Кому в Харкові дихати легко: Як громадськість буде моніторити чистоту повітря

На вулицях Харкова встановлять станції громадського моніторингу повітря "Оксіджен", які дозволять цілодобово слідкувати за вмістом небезпечних речовин у повітрі

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
Кому в Харкові дихати легко: Як громадсь…

Реалізуючи міжнародний проект "Чисте повітря для України", 25 таких станцій розмістять в п'яти промислових містах країни. П'ять із них з'являться на території Харкова. Передбачається, що за допомогою них можна буде дізнатися про вміст у повітрі таких речовин, як діоксид азоту, оксид вуглецю, аміак, формальдегід, приземний озон, а також сумарних органічних речовин. Заміри будуть робитися щохвилини та передаватися на сервери. У квітні наступного року отримані дані будуть опрацьовані згідно з європейськими методиками, експерти проекту проведуть аналіз, а трохи згодом вся інформація буде опублікована у відкритому доступі.

 

За словами технічного експерта проекту Максима Сороки, у нього є певні переваги: якщо проаналізувати звіти ВООЗ, то можна дійти до висновку, що більшість забруднюючих речовин має не тільки довгострокову, а й короткострокову дію. А це ключове питання, яке не може вирішити державна система моніторингу.

 

"На жаль, державна система, яка узагальнює дані за рік, за місяць, не дає можливості оцінити те, скільки ви того здоров'я втратили, доки стояли на тій заправці, на тій зупинці, – розповів Сорока, – чи скільки здоров'я ви витратили через те, що вийшли прогулятися ввечері по місту із забрудненим повітрям. Таким чином, ці станції допомагають нам розширити межі громадського моніторингу довкілля. І вони дозволяють людям робити свідомий вибір. Якщо люди будуть знати, чим вони наразі дихають, вони зможуть свідомо зрозуміти, чи готові піти на ті чи інші ризики, чи мають вони якось діяти, захищатися, вимагати від органів влади відповідних дій".

 

 

За його словами, в Чехії робота таких громадських станцій та інтерес громади до проблем екології підштовхнув державу до виділення коштів на їх вирішення. Зараз там працює ціла система станцій, які через мобільні додатки попереджують про погіршення якості повітря. Так люди знають, в який конкретний день їм рекомендується менше знаходитися на вулиці, відмовитися від аквамобілю чи вдягти маску.

  

За словами харківської еко-активістки Олени Решетько, на сьогоднішній день у Харкові якість повітря знаходиться у вкрай незадовільному стані. Найбільш забрудненим вважається Новобаварський район, а серед головних забруднювачів – ТЕС-3, ТЕС-5, Харківський тракторний завод, Коксовий завод, ДП "Завод імені Малишева". При чому, низка харківських структур, які мають стосунок до екологічної безпеки (як, наприклад, 26-та ДРПЧ) відмовилися від безкоштовного встановлення приладів.

 

"Ви сьогодні можете бачити, як монополізм старої державної системи захищається з усіх сил, противиться конкуренції, – зазначив Сорока. – Німеччина також пережила цей період. І недавно – два роки тому. Це взагалі не термін. Вони також пережили це. Коли держава визнала громадську систему моніторингу. Опираючись на неї, в деяких місцях вирішили обмежити в'їзд автомобілів в певні години чи зменшити допустиму норму викидів. Вони також переходять на так звані найкращі доступні технології. І змушують підприємства це робити. Тобто для Європи це нормальна практика".

 

Як зазначають експерти проекту "Чисте повітря для України", забруднення повітря є основним екологічним ризиком для здоров'я людини. Його пов'язують із виникненням онкології, хронічних та гострих серцево-судинних і респіраторних захворювань. Тільки за 2017 рік понад 40 тисяч смертей в Україні були пов'язані із забрудненням атмосферного повітря. Щодо Харкова, то протягом багатьох років його мешканці потерпають від забруднення повітря. Зокрема, щороку від раку помирає близько 5,3 тисячі мешканців регіону.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme