ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Кернесу на сесії запропонують скасувати готівкові побори у школах

Директорів шкіл повинні призначати батьки, а спонсорство має бути добровільним
Depo.
24 травня 2016 09:04
ФОТО: depo.ua

Як повідомили Depo.Харків у прес-службі Харківської облорганізації "Самопомочі", з ініціативи депутатів від фракції "Самопоміч" у суботу, 21 травня, відбулася конференція на тему "Муніципальна школа: майно громади і навчальний процес".

Під час конференції обговорювалися питання шкільного фінансування, ефективного управління в сфері освіти, розподілу бюджетних і спонсорських коштів, можливості контролю батьками навчального процесу. Спікерами виступили представники громадських організацій, викладачі шкіл і вишів, активісти, депутати: Юрій Кальченко, Олена Анахіна, Світлана Резван, Олена Ворона, Юрій Зайцев, Олена Дем'яненко, Роман Семенуха, Олена Горошко та інші. Також під час конференції відбулася презентація платіжної платформи EduPay, розробленої для освітніх установ.

Кернесу на сесії запропонують скасувати готівкові побори у школах - фото 1

Народний депутат від "Самопомочі" Роман Семенуха висловив переконання, що сьогоднішня дійсність така, що школам без батьківської підтримки не вижити, оскільки сфера освіти не фінансується належним чином. "Національний бюджет фінансує мізерні зарплати вчителям, витрати на друк підручників і комунальні послуги навчальних закладів, але цього недостатньо, щоб забезпечити нормальний навчальний процес у школах, - зазначив нардеп. - Давайте скажемо відверто: сьогодні батьки вже частково забезпечують шкільний процес. За неофіційними даними в минулому році в Харкові батьки близько півмільярда гривень віддали в школу на потреби своїх дітей. Якби люди не платили ці півмільярда гривень, а, може, і близько мільярда, ми б узагалі не мали навчального процесу, або він був би значно гірше того, що ми маємо зараз".

За словами депутата міськради від "Самопомочі" Олени Ворони, у 2016 році з міського бюджету (загальний обсяг якого 8,5 млрд грн) на освіту виділено 1,8 млрд грн. "Начебто цифри значні й 62% з цих витрат йде на оплату праці, 20% - на комунальні послуги. І тільки 7% на поточне утримання і 1,5% - на капітальний ремонт навчальних закладів. Сума критично мала", - зазначила Ворона.

У той же час, стверджують депутати, в міській казні є резерви, за рахунок яких можна передбачити фінансування навчальних закладів для забезпечення поточних витрат і утримання матеріально-технічної бази. Але через те, що керівники шкіл і дитячих садів не розкривають повною інформацією про всі потреби та потреби своїх закладів, обсяг реального недофінансування ніхто не знає. "Школи повинні повідомляти про ті потреби, які вони мають. І вже виходячи з цих потреб, формується загальний бюджет. Такі кошториси багато років не складаються. На поточні витрати практично нічого не закладається. Капітальні ремонти фінансуються за залишковим принципом", - наголосила Ворона.

Через відсутність адекватної кошторису та звітності батькам часто доводиться здавати гроші на те, що має фінансуватися з міського бюджету. Причому побори мають фіксований розмір і, часом, примусовий чи маніпулятивний характер. За словами депутата, школа (вчителі або батьківський комітет) має право просити батьків здати гроші на деякі цілі, оскільки шкільний бюджет може поповнюватися за рахунок коштів батьків, але тільки у вигляді пожертвувань або благодійної допомоги. І виключно в добровільному порядку.

На думку депутатів, якщо батьки є спонсорами шкіл, то вони повинні отримати право регулювання шкільного процесу: впливати на призначення директора освітнього закладу, на вибір кваліфікованих вчителів, на утримання навчального процесу та призначення своїх коштів. "Для цього необхідно легалізувати процедуру збору коштів не з точки зору зобов'язань робити внески, а з точки зору надання права витрачати гроші на те, що батьки вважають за потрібне, і контролювати навчальний процес", - зазначив Семенуха.

Кернесу на сесії запропонують скасувати готівкові побори у школах - фото 2

За підсумком конференції учасники склали Доручення виборців, в якому довірили депутатам взяти під особистий контроль проблему, пов'язану з прозорістю благодійних внесків та вжити всіх необхідних заходів для її вирішення.

"Ми створюємо ініціативну групу, в яку зможуть увійти всі, хто переживає з приводу неподобства, яке твориться в наших школах і навчальних закладах. Ми виробимо концепцію того, що ми хочемо бачити в ідеалі, і які конкретні кроки необхідно зробити. І будемо крок за кроком опрацьовувати кожен пункт. Наприклад, першим ділом скасуємо побори готівкою у школах, потім введемо систему контролю і систему самоврядування, потім вибори директора і так далі. Кожна дія, кожен етап ми проконтролюємо і доведемо до логічного кінця", - підсумував лідер фракції "Самопоміч" в міськраді Тарас Ситенко.

Вже на наступній сесії міської ради депутат пообіцяв озвучити народну ініціативу.

Петицію про заборону готівкових благодійних внесків, які стягують з батьків на потреби дитсадків та шкіл у Харкові можна підписати тут.

Більше про події у Харкові та області читайте на Depo.Харків