Гірка наречених та трикутник бажань: Чим відома одна з найстаріших вулиць Харкова

Як у Харкові маленька вулиця на околиці фортеці стала улюбленим місцем студентів, вірян, молодят та художників

Гірка наречених та трикутник бажань: Чим…

Університетську вважають однією з перших вулиць міста. Вона пов'язує дві історичні частини Харкова – Бурсацькій узвіз та Поділ. Сьогодні це справжній "музей під відкритим небом". Тут можна побачити собори, сквери, бібліотеку, навчальні заклади та історичний музей. А кілька століть тому це була огороджена околиця міста.

Як імператорський університет дав назву маленькій вулиці у серці Харкова

Цю вулицю разом з Університетською гіркою вважають чи не найстарішими в місті. Виникли вони ще за часів Харківської фортеці, щоправда, тоді Університетська була значно коротшою та простягалася від Павлівської площі до площі Конституції. На початку XVIII століття у зв'язку з розширенням фортеці вулиця виросла в північному напрямку до Бурсацького узвозу. Із розбудовою міста Університетська продовжувалася в південному напрямку до річки Харків.

Перша назва Університетської вулиці достеменно невідома, адже тоді в місті йменували лише великі та центральні вулиці. На плані Харкова під назвою вона була зафіксована 1805 року, тоді тут відкрили Харківській імператорський університет, тож і вулицю назвали відповідно – Університетською. У 1920 році, після реорганізації університетів у "Вільні Академії", Університетську перейменували у вулицю Вільної Академії, але вже невдовзі повернули історичну назву. Крім того, Університетську перейменовували ще двічі - в Каратасовську та Краскоміську, та ці назви зберігалися не довго.

Історія найстарішої кам'яної церкви Харкова

Свято-Покровський собор однойменного чоловічого монастиря вважають найстарішою будівлею Харкова, яка збереглася до наших часів. Він є фрагментом забудови Харківської фортеці. Будівлю Покровського собору звели козаки за межами тодішньої фортеці замість дерев'яної Покровської церкви в 1689 році. У 1726 у за ініціативи князя Михайла Голіцина тут був заснований Свято-Покровський чоловічий училищний монастир з харківським колегіумом - першим вищим навчальним закладом на Лівобережжі. Покровська церква при цьому стала називатися монастирською і коллегіумською. Монастир став центром освіти міста, тут викладали філософ Григорій Сковорода та письменник Григорій Квітка-Основ'яненко.

У 1922 році за наказом радянської влади монастир закрили. Окрім будівель він має розгалужену систему підземних ходів. Подейкують, що ними можна дістатися аж до саду Шевченка.

Стіни храму розписував художник Іван Бунаков, який згодом став учителем знаменитого живописця Іллі Рєпіна.

Де у Харкові шукати гірку наречених

Університетська гірка – місцина майже легендарна. Її історія, як і самої вулиці, починається з часів Харківської фортеці. Забудову гірки почали в ХVII столітті. Тоді тут навкруги були лише ліс та річки, а вже незабаром збудували острог, який оточили дерев'яним парканом. Після Другої світової війни поруч з гіркою розбили сквер, який дуже швидко став улюбленою місциною молодят. Тож Університетську гірку в народі стали називати гіркою наречених, а пізніше цю місцевість заполонили харківські художники, які почали продавати туристам свої твори.

Перша бібліотека та губернаторський будинок

Саме на вулиці Університетській була перша бібліотека міста. Вона розташовувалася в приміщенні Харківського колегіуму. Крім того, тут був справжній баштовий годинник, дзвін якого сповіщав про закінчення занять.

А у 1770 році неподалік почали зводити будинок губернатора. Будівлю виконали в стилі бароко, на будівництво пішло лише кілька років, щоправда саму будівлю майже одразу передали Харківському імператорському університету (нині ХНУ ім. Каразіна, – Ред.). У перші десятиліття тут викладали здебільшого німці. У середині XX століття після переїзду університету в нові приміщення на площі Свободи, у звільнених будівлях розмістився Український заочний політехнічний інститут, який пізніше став Українською державною інженерно-педагогічною академією.

Легенда про харківський трикутник бажань

Відома Університетська не лише своєю багатою історією, але й місцем здійснення бажань. Серед старожилів існує легенда про "трикутник бажань". Справа в тому, що біля Університетської розташовані одразу три храми - Благовіщенський кафедральний собор, Успенський собор і Покровський монастир. Вважається, що як загадати бажання на рівній відстані від цих трьох храмів, то воно обов'язково здійсниться. Щоправда, достеменно невідомо, де ж саме є це місце, тож допомогти мисливцям за бажаннями можуть хіба що мапа та знання геометрії.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme