На рік 72 тонни трупів: Як на Харківщині борються з масовим знищенням тварин

Харківське КП  "Центр поводження з тваринами" вже давно викликає масу нарікань як з боку юристів та зоозахисників, так і звичайних громадян, котрим не байдужа доля безхатніх тварин

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
На рік 72 тонни трупів: Як на Харківщині…

Активісти вкрай обурені тим, що в Харкові вбивають безхатніх тварин замість того, щоб регулювати їхню численність цивілізованими методами. Підприємство позиціонує себе як установу, що проводить евтаназію тільки "незатребуваного потомства вуличних тварин: диких, агресивних і хворих". Проте зоозахисники звинувачують його в масовому вбивстві кішок та собак, незалежно від їхнього стану та можливості соціалізації.

"КП "Центр поводження з тваринами", як замислювалось на початку, мало б вирішувати проблеми безхатніх тварин гуманним способом, - розповіла голова зоозахисного об'єднання "Разом" Олена Кравченко. - На жаль, це тільки декларації. По своїй суті, його діяльність - це тільки жорстокий бізнес на великій кількості незатребуваних тварин. Харківське комунальне підприємство є єдиним по Україні, яке масово знищує безхатніх кішок та собак. При чому з бюджету виділяються мільйони гривень. Програма "Чекаю на тебе" по 7 каналу, реклама в ЗМІ - це прикриття того жорстокого бізнесу. На жаль, КП не усуває проблему, а заробляє на ній".

Кравченко наголошує, що за останні 7 років КП "Центр поводження з тваринами" отримало фінансування з різних джерел. Це був і Обласний екологічний фонд, і бюджет Харкова. Вона зазначила, що сума виділених коштів сягає більше 140 млн грн. Але разом з тим проблема з безпритульними тваринами в місті так і не вирішена.

"По статистиці у 2013, 2014, 2015 роках відправлено на переробку до Ветеринарно-санітарного заводу в Куп'янську 63, 67 та 72 тонни трупів кішок та собак, - розповіла зоозахисниця. - По кількості це більше 10 тисяч (а то і 15-17 тисяч) знищених тварин на рік. Там є карантинний майданчик, на який нікого не пускають. Там в клітках перебуває по 10-15 тварин. Їх вбивали кожен тиждень в середньому по 50 тварин. При цьому тільки за тиждень із бюджету виділялося на знищення однієї кішки близько 600 гривень. А собаки, в різний час, від 420 до 930 гривень. Тобто це відмивання бюджетних коштів на вбивстві тварин".

Про списування бюджетних коштів говорить і юрист Чугуївської правозахисної групи Роман Лихачов. За його словами, знищити ту ж собаку комунальному підприємству набагато вигідніше, ніж її утримувати в себе. Для цього доведеться витратити більш ніж 2 тис. грн, чого там ніхто робити не хоче. "Тому вони йдуть простим шляхом: приїхали, відловили тварин – домашніх, не домашніх, які в руки більше давались, – і забрали. Але так робити не можна. Крім того, така процедура неправильна та незаконна", – розповів юрист.

Під приціл потрапляють не тільки безхатні тварини. Лихачов розповів, що в місті Чугуєві поблизу Харкова, де також діяло це комунальне підприємство, люди скаржилися на зникнення своїх домашніх улюбленців. Ця сталося після того, як був укладений договір між чугуївським КП "Чугуївський комунальний комплекс" з харківським КП "Центр поводження з тваринами". При чому, як зазначає Лихачов, співробітники підприємства не обтяжували себе задачею визначити ступінь агресивності собаки. У них просто було завдання виловити на території міста певну кількість тварин. Крім того, ці собаки були вбиті протягом семи днів. Хоча за законом їх мали б утримувати два місяці, що потрібно для того, аби господарі чи просто небайдужі люди могли забрати тварину додому.

У свою чергу, Кравченко розповіла, що активісти просили підприємство почати фотографувати тварин для того, щоб в них знайшлися господарі. Але відповіді так і не надійшло. За словами активістки, це все чорний бізнес, якому відкритість буде на заваді. Крім того, кішку чи собаку з Центру так просто не забереш, її потрібно викупити за 200-300 грн. А раніше, щоб здати тварину до даного підприємства, також потрібно було платити. Причому люди думали, що про зданих кішок та собак потурбуються, але їх просто знищували. Кравченко розповіла, що такої жахливої ситуації немає в жодному місті України.

Обуренні активісти, зокрема, звертаються до суду. Наприклад, сама Кравченко подала позов щодо незаконного вилову кішок. Вона розповіла, що в 2017 році було виділено гроші на відлов 3 тисяч кішок, при чому тільки 100 повернулися у звичне середовище. Усі інші відправилися на "утилізаційний" завод у Куп'янську. Активістка зазначила, на вересень запланований ще один позов, уже проти масової евтаназії тварин.

Однак разом з тим в активістів є перемоги. Мешканці Чугуєва, незадоволені вбивством безхатніх собак, звернулися до суду стосовно діяльності "Центра поводження з тваринами". 14 серпня 2018 року Чугуївський міський суд визнав недійсним договір чугуївського КП "Чугуївський комунальний комплекс" з харківським підприємством. Воно було зобов'язане повернути 38,5 тис. грн до бюджету міста Чугуєва.

Лихачов розповів, що позивачі півроку збирали документи в різних інстанціях. Намагалися запросити їх і в Центрі поводження з тваринами. Однак на підприємстві відмовилися дати документи, посилаючись на комерційну таємницю. Судом було встановлено, що "Центр поводження з тваринами" порушує майнові права власників собак і позбавляє їх можливості знайти свого улюбленця. Суд нарахував як мінімум п'ять грубих порушень закону з боку комунальників. "Найголовніше, що цього року під тиском громадськості, зоозахисних організацій, Чугуївської правозахисної групи, мешканців міста була прийнята програма поводження з товаринами, під яку закладене фінансування, в тому числі і на стерилізацію собак. - підкреслив Лихачов. - Вважаю, що це достатньо прогресивно. Ми довго боролися, щоб ця програма була прийнята".

У свою чергу юристка Ірина Август розповіла, що цей випадок у Чугуєві може стати тим прецедентом, який прийдеться в нагоді іншим містам України. "Органи місцевого управління мають звернути увагу на проблему безхатніх тварин, їм слід запам'ятати, що старі радянські методі використовувати не можна, – зазначила вона. – Навіть чинне законодавство на сьогоднішній день дозволяє цивілізовано вирішувати це питання. Потрібно прийняти програми, почати вводити відповідальність для тих, хто утримує кішок та собак. Адже нестерилізовані тварини розмножуються, а їх дитинчата потрапляють на вулицю".

Як приклад вдалого вирішення проблеми, юристка пригадала досвід міста Мукачево. Там у 2015 році на підприємства з утримання тварин у якості керівників прийшли зоозахисники. Того ж року вони стерилізували безхатніх тварин, а наступного почали шукати для них господарів.

І юристи, і зоозахиники наголошують, що вже давно розроблені цивілізовані методи боротьби зі збільшенням популяції безхатніх тварин. За їхніми словами, за бюджетні кошти потрібно не вбивати, а стерилізувати. При цьому Кравченко додала, що додаткові гроші слід виділити і на пільгові категорії населення, щоб вони могли провести процедуру безкоштовно. А юристи, у свою чергу, запевнили, що практика стерилізації, яка почала діяти в Чугуєві, може розповсюдитися і за межі міста.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme