Без хизування героїзмом: Чому і як в Харкові створюватимуть пам'ятку україно-російської війни

У Харкові була створена ініціативна група, яка працює над проектом музею, присвяченого сьогоднішній війні на Донбасі - сучасного, інтерактивного і позбавленого будь-якого "совка"

До ініціативної групи увійшли учасники АТО, волонтери, історики та інші експерти. При чому саме визначення "музей" у даному випадку є цілком умовним. За словами представника ініціативної групи письменника Сергія Жадана, даний проект значно виходить за межі класичного історичного музею.

"Це означено як "музей АТО", але зрозуміла вся умовність, обмеженість та неповність цього терміну, - розповів він. - Це музей, який присвячений подіям, що з нами відбуваються ось уже п'ятий рік. Для чого він потрібен? До музею, в принципі, можна по-різному ставитися. Можна ставитися як до чогось застиглого, як до історії, яка вже до нас написана і нам лишається лишень її відчитувати. Це одна концепція, одне розуміння музею як явища, як поняття. Але ми розуміємо, що історія твориться нами, історія твориться довкола нас та за нашої участі. Ну тоді нам слід брати участь в її написанні, в створенні класної картини, яку ми хочемо залишити по собі".

Він зазначив, що, за задумом ініціативної групи, музей має бути якомога більш об'єктивним. Щоб у його відвідувачів була згадка про події, які зараз відбуваються на сході України, щоб вони пригадали, як війна розпочалася 2014 року, та дізналися, який з цього можна зробити висновок. Жадан переконаний, що замовчування важливих речей призводить до травмування суспільства. Тому зараз важливо створити місце, де можна було б обговорювати сьогоднішню війну, фіксувати та зберігати факти про неї.

"Є досвід дніпровського музею, - зазначив письменник. - Як на мене, він досить потужний та щирий. Такий, що дійсно вражає. Я би бачив цей музей більш сучасним. Це не просто якісь стенди з якимись предметами, це місце для ідей, ініціатив, зустрічей, обговорень, діалогів, полеміки тощо. Щось живе, що не просто нагадує нам про серйозні та драматичні події, але й дозволяє триматися разом. Дозволяє шукати вихід з ситуації, яка склалася".

За словами одної з волонтерок, котра працює над створенням закладу, даний музей має стати нагадуванням про війну, що зараз відбувається. Він має показати всім його відвідувачам, яке це страшне явище, нагадати, що на війні гинуть люди. Волонтерка зазначає, мешканці Харкова часто забувають, що зовсім поруч відбуваються військові дії.

"Не хочеться, щоб ті люди, які не хизуються своїм героїзмом, були забуті, - розповіла вона. - Це дуже важливо. Для родин загиблих важливо, щоб їх зрозуміли. Але ми не хочемо щоб наш музей був меморіалом. Бо в нас вже є такі. Це має бути щось непросте, не стандартне".

Учасники АТО, які також брали участь в обговоренні концепції музею, наголошували на тому, що він має стати майданчиком для патріотичного виховання дітей та молоді. При чому він не повинен бути місцем трауру та скорботи: там юні мешканці Харківщини мають не тільки дізнатися про найбільш гострі події сьогодення, але й побачити історії тріумфу та подолання труднощів. Також представники ініціативної групи наголосили, що це має бути сучасний музей, живий та позбавлений так званого "совку". Це має бути щось більше, ніж звичний музейний простір зі стендами, де вивідувачі просто розглядають експонати, читають тексти і ні до чого не можуть торкнутися руками. Заплановано, що заклад буде нести освітню та просвітницьку функції, що там будуть проводитися зустрічі з бійцями та відкриті лекції, що там будуть лунати спогади очевидців війни на Донбасі.

Один з таких музеїв уже приймає своїх відвідувачів у Дніпрі. Музейний простір під навою "Громадянський подвиг Дніпропетровщини в подіях АТО" є однією з шести філій Дніпропетровського національного історичного музею ім. Дмитра Яворницького. Складається він з внутрішньої та вуличної експозиції. Його створення було ініційоване представниками Дніпропетровської обласної асоціації об'єднань учасників АТО. В музеї представлені документи, фотографії, нагороди, особисті речі учасників АТО, зразки зброї та медичні інструменти. При чому завдяки ним можна дізнатися особисті історії не тільки самих військових, але й волонтерів, медиків, переселенців, капеланів та журналістів. У мультимедійній залі музею можна подивитися на панорамні документальні фільми про військові дії на Сході України.

Сучасний динамічний світ висуває свої вимоги до музейного простору. Тепер вже недостатньо буде зберігати та накопичувати інформацію. Щоб йти в ногу з часом, музеї стають все більш інтерактивними, в них не бояться користуватися новими технологіями, вони намагаються бути більш інклюзивними та доступними для людей. Але наскільки сучасним буде харківський музей АТО - покаже час.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook