Місто у "червоній зоні": Як сезонність і політична легковажність сприяють поширенню COVID-19 у Харкові

У Харкові кількість нових випадків COVID-19 невтомно зростає, з настанням сезону застуд ситуація тільки погіршиться

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Місто у "червоній зоні": Як сезонність і…

Незважаючи на всі застереження, чимало жителів Харкова продовжують ігнорувати найпростіші санітарні норми та наражати себе і своїх близьких на небезпеку. Як зазначила директорка Київського міського центру громадського здоров'я Олена Лукашевич, Україна зараз не належить до країн з високим рівнем захворюваності. Це можна вважати позитивною ознакою перебігу пандемії, проте на сьогоднішній день Україна, як і інші країни світу, увійшла у найскладніший період її перебігу.

"Тому що [настав] час осінньо-зимовий, час загострення різних ГРВІ, у тому числі й вірусу грипу, – пояснила Лукашевич. – В Україну зайшло чотири штами. І зрозуміло, що нашарування різних сезонних речей забезпечує той приріст захворюваності і той приріст важких форм хвороби, який ми зараз спостерігаємо. На жаль, цей приріст прогнозований у всьому світі. До такого приросту приєднується велике навантаження на систему громадського здоров'я, на систему охорони здоров'я, на систему не лише профілактики, але й надання медичної допомоги та діагностики".

Зараз деякі країни почали адаптувати свої карантинні вимоги до нового сезону застуд. За словами Лукашевич, в Ізраїлі ще на початку осені передбачали нову хвилю пандемії, до якої ще мають додатися такі сезонні захворювання, як грип та ГРВІ, тому були введені жорсткі карантинні умови. Це ж саме стосується низки європейських країн. Лукашевич навела приклад Чехії, де нещодавно відбулися вибори: там відсутність необхідних протиепідемічних заходів призвела до зростання рівня захворюваності, наслідком якого стали різного роду ускладнення та підвищення рівня смертності. Проте протягом останніх трьох тижнів Чехія оперативно почала впроваджувати жорсткіші карантинні умови. Наприклад, громадянам дозволили покидати домівки тільки з поважних причин та рекомендували перейти на дистанційний режим роботи. Чехія стала однією з перших країн, які повернулися до жорсткого карантину.

Чоловік на самоізоляції через коронавірус

Взагалі на сьогоднішній день країни одна за одною посилюють свої карантинні заходи. Закриваються кафе та ресторани, впроваджується обов’язкове носіння масок поза домом, обмежується вільне пересування. У деяких країнах взагалі заборонено виходити на вулицю без вагомої причини, а в таких державах, як Франція та Греція, була введена комедіантська година. Постає питання і щодо покарань порушників: у хід йдуть попередження, штрафи і навіть тюремні ув’язнення.

"І хто повинен зупиняти, штрафувати громадян, коли вони не виконують правила? Як ми бачили це в Італії або інших країнах, це робить поліція, – розповів доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика Федір Лапій. – І я не можу пригадати якихось гучних (чи не гучних) справ, щоб поліція в Україні дійсно виконувала цю функцію, яку вона виконує в інших країнах. Ми маємо затверджені рекомендації, є сектор відповідальності Міністерства охорони здоров'я. І тут в плані профілактичних заходів МОЗ дало рекомендації. А контроль за їхнім виконанням, за порушенням цих правил, мав, мабуть, бути за Міністерством внутрішніх справ. Тому тут більше питання до них, ніж до Міністерства охорони здоров'я".

Карантин не для всіх

Карантинні вимоги порушуються не тільки на рівні пересічних громадян. Цим подекуди "грішать" й органи місцевої влади. Бо коли йшла підготовка до місцевих виборів, подібні "дрібнички", часом, відходили на другий план. Яскравим прикладом став концерт поп-співачки Олі Полякової, який відбувся 3 жовтня напередодні Дня вчителя. Захід, організований Харківською міськрадою, прийшовся на розпал перевиборчої кампанії мера Геннадія Кернеса. Концерт відвідали близько 2 тисяч осіб. На світлинах можна була побачити людей, які явно не переймалися носінням масок та дотриманням дистанції. І це на той момент, коли у Харкові була оголошена "помаранчева" зона. Цей концерт від самого початку привернув увагу поліції, близько 40 присутніх правоохоронців намагалися пояснити громадянам карантинні правила, а згодом була порушена і кримінальна справа. Також 16 жовтня у Кернеса провели "Студентський бал-маскарад" за участі танцювальних команд із дев'яти вишів міста. На фото можна побачити, що більшість учасників, серед яких були й представники міськради, не мали на собі захисних масок. Також між ними не була дотримана необхідна дистанція.

Бал у Харкові під час епідемії коронавірусу

"Я думаю, що частково у цьому винна політика, коли ми говоримо про вибори, – розповів Лапій. – Перед виборами всі хочуть робити хороші заяви. Вірніше опоненти роблять погані заяви щодо представників влади, а влада намагається грати хорошу гру. І таким чином ми знаємо про ситуацію, яка зокрема стосувалася Харкова. Як мерія на чолі з Кернесом ігнорувала проблему COVID-19 відповідно до того, як це робили північні сусіди. Я говорю про ту саму Білорусь, я говорю про ту ж саму країну з-за поребрика. Тому в даному випадку є розплата за те, що підготовка на місцевому рівні була зірвана. І коли вже захворів міський очільник Харкова, то він не лікувався в українських стаціонарах. А полетів лікувати своє тіло до Німеччини в "Шаріте".

За словами Лапія, в будь-якій країні є люди, які сумлінно дотримуються всіх рекомендацій стосовно профілактики коронавірусної інфекції. Але знайдеться певна кількість осіб, які не тільки не вірять в загрозу COVID-19, а й демонстративно ігнорують усі норми безпеки. "Люди, які не вірять у вірус, вони будить ігнорувати і правила інфекційної безпеки, – розповів Лапій. – І допоки самі не дізнаються про тяжкість хвороби, вони навряд усвідомлять небезпеку для інших. Тому що вони, маючи незначні симптоми, будуть джерелом інфекції для інших людей. Це стосується відвідування ними роботи, це стосується відвідування громадських місць, громадського транспорту, контакту з людьми, яких ми відносимо до групи ризику. Це люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями".

Він згадав українського блогера Дмитра Стужука, який нещодавно помер від COVD-19. Свого часу блогер разом із дружиною заперечував небезпеку інфекції. "Мабуть, такий яскравий приклад – це нещодавня смерть одного з популярних блогерів, – розповів Лапій. – Він до того разом із дружиною мав ставлення до COVID-19 як до вигаданої проблеми, як до легкої інфекції. А зараз це намагаються пояснити так, що він мав якісь кардіологічні проблеми, мовляв, тому він не просто тяжко перехворів, а й помер. Тож якби прихильники та адепти їх "Інстаграму" усвідомили тяжкість хвороби... Чи усвідомила його дружина – це досить важко сказати. Бо якщо критичного мислення немає, то тут, в принципі, навряд щось зробиш. Бо вони знайдуть винуватого та пояснення для будь-чого. Але не для власних дій".

Елементарні заходи безпеки рятують життя

Разом із тим, медики невтомно наголошують на необхідності дотримання карантинних заходів. Як зазначила Лукашевич, зараз Україна не знаходиться в локдауні у зв’язку із коронавірусом. Проте елементарні правила безпеки ніхто не скасовував.

"Перше – це використання засобів індивідуального захисту, у тому числі багаторазового використання, – зазначила Лукашевич. – Але правильне. Друге – це дотримання соціальної дистанції в 1,5- 2 метри між кожною людиною. Навіть коли щось відбувається у громадських місцях. Тому урядом була визначена кількість учасників, коли потрібно проводити якісь заходи. І останнє, третє правило – це використання дезінфікуючих засобів. Не потрібно обливатися ним. Вони потрібні у тому випадку, коли немає змоги ретельно помити руки проточною водою протягом 30-40 секунд. Це прості речі, які як рятували, так і продовжують рятувати життя".

За словами Лукашевич, всім людям, незалежно від віку чи роду діяльності, слід сприймати не тільки своє оточення, а й себе особисто як потенційне джерело інфекції. І з особливою обережністю слід поводитися з людьми, які входять до груп ризику. Як зазначила експертка, діти та молодь, зазвичай, переносять хворобу в легшій формі. Але вони забувають про те, що можуть інфікувати своє найближче оточення. Підступна сутність COVID-19, зокрема, полягає в тому, що людина навіть не здогадується, що саме вона є джерелом інфікування. За словами Лукашевич, людина може передавати інфекцію за три доби до початку перших симптомів. Причому вона може себе певний час чудово почувати, але разом із тим нести серйозну загрозу для свого оточення.

Харків потрапив до червоної зони карантину

"Навіть при всіх застережних заходах, при всіх комунікаціях про профілактику, про способи збереження від інфікування COVID-19 переважна більшість людей, особливо молодого віку, залишається легковажними насамперед у відношенні до себе, – підкреслила Лукашевич. – І кількість пацієнтів молодого віку у лікарнях зростає. Також всі ці люди залишаються легковажними по відношенню до людей старшого віку. Навіть до своїх рідних людей".

Проте навіть молодий вік не є гарантією того, що хвороба буде переноситися легко та без наслідків. Як зазначила Лукашевич, протягом останнього тижня було зафіксовано чимало смертельних випадків по всіх куточках України. Причому помирають не тільки люди поважного віку, а й молодь, яка вела здоровий спосіб життя та не страждала від хронічних захворювань.

"Тому незалежно від того, де і що відбувається, слід пам’ятати про особисту безпеку та безпеку найдорожчих людей, – наголосила Лукашевич. – І вважати не тільки своє оточення, а й себе потенційно інфікованим. Тільки так можна буде максимально зменшити ризик інфікування. На жаль, нам прийшлося жити в епоху цієї нової, небаченої вже протягом ста років епідемії. Це стосується всіх систем охорони здоров'я у всіх країнах світу. І лікарі-епідеміологи, і клініцисти, і теоретики, і науковці, і дослідники – всі зіштовхнулися з цією проблемою".

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme