Кому цукерки, а кому агітація: Як харківські політики почали виборчу кампанію з "благодійності"

31 грудня в Україні стартувала виборча кампанія, яка триватиме 90 днів. Від її початку минув лише місяць, а політики вже "дозволили собі" низку порушень чинного законодавства

Особливо актуальною проблемою традиційно став, по суті, підкуп виборців, який старанно маскується під благодійність. Низку таких порушень зафіксували представники Громадянської мережі "Опора". Вони помітили, що різного роду партійці, потенційні кандидати та чинні депутати із задоволенням навідувалися до шкіл та дитячих садочків, щоб продемонструвати свою неабияку щедрість та побалувати дітлахів солодощами і подарунками. Особливо на Новий рік та Різдво, коли з'являється такий гарний привід.

"Почнемо з того, що представники Радикальної партії Олега Ляшка вітали вихованців дитячих садків в Первомайському районі, – розповів координатор Громадянської мережі "Опора" в Харківській області Микола Зінченко. – Також вони відвідали Харківський міський центр соціально-психологічної реабілітації, дарували подарунки з цукерками дітям. Доволі веселим моментом було те, що в Куп'янському районі депутатка місцевої ради влаштували дітям концерт. Також представники куп'янської "Батьківщини" займалися роздаванням подарунків із цукерками місцевим дітлахам".

Солодкий піар на цьому не завершився. Депутатка обласної ради, голова харківського осередку партії "Наші", дружина її очільника Валерія Мураєва під час відкриття ялинки в Змієві роздавала солодощі дітям. Вона ж на пару з головою міської організації партії дарувала спортивні костюми, солодощі, фрукти в Зміївському виховному комплексі №1. А голова печенізької районної організації БПП "Солідарність" Лариса Ярова подарувала солодощі та привітала з Рівзом дітей військових, котрі воювали в зоні АТО. В Дворічанському районі її однопартієць, голова місцевого осередку БПП "Солідарність" Ірина Григоренко дарувала дітям набори з цукерками. А депутатка харківської обласної ради від "Опозиційного блоку" Світлана Білохвостенко передала вихованцям Чугуївського Центру соціально-психологічно реабілітації ті ж самі солодощі.

Не залишаються осторонь і народні депутати, які представляють Харківську область у стінах Верховної ради. Наприклад, Валерій Писаренко займався роздаванням подарунків із цукерками в дитсадках. На Харківщині це також зробив Олександр Грановський від БПП. Однак не одними солодкими дарунками живі кандидати. Нардеп екс-регіонал Дмитро Шенцев під час Нового року відвіз дітлахів до цирку. Така ж поїздка відбулася за спонсорства Віталія Хомутинніка.

"У нас політики дуже люблять дітей, – розповів громадський омбудсмен по захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА в Харківській області Юрій Чумак. – Але люблять своєрідним чином. Тобто вони люблять піаритися на дітях і, фактично, займатися політичною агітацію в закладах освіти. Не тільки у вишах, а й в дитячих садках та школах. І вони туди ходять з різних приводів. На Новий рік та Різдво вони були там Дідами Морозами та Санта Клаусами. Я думаю, що попереду чимало свят. День святого Валентина, Восьме березня і таке інше. Вони і без свят припруться зі своїми подарунками. Хтось скаже: "Що тут поганого? Нехай приходять!". Але це дві великі різниці – благодійність та політична агітація".

За його словами, благодійністю вони могли займатися до виборчої кампанії. При чому, через благодійні фонди. Але коли під час виборчого процесу до шкіл приходять політики та приносять подарунки, то це вже підкуп виборців. Чумак розповів, що раніше така практика не розглядалася українським судом як підкуп. Вважалося, що якщо дітям немає вісімнадцяти років і вони не є виборцями, то і ніякого порушення не було. Проте Чумак зазначив, що Вищий адміністративний суд України зробив свої узагальнення і довів те, що було на поверхні. Було визначено, що якщо дорослі несуть відповідальність за виховання та матеріальне утримання дітей, то подібні подарунки є нічим інакшим ніж підкупом виборців.

Також ніхто не скасовував 31-шу статтю Закону України про освіту. У ній вказано, що політики не мають права проводити свої заходи в закладах освіти та зустрічатися з учнями, якщо це не передбачено освітнім процесом. А Зінченко у свою чергу зазначив, що подібна "благодійність" порушує норми виборчого процесу. Через таку практику у людей виникає підміна понять. Вони вважають, що це прямі обов'язки депутата - постійно їм щось дарувати.

"Часто батьки дуже сприятливо ставляться до цього, – розповів Чумак. – Вони беруть ці подарунки, а потім ще й кажуть: "От добрий, гарний дядечко (чи тітонька) принесли подарунки моїм дітям". Але знайте: вас просто купують. Це є підкупом виборців. Це не просто слова. Це закарбовано в 160-й статті КК України, в якій передбачена відповідальність за підкуп виборців. І до цієї статті є певна примітка, в якій говориться про те, що розмір, з якого починається кримінальна відповідальність, дорівнює 3% розміру прожиткового розміру мінімуму працездатної особи. На сьогоднішній день це 57 гривень 63 копійки".

Звичайно, така практика є поза законом і політики це чудово розуміють. Тому громадські активісти, які стежать за виборчим процесом, закликають громадян звертати увагу на подібні випадки. Адже є велика вірогідність того, що прийшовши до влади, такі політики продовжать порушувати закон, вже маючи всі владні повноваження.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook