Харків. Півтора роки в лабутенах Ілліча

Ленін – все. Вісімнадцять днів знадобилося демонтажникам, аби від найбільшого в Україні пам’ятника Володимиру Ульянову не лишилося й сліду

Харків. Півтора роки в лабутенах Ілліча…

До речі, про сліди: рівно рік і сім місяців "сліди Ілліча" (в народі - лабутени) височіли над площею Свободи на 12-метровому постаменті, символізуючи ідейну еклектичність Харкова. Зі східного боку постамент було завішено величезною репродукцією Богоматері, з північної - плакатом, вивішеним міською владою, з текстом "Вибачте, ведуться будівельні роботи", хоча ніякі роботи не велись. Здавалося, Ілліч цілком задоволений імплементацією гасла "Ленін помер, але справа його живе", яка відбулася в Харкові - сам пам'ятник канув у небуття, але капці з ленінським хитруватим прищуром щоранку зустрічали сонце над містом.

Нагадаємо, відразу після падіння бронзової фігури Харківський міський голова Геннадій Кернес анонсував відновлення скульптурної композиції, назвавши її "пам'ятником монументального мистецтва і об'єктом культурної спадщини". Відомий скульптор Сейфаддін Гурбанов (такий собі харківський Церетелі, до послуг якого не раз звертався офіс Кернеса) прокоментував, що відновити Леніна було б нескладно ("півдня зварювальних робіт"), якби натовп не розтяг фігуру на шматки - зокрема, голову і руку Ілліча, відбиті при падінні, бажаючі одразу розібрали на сувеніри. Решта фрагментів згодом були виявлені чомусь на території заводу ім. Малишева і на подвір'ї Облавтодору. За Гурбановим подає голос інший постійний підрядник скульптурних робіт для мерії - Олександр Рідний: "відновлення буде коштувати величезних грошей".

Варто відзначити, що Кернес вже кликав у гості "воїнів ленінопаду": роком раніше під проводом народного депутата- "свободівця" Ігоря Мірошниченка звалився Ленін в Охтирці Сумської області, після чого харківський мер запросив радикалів до Харкова. Фраза пізніше увійде в аннали інтернет-меметики.

"Тут стоїть молодий піжон, який надів на себе лацкан. Так ось, я хочу його запросити до Харкова, на площу Свободи, де стоїть пам'ятник Леніну. І я хочу сказати, що якщо Ви тільки спробуєте його зламати, я, як харківський міський голова, кажу - я вам зламаю дві руки і дві ноги, щоб ви більше цим не займалися".

Справедливості заради варто сказати, що "піжон в лацкані" таки був на площі Свободи в момент падіння Леніна. Від ушкоджень його кінцівки вберегло те, що Кернес ось уже як п'ять місяців перебував в інвалідному візку, оскільки про нестриманість Геннадія Адольфовича в плані рукоприкладства могли б розповісти як деякі звільнені топ-менеджери мерії, так і нині працюючі, а також деякі недбайливі забудовники.

У квітні 2015 році ідея відновлення пам'ятника все ще не відпускає міського голову. На зустрічі з ветеранським активом Кернес каже, що "те, що нелюди зламали один із символів Харкова - пам'ятник Леніну, не говорить про те, що так буде завжди". Мер стверджує, що зараз проводяться опитування серед харків'ян, але "в складі керівництва області багато бажаючих, щоб на цьому місці був інший пам'ятник". Уточнимо, область на той момент ось уже як місяць очолює Ігор Райнін, який змінив на цій посаді "людину Авакова - Балуту".

- Але ви (ветерани, - Авт.) вірите в інші ідеали, тому ми готові відновити пам'ятник Леніну, - говорить мер. Це його останні слова на захист вождя пролетаріату; півроку потому, переобравшись на другу каденцію, міський голова заявляє в телевізійному ефірі: ніяких пам'ятників на місці Леніна не буде.

Те, що постамент простояв до місцевих виборів 2015 го - цілком зрозуміло: Геннадій Адольфович не хотів розбурхувати свій ядерний електорат, літніх людей, які в більшості своїй не сприйняли радикальної декомунізації. Однак вже влітку 2015 року можна помітити дипломатичні поступки Кернеса Києву і легкий ідеологічний адюльтер колишнього "регіонала" з намісником Президента Петра Порошенка - Райніним. Так, в липні сесія міської ради голосує питання про визнання Росії державою-агресором, а в своїх інтерв'ю Кернес починає акцентувати увагу на тому, що він не має політичних розбіжностей з губернатором і підтримує з ним виключно господарські відносини. Барометр політичної доцільності працює в голові мера бездоганно точно: в мережу просочуються свідоцтва "договорняків" Кернеса з Банковою, а його риторика набуває все більш проукраїнського вектору. Кернес завжди ставить на переможця, про це не можна забувати, аналізуючи його вчинки і вгадуючи його мотиви. Тому, після виборів, Ленін стає Страчених козирем.

Харків. Півтора роки в лабутенах Ілліча - фото 1

Фото: SQ

А 25 лютого 2016 року сесія міськради виділяє на демонтаж постаменту 1,7 млн ​​грн - чимала сума викликає резонанс в соцмережах, представники радикальних угруповань пропонують зруйнувати залишки вождя безкоштовно. Проте 11 квітня Харків прокидається під гуркіт відбійних молотків, і протягом 18 днів постамент зрівнюють із землею. Кернес завжди вмів продавати антирейтинги і вчасно зливати неприбуткові активи. І підніжжя Леніна після виборів-2015 стало саме таким активом. Так що вождь світового пролетаріату став жертвою не лише проукраїнськи налаштованих харків'ян, а й флюгерних ​​амбіцій мера міста.

Та й чому б не освоїти наостанок майже два мільйони бюджетних гривень на актуальному соціальному тренді?

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme