочеться подорожувати, відвідувати екскурсії та відпочивати на лоні природи

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Океанічне дно на Харківщині та унікальні…

Головним трендом цьогорічного туризму в Україні стане безпечність і "відрізаність" віз закордонних поїздок. Як розповіла авторка та засновниця проекту "Ініціатива інтелектуальних мандрівок" Олена Красиля, така тенденція актуальна для всього світу. За її словами, сучасну людину недарма називають Homo mobilis (людиною рухливою). Їй потрібні нові подорожі та враження. Особливо після довгої та нудної самоізоляції. Однак коли зовнішні кордони ще не відкриті, від відпочинку в інших країнах доведеться відмовитися. Замість цього слід зупинити свою увагу на внутрішніх туристичних маршрутах.

Виправляти помилки не пізно

"В Україні внутрішній туризм зазвичай розвивають ентузіасти, – розповіла Красиля. – Це і "музейники", і люди, які люблять свій край та, незалежно від основної професії, стають краєзнавцями. Важливо розуміти проблему зсередини. Часто спостерігаємо, що чиновники "згори" намагаються нібито покращити умови розвитку внутрішнього туризму, створивши разом із тим низку перешкод. Бо часто саме такі спеціалісти є "кабінетними". Так, вони мають відповідну освіту, але за все своє життя не провели жодної екскурсії чи туру. Тому й не розуміють, наприклад, що туалети в музеях на вулицях та без води – це минуле століття".

За її словами, сьогодні розвиток внутрішнього туризму в Україні – це таке собі вільне плавання. Справа в тому, що впродовж років в країні не велася фахова підготовка кадрів, за винятком хіба що менеджерів туристичних фірм. Гідом може себе оголосити будь-хто охочий. І під час екскурсій розповідати різні казки та легенди, позиціонуючи їх за історичну правду. Чимало проблем також додає сумнозвісна якість українських доріг, особливо в сільських місцевостях. Хорошим прикладом такої "дорожньої" занедбаності може слугувати Валківський район, де є багато цікавих археологічних городищ. Туристи проявляють інтерес до цього напрямку, проте доїхати до місця призначення може бути доволі проблематично. За словами Красилі, до деяких городищ доводиться добиратися пішки – наскільки дороги там занедбані.

НПП "Гомільшанські ліси"

"Треба ще створювати нові маршрути, – зазначила вона. – Деякі у нас є, але вони вже роками наїжджені. Мені здається, що мешканці Харкова вже сто разів були в садибах. І, на жаль, садиби з кожним роком все в гіршому та гіршому стані. Це Шарівка, яку ремонтують вже декілька років. Кожного року ми туди приїжджаємо, там все сиплеться. Ну а інші садиби ще в гіршому стані".

Туристичні тренди

За словами Красилі, нинішній карантин диктує нові тренди. Люди намагаються подорожувати в тісному колі і подалі від великих міст та мегаполісів. Тому в 2020 році актуальним стане сільський туризм, екотуризм та етнотуризм. Тим більше, що поточний рік в Всесвітній туристичній організації оголосили роком сільського та екологічного туризму. І, як зазначила Красиля, Харківщина тут може конкурувати з іншими регіонами країни.

Протягом кількох останніх років популярності набирає етнотуризм. Красиля розповіла, що, готуючи свої маршрути, вона обов’язково заїжджає на городища, де на даний момент працюють археологи. Вони радо діляться з туристами своїми знаннями. Головне тут вчасно домовитись про свій візит. Є в сфері внутрішнього туризму ще одна позитивна тенденція, яка не може не потішити гурманів. За словами Красилі, з кожним роком у нас стає все більше виробників крафтофих продуктів. Відкриваються нові сироварні, виноробні, пасіки, які можуть гідно представити свої товари в Європі. Зазвичай вони являють собою чудові туристичні локації, де можна не тільки спробувати смачні та екологічно чисті продукти, але й дізнатися процес виробництва та відпочити добре на природі.

Українські Карпати

Куди можна вирушити цього літа

Якщо мандрувати Харківщиною, добре було би відвідати місцеві національні природні парки. Наприклад, Дворічанський парк, який славиться своїми мальовничими крейдяними горами. Красиля радить пройтися "по дну Світового океану" (саме в цьому місці, за інформацією науковців, у давні часи був океан), побачити кумедних байбаків та помилуватися рослинами-ендеміками.

"Я дуже раджу домовлятися зі співробітниками про екскурсію, – зазначила вона. – І саме з ними пройти цими стежками. Це набагато цікавіше. І це зовсім інше враження, ніж коли ти просто приїжджаєш з невеличкою компанією. Зазвичай науковці розповідають про мешканців, показують, які ендеміки тут ростуть. Не думаю, що непідготовлена людина знайде якусь квітку або побачить якусь товарину".

Дворічанський парк

Дворічанський парк

Ще однією чудовою локацією може стати унікальний Національний природній парк "Слобожанський". Тут можна пройтися "стежкою бобрів" та дізнатися багато чого цікавого про місцеву флору і фауну.

"Це єдиний на Харківщині парк, який має такий самий клімат, як на Поліссі, – зазначила Красиля. – Там багато боліт. Молоді співробітники парку вигадали цікаві маршрути, особливо для дітей. Ми були там минулого року. Це унікальні локації, які я бачила хіба що в національних природних парках Естонії. Тому дуже раджу відвідати цей парк".

Шанувальникам драйву можна завітати до Національного природного парку "Гомільшанські ліси" на нічну екскурсію та послухати голоси тамтешніх птахів. Якщо домовитися зі співробітниками парку, вони можуть влаштувати цікаву екскурсію. Також цей парк буде цікавий для любителів астрономії. Туристи не один рік їздять сюди, щоб спостерігати за зорями. У серпні можна навіть обійтися без телескопу – зоряне небо чудово видно неозброєним оком.

"Минулого року ми подорожували Миколаївщиною та відкрили для себе Ольвію, – розповіла Красиля. – Це комплекс пам’яток відомого античного міста-держави Ольвії поблизу села Парутине. А також Кінбурнську косу та приватну виноробню Сливино, де виготовляють вино на диких дріжджах. Вже цього року вони зайняли перші місця серед виробників крафтових вин. Раджу побувати там".

Також можна звернути увагу на мальовничі села, які приймають туристів. На час карантину там буде більш безпечно через віддаленість від великих міст.

асканія нова

Асканія Нова

"Якщо запитати в харків’ян, чи багато вони знають про болгар, гагаузів, албанців України, то я певна, що дуже мало, – зазначила Красиля. – Тому варто відвідати Бессарабію, їхати до Одеської області. Ось там сільський туризм, екотуризм в самому розпалі. Мені завжди було цікаво, як вони вживаються. На мою думку, варто було би повчитися тому, як вживається багато національностей в одному регіоні, в одному селі. Дуже раджу відвідати цього літа заповідник "Асканія – Нова". Тим паче, що це можна сумістити з відпочинком на Азовському морі та Арабатській Стрілці, зупинившись в селі Щасливцево. А також можна насолодитися пейзажами Сиваша та Рожевого Солоного озера".

Також доволі бажаним місцем для туристів залишатимуться Карпати. Але в найближчий час Красиля радить відмовитись від таких мандрівок. Адже саме західні регіоні більшою мірою обтяжені карантинним умовами, там більше всього інфікованих. Однак ближче до серпня можна буде розглядати й такий варіант. Охочим покращити своє здоров’я Красиля радить звернути увагу на санаторії Миргородщини. А також відвідати місто Дніпро. Там можна поплавати на каяках по головній річці України та прогулятися Монастирським островом.

Відповідальний туризм

Але під час своїх подорожей не слід забувати про безпеку. На сьогоднішній день це актуально як ніколи, адже пандемія коронавірусу ще не стала вчорашньою проблемою. Туристу варто замислитися над тим, чи є в обраному кафе сантіайзери. Або чи є в музеї місце, де можна нормально помити руки. Та чи дотримуються в готелях та пансіонатах санітарних вимог.

рожеве озеро

Рожеве озеро

"Передусім внутрішній туризм мусить бути безпечним. Я знаю декількох моїх колег, які попри умови карантину порушували заборону, – згадувала Красиля. – І організовували виїзди. Тому туризм мусить бути ще відповідальним. Добре, що ніхто не захворів. Але це було небезпечно в умовах карантину. Туризм має бути відповідальним. Людина має відповідати за своє життя".

Однак вона зазначає, що виправляти наявні помилки та покращувати туристичні послуги ніколи не пізно. Головне, щоб сам турист в першу чергу звертав увагу на безпеку своєї подорожі. І вже тоді ресторатори та готельєри самі замисляться про якість наданих послуг. Адже буде куди важче ігнорувати питання безпеки та гігієни, коли туристи питатимуть про наявність тих же санітайзерів чи наповненість готелів. Мандрівникам варто самим диктувати умови, щоб забезпечити собі безпечну та якісну подорож.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme