Своєчасне втручання: Як у Харкові допомагають жити особливим малюкам

Усім дітям потрібна турбота, але деякі з них потребують додаткової допомоги

Юлія Гуш

Раннє втручання - це така послуга, яка надається родинам з дітьми віком від народження до 4 років. Це малюки з інвалідністю, з порушеннями розвитку (синдром Дауна, м'язова дистрофія Дюшена), діти з групи біологічного та соціального ризику (недоношені, ті, яким знадобилася штучна вентиляція легень тощо). Раннє втручання стосується і розвитку дитини, і тих складнощів, які є у всієї родини. Його основна задача полягає в тому, щоб працювати над якістю щоденного життя сім'ї.

"Ми працюємо над реальними проблемами і в тих реальних місцях, де ці проблеми проявляються, - розповіла завідувачка відділенням психології розвитку державної установи Інституту охорони здоров'я дітей та підлітків, виконавча директорка Благодійного фонду "Інститут раннього втручання" Анна Кукуруза. - Якщо у дитини є порушення, які, наприклад, стосуються тонусу і труднощів з годуванням, ми працюємо з цим вдома. Якщо є труднощі з відвідуванням магазинів чи на дитячому майданчику - ми працюємо з цим. Ми - команда. Це такі спеціалісти, як психолог, фізичний терапевт, лікар, логопед. Є ще координатор, який здійснює з родиною первинний контакт".

Ще одним експертом є самі батьки. Як люди, котрі знають про проблеми та потреби своєї родини, вони працюють з командою на партнерських умовах. У межах такої роботи відбувається розподілення відповідальності між спеціалістами та батьками. Раннє втручання має дати хороший старт дитині. Батьки отримують навички та знання, які знадобляться їм в подальшому житті, стають більш досвідченими та компетентними. Впливає раннє втручання і на подальше життя самої дитини, адже чим раніше вона отримає допомогу в певній проблемі, тим простіше буде мінімізувати її наслідки.

"Найкращий результат після послуги раннього втручання настає тоді, коли дитина йде до дитячого садочка, живе звичайним життям, як інші її однолітки, - зазначила Кукуруза. - Для цього є всі необхідні умови. Адже зараз був запущений процес інклюзивної освіти. І ми в Харкові співпрацюємо з дитсадками, де супроводжуємо дітей, які вийшли з послуги раннього втручання. Ми разом з колективами садочків та батьками проводимо таку роботу, щоб входження дитини в колектив та її адаптація була більш простою. З прикладів: у нас є декілька випускників, з якими ми працювали в 2000 році. Одна наша випускниця, Віта Цикало, цього року поступила в театральний коледж на режисера масових видовищ. Ще один наш випускник цього року закінчив 11 клас та поступив в технікум Ананченка".

Разом з тим, послуги з раннього втручання доступні не всім. Тому що його суть полягає в тому, що команда спеціалістів знаходиться неподалік самої родини. Вони не можуть, наприклад, переїхати до іншого міста на півроку задля надання відповідних послуг. Тому, як зазначає Кукуруза, зараз важливо зробити послугу з раннього втручання доступною в районах. На сьогоднішній день, окрім Харкова, такі осередки є в Чугуєві та Лозвовій, організовуються відповідні команди на базі центрів первинної медико-санітарної допомоги. Але цього замало.

У зв'язку із запровадженням медичної реформи виникла необхідність пошуків варіантів того, як послуга раннього втручання може бути вбудована в систему. За словами Кукурузи, зараз змінилася система фінансування - тепер гроші ходять за пацієнтом. Є необхідність, щоб раннє втручання увійшло до переліку послуг системи охорони здоров'я.

"Я хочу зазначити, що ця послуга не суто медична, - розповіла експерт. - Тому мова йде про те, що її слід надавати не тільки в медичних закладах. Але з точки зору медицини тут значну роль має відігравати раннє виявлення таких дітей. Дуже важливо, щоб на місцях був хороший контакт з первинною ланкою. Якщо лікарі первинної ланки зацікавлені в якості роботи, то тут має бути хороша взаємодія. У нас виявлення порушень розвитку потребує покращення. Бо ми колись робили дослідження: якщо в світі до 15% дітей відповідного віку можуть бути потенційними клієнтами для цієї послуги, то в нас таких виявляють близько 3,5%. Тому може бути дуже хороша зв'язка - виявлення та надання послуги".

За словами Кукурузи, на сьогоднішній день надання послуг з раннього втручання найкраще розвинене в Португалії. Адже там була створення відповідна система, був прийнятий закон про раннє втручання. Португальські експерти дуже чітко відпрацювали систему взаємодії та фінансування: країна зараз працює за дуже сучасною сімейноцентричною моделлю, орієнтованою на щоденне життя дитини. Українські експерти, у свою чергу, співпрацюють з іноземними колегами. Як розповіла Кукуруза, Україна вже має відповідний досвід та розуміння раннього втручання, але заважає певна неповороткість державної системи.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків