Без тепла: Чому в Кернеса не доходять руки до гнилих тепломереж у Харкові (ФОТО)

У Харкові навіть за місяць від початку опалювального сезону частина будинків залишається без тепла та гарячої води

Без тепла: Чому в Кернеса не доходять ру…

16 листопада під стінами мерії Геннадія Кернеса активісти невдало намагалися організувати пікет змерзлих харків'ян. Із близько 25 учасників акції протесту тільки одна харків'янка виявилася мешканкою будинку, де немає опалення. Це, умовно кажучи, дало підстави чиновникам заявляти про "перемогу" над комунальними проблемами (насправді, ні).

Тільки за офіційною статистикою Харківської ОДА в місті Харкові станом на 16 листопада без опалення залишалися 62 багатоповерхові будинки – це кілька тисяч городян. Чому вони не вийшли на пікет, версії команди Кернеса та активістів розбігаються. Якщо перші, заплющуючи очі навіть на свої дані про відключені від тепла будинки, говорять, що проблеми й незадоволених не існує, то другі вважають, що причиною пасивності громадян був невдалий час акції протесту – 10 ранку буднього дня. При цьому ані перша, ані друга причина не відкидає об'єктивних даних: кілька десятків будинків Харкова не опалюються повністю, частково або періодично, до 200 багатоповерхівок уже кілька місяців не мають гарячої води.

Опалення – ніщо, імідж – все

Юрист "Харківського антикорупційного центру" Володимир Рисенко підкреслює, що харківська мерія відкидає навіть офіційну інформацію з сайту комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (далі – ХТМ) про відключені від постачання будинки.

"Проблема залишається актуальною, тому що станом на позавчора (14 листопада, – ред.) були без опалення 142 будинки, станом на вчорашній вечір (15 листопада, – ред) – 62 будинки. При чому це дані з сайту ХТМ. Андрій Іванович Руденко (заступник мера, – ред.) сьогодні спочатку визнавав, що там 30 будинків, потім взагалі сказав, що без опалення лише три будинки й один – на половину стояки не працюють. Це не відповідає дійсності, тому що всі дані про кількість будинків, що досі не можуть підключити до опалення, – з офіційного сайту ХТМ, і ці дані набагато більше, ніж офіційно визнає міська рада", - вважає Отсенко.

Хибні пріоритети – основна причина занепаду теплових мереж Харкова, переконаний активіст. За його словами, мерія Кернеса охоче витрачає сотні мільйонів гривень на іміджеві проекти, ігноруючи при цьому об'єктивні показники зношеності систем.

"Це склалося, тому що незмінювана десятиліттями міська влада поставила своїм пріоритетом іміджеві проекти. Той же Сад Шевченка, на який викинули 600 млн грн, і не можуть його досі ввести в експлуатацію, він досі стоїть у будівельних парканах. Скільки ще грошей піде, щоб його довести до розуму, невідомо. А на ремонт труб виділено 140 млн грн, і їх по факту не можуть освоїти, нема кому працювати, тому що зарплата слюсарів – 7 тис. грн. Вони розбігаються, виїжджають до Польщі. Міська влада не підвищує зарплату у власних комунальних підприємствах", - наголошує він.

Рисенко звертає увагу, що радником мера Геннадія Кернеса планують призначити такого собі Володимира Бузинова. Чоловік має брати участь у переговорах про отримання кредитів від міжнародних фінансових установ. Однак, наголошує член антикорупційного центру, Бузинов фігурує у кількох кримінальних провадженнях, пов'язаних із розкраданням кредитних коштів Укрексімбанку. "Тобто людину, що була замішана в розкраданні кредитів Укрексімбанку, Харківська міська рада планує призначити радником Харківського міського голови курувати ті ж самі питання", - обурюється Рисенко, додаючи, що й без цього ХТМ закуповує витратні матеріали дуже часто за значно завищеними цінами.

"Перспектива вкрай сумна. Якщо ви 10 років не вкладаєте гроші в реконструкцію мереж, то виправити цю ситуацію за один сезон неможливо в принципі. Ситуацію потрібно вирішувати комплексно. Або переходити на індивідуальне опалення та переводити на нього ті райони, куди магістралі дуже витратно ремонтувати, або, якщо ми залишаємо центральне опалення, то зараз потрібно активно реконструювати мережі. Для цього потрібно зберегти існуюче КП, я маю на увазі штат: слюсарів, зварювальників, принаймні тих, котрі ще є", - підсумував Рисенко.

А мерія проти

У свою чергу заступник Харківського міського голови Андрій Руденко, виступаючи перед журналістами, хоч і розмахував стосом паперів із цифрами, але плутався та не міг чітко сказати, яка саме кількість будинків відключена від теплопостачання. На питання журналістів, чому за офіційною статистикою Харківської ОДА без опалення більше 60 будинків, Руденко сказав: "Я не знаю, звідки бере офіційне зведення ОДА. Нехай дадуть мені адреси". Кілька десятків адрес і телефонів Руденку одразу ж передали активісти.

Руденко запевнив, що комунальники щодня продовжують ліквідацію дефектів на магістральних трубопроводах, а також ліквідують розриття на тих місцях, де нещодавно були ліквідовані пориви. "Так, на день вимикаються певні будинки і вони до вечора вмикаються. Це нормальний звичайний процес. Якщо раніше це нікого не дивувало, то зараз на це почали звертати увагу", - сказав він.

Серед причин проблемного початку опалювального сезону Руденко назвав борги споживачів (близько 2 млрд грн), однак він не відповів на питання, скільки у свою чергу "Харківські теплові мережі" заборгували постачальникам послуг і енергоносіїв.

Руденко додав, що без гарячої води на сьогодні залишаються 150-200 багатоквартирних будинків, без опалення – близько 30 будинків, де зараз ліквідуються дефекти. Заступник Кернеса підкреслив, що дитячих садків, шкіл та лікарень без опалення в Харкові немає. "Перекопано, значить ремонтується. Якщо не перекопано, значить не робиться", - підсумував Руденко.

У Кернеса не визнають саму проблему

Депутат Харківської міської ради Ігор Черняк вважає, що опалювальний сезон у Харкові все ж розпочався, однак із неабиякими проблемами та з набагато гіршими стартовими позиціями, ніж минулого року. Він переконаний, що можливість відключення цілих районів Харкова від тепла в люті морози, як це сталося кілька разів під час минулого опалювального сезону, залишається.

"Навіть на сьогодні велика кількість будинків без тепла, або такі, що були підключені, однак потім відключені. По низці об'єктів люди сидять без гарячої води з літа. Все це показує, що ситуація близька до критичної. Якщо нічого терміново не робити, то взимку повториться минулорічна історія, тільки ще з більшими наслідками", - зазначив Черняк.

Депутат називає дві основні причини "плачевного стану" ХТМ: тотальне недофінансування галузі та "загнаність" самого комунального підприємства. За його даними, мерія Харкова десятиліттями взагалі не виділяла кошти на капітальний ремонт теплових мереж, тому на сьогодні зношеність системи складає близько 80%. При цьому для того, щоб підтримувати мережу в більш-менш прийнятному стані, необхідно щороку робити заміну близько 10% комунікацій. Загальна протяжність теплових мереж Харкова близько 1,5 тис. км, тому щороку треба міняти 120-150 км.

"Якщо протягом найближчих 5-7 років робити по 120-150 км на рік, це означає, що ситуація почне виправлятися і з часом ця проблема відпаде, комунікації будуть приведені в нормальний стан. Однак у нас по 2017 року було 9 км, цього року – це 44 км", - констатує депутат міської ради.

"На 120 км, за нашими розрахунками, орієнтовно 400-500 млн грн на це має виділятися. Насправді гроші в міста є. Просто ці гроші спрямовуються на інші проекти, вони не направляються на теплові мережі. Фіндопомогу, яку отримує парк Горького більша, ніж те, що закладається в бюджетні на капремонт теплових мереж. Реконструкція Саду Шевченка, там сума більше 600 млн грн, на зоопарк близько 300-400 млн грн за минулий і за цей рік уже засвоїли, - наголошує Черняк. - Ситуація в тому, що робляться іміджеві проекти".

Під "загнаністю" ХТМ Черняк розуміє брак кадрів. На сьогодні працівниками підприємство забезпечене на 70% від потреби. Недобір, за словами депутат, як раз іде по робочим спеціальностям, оскільки на підприємстві низька зарплата й погані умови праці.

"Перспективи, на мою думку, достатньо плачевні. Тому що гарантії, що повторення минулорічної ситуації не буде, ніхто не може дати. У міській раді відкидають сам факт наявності проблеми. Ось ключове. На думку чиновників, у них все добре, у них все під контролем. За минулий рік ніхто не був покараний, за те, що відбувається цього року, теж ніхто не несе відповідальності. На пряме запитання в міськраді, чи готовий Руденко, якщо повториться ситуація, взяти на себе відповідальність і просто подати у відставку, він відповів із розряду "не ви мене призначали, не вам мене знімати, я нічого не винен і говорити вам нічого не буду". Тотальна безвідповідальність може дуже погану роль зіграти", - підсумував Черняк.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme