Критичного мислення не буде: Як чиновники Кернеса знищили виставку дитячих плакатів

У Харкові 19 квітня мала би стартувати виставка "Плакат на колінці", яка є частиною Бієнале молодого мистецтва

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Критичного мислення не буде: Як чиновник…

До неї входили плакати дітей-учасників студії Aza Nizi Maza, присвячені темі критичного мислення та взаємодії з міським середовищем. Їх вивісили в ніч із 18 на 19 квітня на будівельних парканах, якими зараз огороджені Сад Шевченка та сквер "Стрілка". Однак на ранок плакати ніхто не зміг побачити – роботи дітей зникли.

"Плакати вивішували десь до п’ятої години ранку, – розповів засновник студії Aza Nizi Maza Микола Коломієць. – Я так розумію, що о дев'ятій їх вже не було. Хто зняв, не зрозуміло. Але зняли дуже добре, адже кріпили ми їх дуже ретельно, і щоб їх зняти, потрібно було витратити багато зусиль та прикласти трохи мізків... Це частина Бієнале молодого мистецтва. Цей фестиваль направлений на взаємодію з містом, на те, як змінюється оточуюче середовище. І наша студія повинна була поговорити з вулицею через ці плакати. Там порушувалися найбільш актуальні теми – і смішні, і соціальні. Але все це було зроблено з дитячим завзяттям. Кому вони могли завадити, нікому не зрозуміло".

Роботи в межах виставки створювалися протягом трьох місяців. 70 дітей віком від 7 до 15  років виготовили близько 120 плакатів. За словами Коломійця, виставка отримала резонанс у соцмережах, чимало людей хотіли її відвідати. Вона не містила жодних політичних закликів та не переслідувала комерційні цілі. Тому зникнення плакатів стало доволі неприємною та неочікуваною новиною. 

"Саме бієнале розпочнеться восени, але ми вже починаємо працювати з міським простором, – розповіла піар-директорка Бієнале молодого мистецтва Іванна Скиба-Якубова. – Власне, ми хотіли почати цей діалог з містом, щоб він почув дитячий голос. Але цей діалог дуже швидко закінчився – буквально протягом двох годин. І ми намагаємося з'ясувати, що сталося. Ситуація наступна: коли планували цю акцію, ми подавали прохання до Департаменту культури. Там дозволити розмістити плакати на двох парканах. Ми мали дозвіл, підписаний заступником комунального Департаменту Олексієм Богачем, в якому вони писали, що підтримують цю акцію". 

Загалом, ключовою темою цієї акції став розвиток критичного мислення та іронічного погляду дітей на оточуючий їх світ. Наприклад, на плакатах юні художники посилалися на відомі приказки ("Не все золото, що золото"), жартували  ("Сьогодні в кубики грається, а завтра кубізмом займається") або задавали філософські запитання ("Хто ти?"). А зараз в організаторів з’явилася ще одна проблема, як повідомити таку прикру новину дітям. 

"Уже зателефонували декілька мам, – розповів Коломієць. – Вони просять не розповідати. Одна мама сказала: "Мій точно буде плакати. Не кажіть".

"Нам було цікаво, як виставка житиме в міському просторі, як будуть люди з нею взаємодіяти, – зазначила Скиба-Якубова. – Ми були готові до того, що хтось щось домалює чи допише. Але ми просили, щоб їх не знімали комунальні служби. Чи це справді зняли комунальники, ми поки що не можемо стверджувати. У нас немає доказів, над цим працює юридична служба".

Поки юридична служба готує запит, організатори не спішать робити припущення щодо того, хто тоді зняв всі плакати. Та і перспектива пояснювати дітям, що їх довгоочікувана виставка не відбудеться, також їх не тішить. За словами Коломійця, осторонь вони залишатися не планують і точно проведуть з дітьми якусь акцію-відповідь.

Через кілька днів після зникнення виставки, директор Департаменту комунального господарства Харківської міської ради Олексій Богач вибачився за "неумисне знищення" дитячої виставки. Він приїхав на зустріч до оргкомітету проекту в харківську муніципальну галерею та повідомив, що відбулася бюрократична помилка.

В офіційному листі-вибаченні, підписаному Богачем 22 квітня, йдеться, зокрема, про те, що "наданий дозвіл не був своєчасно переданий будівельним підрядникам, у чиїй експлуатації перебувають ці паркани, а ті, відповідно, в свою чергу, не повідомили своїх працівників (охоронців та двірників), в задачу котрих входить, відповідно до Правил Благоустрою території міста Харкова, встановлених рішенням Харківської міської ради від 16.11.2011 № 504/11 (зі змінами) щоденне прибирання будь-яких матеріалів, розміщених на парканах без дозволу. При цьому, зазначені працівники не були здатні самостійно оцінити цінність об’єктів, з якими стикнулися, і, сприйнявши їх за несанкціоноване розміщення реклами чи агітації, зняли з парканів, не повідомивши про це їх керівництво".

"Враховуючи вищезазначене, приносимо свої вибачення організаційному комітетові Бієнале молодого мистецтва, студії Aza Nizi Maza та, через них, дітям – авторам плакатів за ситуацію, що склалася, та пропонуємо всебічне сприяння як у можливому повторенні виставки, так і в інших проектах, пов’язаних із мистецькими акціями в міському просторі", - заявили у Кернеса.

У свою чергу Скиба-Якубова зауважила, що важливим є це визнання помилки і вибачення – і як здоровий прецедент, і як те, що допоможе викладачам студії пояснити дітям: дорослі, які їх ображають, усе ж здатні вибачитися.

"Щодо відшкодування матеріальної вартості експозиції, то його нам запропонували різні знайомі і незнайомі люди, тож у тому чи іншому вигляді місто зможе побачити ці роботи. Як саме виглядатиме нова експозиція, вирішують куратори, але це точно не буде повторення в тому ж форматі, на будівельних парканах", – підсумувала вона.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme