Місія ООН занепокоєна спробами Кернеса "реабілітувати" сталінського маршала

Моніторингова місія ООН з прав людини "із занепокоєнням спостерігає за ситуацією в Харкові", пов’язаною із перейменуванням проспекту Петра Григоренка у проспект Жукова та судовими суперечками навколо волонтерського пункту на площі Свободи

Про це йдеться у листі голови Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіони Фрейзер меру Харкова Геннадію Кернесу, голові Харківської ОДА Юлії Світличній та заступнику міністра закордонних справ в Україні Сергію Кислиці від 18 червня, передає Depo.Харків.

Лист у Facebook опублікували активісти харківського Євромайдану.

У листі наголошується, що з початку травня "місія із занепокоєнням спостерігає за ситуацією в Харкові навколо планів перейменування проспекту Петра Григоренка, заборони мирних зібрань із використанням волонтерського намету на площі Свободи, питання монумента Жукову, а також дій поліції стосовно силового протистояння на ринку "Барабашово".

У місії нагадали, що внаслідок вказаних подій був госпіталізований оператор місцевого телеканалу, постраждали інші особи, була скоєна спроба підпалу палатки, значна кількість осіб отримала хімічні опіки від використання сльозогінного газу тощо.

"До місії звернулися представники громади Харкова, які вказують на загрозу подальшої ескалації та подальших жертв. Місію непокоїть відмова у доступі деяких зацікавлених осіб до засідання Харківської міської ради, де планується розглянути питання перейменування проспекту", - сказано у листі.

Водночас, нагадала Фрейзер, міжнародне право гарантує право на свободу переконань та їх вільне виявлення, в той час як будь-які обмеження на користування правом на мирні збори можуть накладатися виключно відповідно до закону, в інтересах державної чи суспільної безпеки, громадського порядку, охорони здоров’я і моральності населення або захисту прав та свобод інших осіб. Вона зазначила, що суди неодноразово встановлювали відсутність таких підстав для обмеження мирних зібрань на площі Свободи з використанням зазначеного намету або інших споруд.

"Також у доповіді "Керівні принципи щодо оцінок впливу економічних реформ на права людини" незалежного експерта перед Радою з прав людини наголошується, що "участь в інклюзивному і підзвітному процесі прийняття рішень підвищує легітимність і підсилює відповідальність за зроблений вибір. Крім того, це цілком може послабити гостроту соціальних конфліктів, які можуть становити загрозу для демократичних інститутів і верховенства права", - сказано у листі.

Місія рекомендує залучити всі зацікавлені сторони для прийняття рішень щодо перейменування проспекту та інших гострих питань, щоб послабити гостроту конфліктів, які становлять загрозу для суспільної злагоди та прав людини. "Якщо залучення таких сторін не є можливим до розгляду міською радою питання про перейменування проспекту, просимо розглянути можливість перенесення розгляду на пізніший час, щоб зробити цей процес більш інклюзивним та підзвітним", - сказано у листі.

Як повідомляв Depo.Харків, 19 червня у Харкові відбудеться сесія міської ради, яка розглядатиме питання перейменування проспекту Григоренка на честь сталінського маршала Жукова. 18 червня був опублікований проект рішення Харківської міськради про перейменування проспекту Григоренка. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків