Довгограюча Феміда: як Україна півтора року судить Кернеса

Суд над мером Харкова Геннадієм Кернесом, якого звинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу, триває вже без малого півтора року і, схоже, триватиме ще довго

Довгограюча Феміда: як Україна півтора р…

22 лютого 2014 року. Під Палацом спорту в Харкові проходить з'їзд депутатів всіх рівнів з південно-східних областей та АР Крим, ініційований всеукраїнським громадським союзом "Український фронт". Анонсує з'їзд екс-губернатор Харківщини, а нині народний депутат Михайло Добкін. Серед його учасників - лідер організації "Оплот" Євген Жилін, майбутні "спікер парламенту Новоросії" Олег Царьов, "народний губернатор Донбасу" Павло Губарєв та інші одіозні персонажі, які зараз перебувають в розшуку.

Серед доповідачів - і нинішній мер Харкова Геннадій Кернес. "І навіть один головний єврей Коломойський, такий олігарх є в Україні, сказав, що я сепаратист. Так я хочу відповісти йому в цьому залі: Харків був частиною України, частиною України і залишиться", - говорить Кернес, виступаючи зі сцени. Лацкан його піджака вінчає георгіївська стрічка - "мітка" учасників з'їзду та один із символів "руської весни", прихід якої кремлівські куратори запланували на березень 2014 року.

Виступ Кернеса на з'їзді в Палаці спорту в Харкові (початок - на 7:07). На 24-й секунді й надалі в кадрі можна побачити Павла Губарєва. Автор відео - Андрій Бородавка, засуджений до умовного терміну за посягання на територіальну цілісність і недоторканність України.

У цей же день четвертий Президент України Віктор Янукович спішно покидає свою резиденцію в Межигір'ї й тікає з країни.

Тим часом у Харкові 30-тисячна колона активістів Євромайдану, що пікетувала з'їзд, переможно проходить вулицями міста, а Добкін та Кернес похапцем тікають з Палацу спорту через задній вхід. Охоронці одіозних політиків на ходу ледь встигають сідати в автомобілі.

У країні починає формуватися нова політична еліта. Міністром внутрішніх справ стає Арсен Аваков, заклятий опонент мера Харкова. Здається, що політична кар'єра Геннадія Кернеса, одного з найбільш відданих прихильників режиму Януковича, приречена.

У березні 2014 року Генпрокуратура України, яку тоді очолював Олег Махницький, порушила щодо Кернеса та двох його охоронців Віталія Бліннікова та Євгена Сміцького кримінальну справу за трьома статтями - незаконне позбавлення волі або викрадення, катування і погроза вбивством активістів харківського Євромайдану Сергія Ряполова та Олександра Кутяніна, що нібито сталося 25 січня 2014 року, в розпал подій Євромайдану. Печерський райсуд Києва "посадив" мера під частковий домашній арешт до закінчення слідства - з 21:00 вечора до 7:00 міському голові наказувалося перебувати вдома.

Довгограюча Феміда: як Україна півтора року судить Геннадія Кернеса - фото 1

Кернес за часів президенства Петра Порошенка

28 квітня 2014 року Кернеса поранили під час ранкової пробіжки. Суд змінив йому запобіжний захід із часткового домашнього арешту на особисту поруку. На поруки Кернеса взяв депутат Верховної Ради, "регіонал" Ельбрус Тедеєв, а мер полетів до Ізраїлю на операцію. З того часу міський голова пересувається на інвалідному візку.

Довгограюча Феміда: як Україна півтора року судить Геннадія Кернеса - фото 2

Кернес після замаху на його життя. Скріншот із відео "ТСН".

У червні ГПУ під керівництвом Віталія Яреми призупинила справу Кернеса на час його лікування, проте вже 4 серпня суд відновив слідство у його справі.

Мер Харкова неодноразово говорив, що кримінальна справа проти нього сфальсифікована міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим. "У моїх адвокатів є документи, які незаперечно свідчать про те, що справа проти мене сфальсифікована. Це свідчення, власноруч написані в січні нинішнього [2014 – ред.] року тими самими людьми, яких, нібито, я викрав, побив і робив замах на їхнє життя. Вони там пишуть про те, що я не застосовував до них методів фізичного впливу. Будь-хто, хто прочитає ці свідчення, переконається в тому, що основними критеріями, якими по життю керується пан Аваков, є брехня і бажання помсти", - висловився Кернес.

Довгограюча Феміда: як Україна півтора року судить Геннадія Кернеса - фото 1

Повістка на виклик Кернеса на допит у ГПУ

10 лютого 2015 року новим Генпрокурором України став Віктор Шокін. Уже в перші дні свого перебування на посаді він провів спецоперацію із затримання одіозного екс-голови фракції "Партії Регіонів" Олександра Єфремова. Через два тижні Генпрокуратура зайнялася й Кернесом - 2 березня меру оголосили підозру, а 26 березня 2015 року передала його справу до суду. "Йому інкримінується катування, ця стаття - тяжкий злочин. Передбачає покарання від п'яти до десяти років ув'язнення. Хуліганство, оскільки він вчинив злочин разом зі своїми двома охоронцями, яким вже повідомлено про підозру, і незаконне позбавлення волі", - прокоментував Шокін.

31 березня 2015 року, через рік після порушення кримінальної справи, в Дзержинському райсуді Харкова відбулося перше попереднє судове засідання, яке тривало меньше 10 хвилин - потерпілі не з'явилися в суд і слідство вирішило, що справа не може розглядатися без них. За словами радника міністра внутрішніх справ Антона Геращенка, потерпілі та їхні адвокати не з'явилися на засідання, тому що не отримали повісток до суду. Він також висловився за перенесення розгляду справи до Києва. "Сподіваюся, що завтра [1 квітня 2015 року – ред.] позиція представників Генеральної прокуратури і в Харкові, і в Києві буде однозначною - слухання справи Кернеса не може бути незалежним у суді та в місті, в якому останні дев'ять років поспіль йшла гра в одні ворота", - написав Геращенко в Facebook.

2 квітня Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ дійсно переніс розгляд справи мера з Харкова - але не до Києва, а до Київського райсуду Полтави.

Довгограюча Феміда: як Україна півтора року судить Геннадія Кернеса - фото 2

Кернес на судовому засіданні у Полтаві з "групою підтримки": Михайлом Добкіним (праворуч) та Юрієм Диментом (ліворуч позаду) - своїм другом та бізнесменом, якого застрелили 26 лютого 2016 року на цвинтарі. Фото автора.

5 жовтня 2015 року відбулося перше засідання по суті. Було прийнято рішення, що першими у справі будуть допитані потерпілі. Допит проводив особисто Кернес. На одному з таких засідань потерпілий Сергій Ряполов розповів про те, як охорона мера відвезла його разом із Олександром Кутяніним в готель "National". За його словами, охоронці били й погрожували йому, а міський голова особисто розбив йому ніс. "Кернес сказав, що якщо хоч одна крапля [крові - ред.] впаде на підлогу, мене винесуть вперед ногами", - заявив в судовому залі Ряполов.

Розслідування кримінальної справи та судові слухання не завадили Кернесу вдруге поспіль стати мером Харкова.

Довгограюча Феміда: як Україна півтора року судить Геннадія Кернеса - фото 1

Кернес під час інаугурації. Фото прес-служби Харківської міськради.

Всього в 2015-му році у справі Кернеса відбулося чотирнадцять засідань (з них п'ять по суті). Інтереси мера в суді представляли вісім адвокатів, які по черзі направляли до суду численні клопотання та скарги. У зв'язку з цим, наприклад, одне із засідань тривало понад 5 годин. У той же час захисники Кернеса заявили, що мер за станом здоров'я не може перебувати на засіданні більше двох годин. Все це сприяло тому, що слухання щоразу переносили.

Судити Кернеса продовжили й в 2016-му. На одному із засідань, 4 липня, суд допитав трьох свідків обвинувачення (всього свідків близько 70) - працівників McDonald's, який знаходиться неподалік від готелю National (за версією слідства, саме в готель були доставлені і утримувалися потерпілі). Слухання перенесли на тиждень - на 11 липня, а 7 липня мер разом із дружиною Оксаною Гайсинською погуляв на весіллі доньки російського бізнесмена і свого давнього друга Павла Фукса на Лазурному березі у Франції. 11 липня мер не з'явився в суд - за словами адвокатів, "через погане самопочуття", а 18 липня поїхав на планову операцію до Ізраїлю.

Довгограюча Феміда: як Україна півтора року судить Геннадія Кернеса - фото 6

Кернес разом із російським телеведучім Андрієм Малаховим та дієтологом Іриною Почетаєвою на весіллі Анастасії Фукс

Наступне засідання, 29 серпня, також не відбулося - захисники Кернеса запевнили, що він знову на операційному столі. Точної дати повернення мера до роботи в міськраді не знають. "Там ще післяопераційній період є, ми не загадуємо", - зазначив директор Департаменту у справах інформації та зв'язків із громадськістю Юрій Сидоренко. У той же час наступні слухання призначили на 26 вересня. Захист Кернеса сподівається, що він з'явиться на засіданні.

"Геннадій Адольфович зараз хворий, проходить лікування в ізраїльській клініці, - каже адвокат мера Олександр Гунченко. - У зв'язку з цим судове засідання було перенесено. [Судовий] процес проходить як процес. Зрозуміло, що тисне Генеральна прокуратура. Зі свого боку вони підтримують обвинувачення, це цілком нормально, але ми оцінюємо [кримінальну справу Геннадія Кернеса] як замовну справу, політично мотивовану".

У той же час захиснику мера важко назвати терміни, коли у справі настане розв'язка. "Складно гадати на кавовій гущі, чесно кажучи. Незрозуміло, коли все завершиться. Тут треба брати до уваги стан здоров'я Геннадія Адольфовича, тому що незрозуміло, коли ми зможемо зрушити з місця з урахуванням його стану здоров'я", - стверджує Гунченко.

Адвокат запевняє, що в захисту є достатньо доказів невинності мера, але не називає їх. "Вони [докази - ред.] є, вони будуть представлені в суді, але поки говорити передчасно, це наша адвокатська таємниця, та ми їх представимо в той момент, коли це буде необхідно", - резюмує Гунченко.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme