Лікар для Шаляпіна та будинок Каразіних: Яка вулиця у Харкові носила імена двох радянських катів

На невеличкій вулиці у центрі Харкова лікували відомого співака, мешкали науковці, а руїни однієї з будівель можуть звести з розуму

Лікар для Шаляпіна та будинок Каразіних:…

Вулиця Садова – маленька тиха вуличка в самому серці міста. Вона розташована між вилицею Маршала Бажанова та Театральним узвозом. Нині це тиха зелена вулиця, але ще століття тому вона вважалася однією найелітніших у місті. Тут селилися науковці,збиралася богема, а пізніше мешкали радянські партійні діячі.

П'ять назв маленької вулиці

Садова вулиця у Харкові виникла в першій половині ХІХ століття. Назву цієї невеличкої вулиці за радянської влади неодноразово змінювали. Так, у 1936 році Садовій вулиці було присвоєно ім'я одного з організаторів терору та голодомору в Україні Павла Постишева, а вже через рік її перейменували в Сокирну, згодом - у Південну. У 1951 році вулиці повернули назву Садова. Та за десять років, 1961, називають ім'ям ще одного радянського ката Власа Чубаря.

Історичну назву Садовій повернули вже за часів незалежної України під час декомунізації.

Де у Харкові лікувався та співав Шаляпін

На вулиці Садовій, 7 розташована маленька одноповерхова будівля із хитромудрою ліпниною, колонами та альтанкою. Споруду називають будинком Сурукчі. Він збудований у 1890-х роках. До революції 1917 року тут жив і працював відомий лікар-отоларинголог Степан Сурукчі. Саме в цьому будинку лікар допоміг вилікували відомого співака Федора Шаляпіна. З того часу Шаляпін став тут частим гостем. Такі зустрічі щоразу перетворювалися на маленькі творчі вечори, тож на тихій вуличці в центрі міста можна було зустріти багато творчої інтелігенції.

За радянських часів у будинку розташувалися державні установи, а пізніше будівлю взагалі вирішили знести. Це викликало хвилю протестів серед місцевих активістів, тож споруду залишили, але підтримувати в належному стані та реставрувати не стали. Колишній осередок творчого життя міста став поступово занепадати.

Будинок Каразіних

А от у будинку під номером 4 свого часу мешкала родина Каразіних. До речі, цей на вигляд досить сучасний будиночок є однією із найстаріших споруд на вулиці Садовій.

Історики кажуть, що його звели приблизно в 1880-х роках, але нині точна дала будівництва не відома. Спочатку він мав всього два поверхи, пізніше добудували ще два. Одним з його власників був Іван Каразін - племінник засновника Харківського університету. Потім за заповітом будинок перейшов до його сина Бориса Каразіна відомого громадського діяча та політика. Нині історичну будівлю реконструювали і в ній зробили готель.

Як радянські будівельники познущалися з будинків купців

На Садовій і нині можна побачити будинки, яким вже більше 100 років. Так будинок під номером 14 побудував архітектор Володимир Петровський, але проживши в ньому вісім років, продав. Будинок мав два поверхи, але з приходом радянської влади його вирішили збільшити. Різницю в архітектурі помітно одразу – на нижні поверхах збереглася ліпнина. Схожа доля спіткала й будинок №11. Цей колишній особняк також добудували й розташували в ньому видавництво.

"Дах", що зводить з розуму

Поруч із Садовою в провулку Театральному стоять руїни будинку, які називають "Дах Світу". Це руїни колишньої п'ятиповерхівки, яку звели ще у 1910 році. На початку минулого століття тут збиралися облаштувати готель, але через Першу світову війну плани довелося змінити.

У радянські часи будівлю перетворили на гуртожиток, потім збиралися влаштувати тут бібліотеку, але завадила пожежа, яка сталася в 1970-х роках. Після неї реконструювати будівлю так і не вдалося. Поступово вона розвалювалася та приходила в занепад. Споруду кілька разів намагалися реконструювати, але усі намагання зводилися нанівець. Серед місцевих мешканців навіть існувала легенда, що всі, хто хотів перебудувати "Дах Світу", просто божеволіли. Зараз споруду обнесли забором, аби всередину не потрапляли безхатьки та любителі екстремальних розваг.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme