Крихти інклюзії: Чи став Харків безбар'єрним та доступним

Як відвідати екскурсію незаможній багатодітній родині? Або як потрапити до музею в сусідньому місті людині, яка пересувається на візку? Для цього в країні має бути розвинений соціальний туризм

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Крихти інклюзії: Чи став Харків безбар'є…

Якщо говорити коротко, то соціальний туризм – це туризм, що дозволяє подорожувати незаможним та вразливим верствам населення. Зокрема, він орієнтований на пенсіонерів, малозабезпечених та багатодітних родин, людей із інвалідністю, ветеранів, студентів та школярів. Окрім фінансової доступності, важливою складовою такого туризму є доступність туристичної інфраструктури для маломобільних верств населення. Бо вхід до того ж музею може бути безкоштовним, але через банальну відсутність пандусу людина з інвалідністю просто не може його відвідати.

"Я би сказала, що соціальний туризм – це доступний туризм, – підкреслила голова ХОФ "Громадська Альтернатива" Марія Ясеновська. – Напевно, це стосується не тільки грошових питань, але й інших бар'єрів, пов'язаних з доступністю. Наприклад, має бути спеціально обладнаний транспорт для того, щоб людина на візку змогла взяти участь в екскурсії та відвідала цікаві місця. Якщо казати про доступність туристичної інфраструктури, то, на жаль, у нас не так багато доступних туристичних об'єктів. Якщо говорити про Харківську область, то у нас є тільки один повністю доступний музей. Це висота Конєва. А взагалі музейних закладів, які можна назвати доступними, на мій погляд, в місті немає. Є хіба що окремі елементи доступності".

За словами начальника організацій-методичного відділу Харківського організаційно-методичного центру туризму Олени Чернухи, у Харкові на сьогоднішній день існує три більш-менш доступні музеї, де дбають про безбар'єрний доступ чи наявність аудіогідів. Це Художні музей та Історичний музей. Також серед доступних музеїв вона називає висоту Конєва. За її совами, там все передбачено для того, щоб люди з інвалідністю могли відвідувати цю пам'ятку.

У той же час, за відомостями Ясеновської, значно кращою ситуація є в театрах. На сьогоднішній день більш-менш доступними називають ХНАТОБ та Театр юного глядача. Нова Харківська філармонія також була обладнана пандусами. Але разом з тим найцікавіші театри міста залишаються недоступними, зазначає вона.

Доступністю харківської інфраструктури також був незадоволений популярний український тележурналіст Дмитро Щебетюк. "Не найгірше, але вона (доступність, – ред.) десь там, внизу", – саме так він коментує ситуацію з інклюзією в Харкові. Єдине, що хвалить Щебетюк, це парк Горького з його колесом огляду та одну з центральних вулиць міста – Сумську. Однак зазначає, що потрапити в якісь музей чи навіть торговельний центр є проблематичною справою.

"Харків – класне туристичне місто, – розповідав Щебетюк. – Тут гарно та симпатично. Але щодо ставлення до людей з інвалідністю, то тут досить сумно. А враховуючи те, що мер міста – також людина на візку, то це взагалі дно. Бути в такому становищі та не робити реальних змін – це таке. Але місто гарне, тут добре гуляти. Ми робили тут, здається, вже дві секретні подорожі з Доступно.ua. Одну щонайменше точно зробили. Місто варте того, щоб його відвідувати і мотивувати людей з інвалідністю з'їздити сюди".

"На жаль, коли ми говоримо про людей з інвалідністю, батьків з малими дітьми на візочках чи літніх людей, питання архітектурної та інформаційної доступності стають великою перепоною, – зазначила Ясеновська. – Соціальний туризм – це не лишень гроші, це ще врахування потреб різних груп".

Соціальний туризм, в тому числі, в плані його доступності, розвинений в тих країнах, де і в інших сферах життя звикли дбати про інклюзію. Це не дивно, якщо біля державних установ чи вишів розміщені пандуси, то чому їх не має бути поблизу музеїв чи галерей? Наприклад, в Берліні створені спеціальні туристичні тури для людей з обмеженою мобільністю, слухом чи зором. На відповідному сайті міститься підбірка доступних готелів, музеїв, ресторанів та магазинів. Також він надає можливість знайти заходи з інклюзивним доступом. Відповідний ресурс, присвячений інклюзивному туризму, є також в Барселоні. Там всі охочі можуть обрати для себе різні пам'ятки та цікавинки, які б не тільки дарували нові враження, а й тішили своє доступністю, можуть отримати необхідну інформацію про транспорт чи замовити тур, що би був зручним для людини, котра пересувається на інвалідному візку.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme