Концерти, подарунки та політична реклама: Як агітували до початку виборчої кампанії в Харкові

Місцеві вибори на Харківщині відбудуться тільки 25 жовтня, а сама виборча компанія стартувала 5 вересня

Концерти, подарунки та політична реклама…

У Харкові кандидати ще до початку виборчої кампанії не опускали шансу пропіарити себе та свою політичну силу. У хід йшла політична реклама, роздача подарунків дітям та проведення святкових заходів. Причому левова частина таких акцій взагалі не заборонена чинним законодавством.

"Агітувати можна на наступний день після реєстрації політичної сили або кандидата, – пояснила координаторка руху "Чесно" в Харкові Олександра Щукіна. – Виборча кампанія почалася 5 вересня. Те, що ми бачили зараз, можна назвати "дочасною агітацією". Але цього, на жаль, не прописано в законі. І притягнути до відповідальності кандидатів майже неможливо. Наразі ці заходи та звітність за їх фінансування може пройти повз виборчі фонди".

Як зазначили в русі "Чесно", лідером за кількістю білборідв по праву можна вважати політичну партію "Блок Кернеса – Успішний Харків". На початку липня чинний харківській голова Геннадій Кернес заявив про намір знову балотуватися на посаду мера Харкова. Відтоді по усьому місту стали з’явилися білборди та банери з рекламою його політичної сили. Крім того, задовго до початку виборчої кампанії виборцям почали роздавати партійні газети, а в місцевому транспорті та поштових скриньках громадян стали з’являтися листівки. Зокрема, політичну рекламу можна побачити навіть в аптеках, магазинах та булочних.

агітація блоку кернеса на місцевих виборах у харкові

Як зазначив координатор спостереження Громадянської мережі "Опора" за виборами у Харківській області Микола Зінченко, розповсюдження такої реклами не заборонене законом. Навіть після старту виборчої компанії представники бізнесу можуть розміщувати рекламу на користь того чи іншого кандидата. Головне, щоб така агітація була оплачена з його виборчого фонду.

"Ми знаємо, що сьогодні в різних парках міста влаштовуються різноманітні свята від тієї самої партії, – розповів Зінченко. – Із залученням певних, скажімо так, чиновників, депутатів міської ради. Які, найімовірніше, будуть балотуватися. І на цих локаціях напередодні Дня міста на різноманітних святкуваннях ті самі чиновники, голови адміністрацій та депутати виступали з вітальними промовами. Та і символіки там було дуже багато".

Піар і діти на місцевих виборах

Не гребують політики піаритися на дітях. Наприклад, від "Блоку Кернеса" маленьким харків’янам роздавали морозиво, біля Палацу спорту та парку "Юність" влаштували безкоштовні кінопокази, був проведений дитячий шаховий турнір. Причому на цих заходах можна було побачити агітаційні бейсболоки "Успішного Харкова", у тому числі й на дітях. Як зазначили експерти, це все можна оцінити не просто як дочасну агітацію,а й як звичайне гречкосійство.

"У Харкові ми вже могли побачити "треш" перед місцевими виборами, – зазначила Щукіна. – На 1 вересня роздавали дітям подарунки, що взагалі заборонено. Як це могли допустити очільники освіти міста? Тут вже йде мова про використання адміністративного ресурсу. Влітку від імені районних адміністрацій проводились різні заходи, де роздавалась символіка партії чинного мера. Проводились різні заходи для дітей: боді-арт, бульбашки, шаховий турнір. Це використання адмінресурсу. Від "Блоку Світличної" відомо, що роздавали повітряні кульки на День міста. Також по місту бачили палатки ОПЗЖ, борди "Слуги народу", ЕС, Блоку Світличної. Рух "Чесно" звертався до політичних сил з проханням пояснити джерела фінансування, але жодна з партій не відповіла".

21 серпня у Холодногірському районі відбулося відкриття спортивного клубу "Криптон". Так як заклад призначений для активного дозвілля дітей та молоді, весь дизайн клубу відсилає до американської супергероїки: інтер’єр прикрашають фігури та зображення персонажів коміксів, а на головному банері намальований сам Супермен. На відкритті клубу було чимало дітей та підлітків, які тримали в руках повітряні кульки з емблемою "Блоку Кернеса". Проте предметом кепкувань в соцмережех став малюнок, на якому чинного міського голову зобразили в образі Професора Хав’єра з франшизи "Люди Х". Навколо нього були намальовані харківські спортсмени у вигляді інших супергероїв. Сам же міський голова був зображений як сильний та мудрий лідер в оточенні своєї не менш блискучою свити.

кернес при підготовці на місцеві вибори

Політконцерти від Слуги Народу

Не обійшлося без політичної реклами і під час свят. Наприклад, 22 серпня в Дергачах відбувся концерт до Дня міста. В анонсі заходу було вказано, що до свята долучиться почесний громадянин міста та кандидат майбутніх місцевих виборів Костянтин Жидков. Саме його зображення фіксували на бордах на фоні бренду "Слуги народу". Під час концерту Жидков провів лотерею, де розігрували свиней, кролів, телефони і телевізор. Його вітали музиканти, а деякі навіть бажали успіхів на майбутніх виборах. Крім того, під час заходу на екрані регулярно "крутили" рекламу Жидкова на фоні бренду "Слуги народу". Представники "Опори" намагалися отримати коментар від Дергачівської міської ради стосовно реклами Жидкова, проте домогтися хоча б якоїсь відповіді їм не вдалося.

агітація слуг народуконцерт від слуг народу

Згодом політична реклама добралася і до навчальних закладів. Так, 1 вересня школярі отримали подарунки з політичною символікою "Блок Кернеса – Успішний Харків". Дітям вручили пакети та екоторби, всередині яких були блокноти, браслети, календарі та розмальовки. Звісно, всі подарунки були з логотипом партії. Як зазначили представники Громадянської мережі "Опора", ще в 22 навчальних закладах було зафіксовано роздачу листівок "Блоку Кернеса". Хоча згідно чинному законодавства, у школах взагалі заборонена будь-яка політична реклама.

"У нас є закон про освіту, – зазначив Зінченко. – 31-ша стаття прямо забороняє розміщення політичної реклами в закладах освіти, використання будівель, використання працівників закладів освіти. Це є забороненим. Але на даному етапі за це не передбачено жодних санкцій. І тому коли ми бачили різні листівки на закладах освіти, ми спочатку зверталися до Департаменту освіти Харківської міської ради. Самі листівки зі шкіл потім поприбивали. Ми перевірили. Але відповідь ще не надійшла. Після 1 вересня, коли до нас надійшла інформація, що у багатьох школах роздавалися сумки, пакети, різноманітні блокноти, розмальовки з символікою політичної партії "Блок Кернеса – Успішний Харків", ми звернулися до Міністерства освіти, щоб вони перевірили цю інформацію. Наразі це єдиний спосіб хоч якось вплинути на цю ситуацію. Бо санкцій за порушення цієї статті Закону про освіту немає".

подарунки выд блоку кернеса

За його словами, самі виборці на такі "подарунки" реагують по-різному. Одні тішаться з того, що партія мера їм щось презентувала. Інші же категорично проти таких подачок і рішуче відправляють ці блокноти та екоторби у смітник. У свою чергу Щукіна зазначила, що до початку виборчої кампанії кандидатів нічого не обмежувало. Тому вони дозволяли собі такий піар. У будь-якому випадку, вони могли наголосити, що це не агітація чи підкуп виборців, адже виборча кампанія ще не стартувала.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"