Інформаційні атаки та "п'ята колона": Чи слід Харкову чекати гучних корупційних посадок

Харківські працівники Національного антикорупційного бюро України переконані, що в боротьбі з казнокрадами проблеми створює "п'ята колона", яка утворилася серед політичної еліти країни

Юлія Гуш

Depo.Харків вивчив оприлюднений звіт за результатами роботи НАБУ в регіоні за перше півріччя 2018 року. Про результати діяльності бюро розповів директор Харківського територіального управління НАБУ Юрій Кравченко. За його словами, нині детективами НАБУ вже було скеровано до суду 143 кримінальні провадження. Станом на 30 червня поточного року на руках 212 детективів перебуває 683 кримінальні провадження. За неповні три роки існування НАБУ детективи, у тому числі й у співпраці з іншими правоохоронцями, викрили у вчиненні кримінальних корупційних правопорушень майже 400 осіб.

Також Кравченко розповів, що юридичне управління НАБУ не залишається осторонь тих процесів, які відбуваються в державі. Особливо це стосується державних закупівель державними підприємствами за бюджетні кошти. "Результатом цієї роботи є те, що 93 угоди, кабальні для нашого бюджету, визнані судом недійсними. Загальна сума, яка підлягає поверненню до державних підприємств, державного бюджету, сягає понад 4 млрд грн. На даний час ці позови перебувають на стадії виконання", - заявив Кравченко.

Керівник теруправління НАБУ Юрій Кравченко

На сьогоднішній день до обов'язків НАБУ входить попередження, виявлення, припинення та розкриття корупційних злочинів. Проте, як зазначив Кравченко, на сьогодні проти бюро ведеться інформаційна війна. "Вона на сьогоднішній день не зупинилася, – зазначив він. – Якщо зайдете в інтернет, наша діяльність, все піддається критиці: "НАБУ не спроможне розслідувати", "НАБУ неспроможне посадити високопосадовця". Але ніхто не задавав питання, якою є компетенція НАБУ. А наша компетенція закінчується з того моменту, коли ми спрямували до прокурора сам обвинувальний акт. А далі ми не повинні втручатися. Ми є органом досудового розслідування".

Кравченко також пожалівся на тиск з боку народних обранців. За його словами, наприкінці минулого року деякі нардепи намагалися внести зміни в Закон про НАБУ стосовно статусу та відповідальності керівника бюро. "Крім цього, НАЗК 8 грудня минулого року було прийняте досить цікаве рішення, – зазначив Кравченко, – що підставою для початку досудового розслідування за фактами незаконного збагачення або декларування недостовірної інформації може буде лишень їхній висновок, а не зібрані дані та свідчення. Всі ці різнобокі фактори і впливають на нашу роботу".

Відкриття офісу НАБУ в Харкові (липень 2017 р.)

Він висловив переконання, що такі проблеми створює "п'ята колона", яка сформувалася в політичній еліті України. І її, впевнений Кравченко, представники всіма шляхами намагаються перешкодити діяльності НАБУ. Але разом із тим він зазначив, що НАБУ в своїй антикорупційній діяльності змогло досягти певних результатів завдяки сприянню іноземних партнерів та підтримки української громади.

При цьому "Харківський антикорупційний центр" називає діяльність НАБУ в Харківській області доволі ефективною. "Ми доволі високо оцінюємо ефективність роботи НАБУ, особливо у порівнянні із роботою інших правоохоронних органів, – розповів член ГО "Харківський антикорупційний центр" Володимир Рисенко. – Оцінка, зокрема, пов'язана з тим, що НАБУ в своїх провадженнях займає послідовну позицію. На даний час у них немає фактів дивних перекваліфікацій, які дозволяють фігурантам кримінальних проваджень уникнути судових процесів та кримінальної відповідальності. Однак ці факти вже мають місце у діях САП, що фактично зводить ефективність НАБУ нанівець, та є звичною багаторічною практикою для прокуратури та поліції".

Володимир Рисенко

Разом з тим, Рисенко зазначив, що стосовно діяльності НАБУ в Харківській області в "Харківському антикорупційному центрі" поки не бачать достатньої кількості кримінальних проваджень, щоб можна було зробити якісь висновки про кінцевий результат роботи територіального відділення НАБУ.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків