В очікуванні $1,5 млрд: Як Україна рухається в сторону енергоефективності

Вуглеводні, які свого часу стали в основі виробництва енергії на планеті, рано чи пізно закінчаться

Юлія Гуш
Журналіст регіональної редакції Depo.Харків
В очікуванні $1,5 млрд: Як Україна рухає…

Тенденція до скорочення покладів нафти та газу ще в минулому столітті викликала потребу приділяти увагу відновлювальній енергетиці. Йдеться про періодичні або сталі потоки енергії, що розповсюджуються в природі. Це, зокрема, енергія Сонця, гідроенергія, природна теплова енергія тощо.

"Екологія – це на слуху зараз, – пояснив завідувач кафедри фізичного матеріалознавства для електроніки та геліоенергетики Національного технічного  університету "Харківський політехнічний інститут" Роман Зайцев. – Тому зараз намагаються зменшити долю спалювальних видів палива. До того ж, геологи кажуть, що обсяги таких видів палива є обмеженими. І рано чи пізно вони закінчаться. Тому потрібно шукати альтернативи. В середині минулого століття хорошою альтернативою вважалося використання атомної енергії. Якщо її правильно використовувати, то вона практично екологічно чиста. Але бувають рідкі винятки – Чорнобильська аварія, наслідки якої ми до сих пір відчуваємо. Як виявилося, це не така вже хороша альтернатива".

У 2013 році близько 21% світового енергоспоживання забезпечували відновлювані джерела енергії. Заплановано, що до 2040 року її обсяг має зрости до 40%. Що стосується України, то в нас хочуть до 2030 року збільшити долю відновлювальної енергії до 25%.

"На сьогоднішній день Україна приблизно 7% енергії отримує з відновлювальних джерел, – розповів Зайцев. – А чимало людей говорить, що у нас цього взагалі не існує. Але це не так. Звичайно, в світі 7% – це замало. Німеччина – це країна, яка вперше розпочала на державному рівні підтримувати та розвивати сонячну енергію. Чого вартує програма "100 сонячних дахів", яка була дуже добре профінансована. Коли приватним домоволодінням компенсували мало не 80% для того, щоб вони ставили на дахи [батареї]. На сьогоднішній день Німеччина більше половини своїх потреб покриває за рахунок відновлювальної енергії".

Однак навіть Німеччині далеко до такої країни, як Чилі. Як розповів Зайцев, там обсяг отриманої з відновлюваних джерел енергії наближається до 100%. Держава чимало коштів вкладає в зелену енергетику. Зокрема, в цій країні тарифи за електроенергію залежать від її надлишку в мережах. Таким чином, цього року був побитий рекорд – протягом 192 днів вартість електрики сягала нуля. Щоправда, цьому тішитися можуть не всі громадяни – енергетичний бізнес став неприбутковим,через що не вистачило грошей для обслуговування мереж та на заробітну платню персоналу.

Хоча ніщо в світі не є ідеальним. Це стосується і використання відновлювальних джерел енергії. Наприклад, застосування сонячної енергії тягне за собою необхідність використовувати великі площі землі під будівництво електростанцій. Більші площі потребує хіба що гідроенергетика. Також проблемним моментом є залежність від широти і клімату. Проблеми виникають на етапі будівництва: незважаючи на екологічну чистоту отримуваної енергії, самі фотоелементи містять такі отруйні речовини як, наприклад, свинець, кадмій, галій, миш'як тощо.

"Є така розповсюджена думка, що можна поставити в себе вдома сонячні панелі і генерувати електричну енергію, відмовитися від загальної мережі і абсолютно безкоштовно отримувати енергію сонця, – розповів старший викладач кафедри промислової та біомедичної електроніки НТУ "ХПІ" Богдан Стисло. – Але, на жаль, однієї сонячної панелі недостатньо. Для цього обов'язково знадобляться перетворювачі електричної енергії. Адже перше, що спадає на думку –  це фаза накопичення електричної енергії та фаза її використання. Сонце світить не тоді, коли нам зручно, а коли це закладено природою. А електроенергія нам потрібна в різні пори доби".

Однак він запевнив, що, разом з тим, та ж сонячна панель може використовуватися цілий рік. Бо для неї потрібне не тепло, а світло. Причому в зимовий час використання може бути ефективнішим, ніж влітку. Бо через спеку сонячна панель перегрівається, а ефективність її роботи знижується. Хіба що взимку сонячний день стає коротшим, що ускладнює використання сонячних панелей.

За даними Кабміну, за останні чотири роки в проекти з відновлюваної енергетики було інвестовано близько 2 млрд євро. Із них майже половина була залучена у 2018 році. Часом до розвитку зеленої енергетики долучаються й іноземні партнери. Наприклад, Норвегія зголосилася інвестувати в українську економіку близько 1,5 млрд дол. Хоча, звісно, найбільший зиск від цього отримує сама Україна. Окрім залучення іноземних інвестицій та зменшення шкідливих викидів, використання відновлювальних джерел просуває країну в сторону енергонезалежності. А це питання особливо гостро стоїть сьогодні, коли триває війна з Росією. Тому необхідність переходу на зелену енергетику з кожним роком ставатиме все більш актуальною.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme