Де у Харкові шукати провулок "мертвих душ"

Як у Харкові дорога до води стала домівкою для вчених, вчителів та службовців

Де у Харкові шукати провулок "мертвих ду…

Вулиця та провулок Воробйова розташовані в самому центрі Харкова поруч із гамірною Пушкінською. На цих вуличках час наче зупиняється. Все навколо огортає тиша. Тут немає пластикових вікон, сучасного металевого дизайну, а частина будівель - покинуті. Але тут зберігаються історія людського горя та медичних досліджень.

Як у Харкові возили воду до фортеці

До ХХ століття вулицю та провулочок називали Скрипницькими. Така назва закріпилася майже від заснування самого Харкова. Все – через скрипіння возів. Справа в тому, що після будівництва Харківської фортеці в місті виникла проблема з водою. Її довелося возити з Білгородської криниці, яка розміщувалася під горою біля річки Харків. Воду доставляли возами цими вуличками. Вози сильно скрипіли, тож і назва закріпилася відповідна – Скрипницька вулиця та провулок. Місцеві подейкують, що кілька років провулок йменували Дівочим, але історичного підґрунтя цьому немає.

В 1936 році вулицю та провулок перейменували на честь Володимира Воробйова – вченого-анатома, який розробив нові методи препарування. Він також відомий тим, що брав участь у бальзамуванні тіла Леніна.

Театр мертвих душ

Найвідоміша будівля в провулку розташована під номером 8. Її звели в 1911 році за проектом архітектора Олексія Бекетова. Саме тут був "Театр жіночого анатомічного інституту", де тіла, часто з різними аномаліями або каліцтвами, виставляли напоказ. На цокольному поверсі був "будинок прощання". У цьому міському морзі за допомогою підземних вод підтримували температуру в 8 градусів.

За радянських часів "театр" закрили, і замість нього в будинку оселився Київський районний суд. Нині будівля в покинутому стані. Вікна забиті дошками.

Велике кіно у Харкові

Кілька років тому провулок Воробйова став справжнім кіномайданчиком. У 2012 тут знімали епізоди для фільму "Дау" про нобелівського лауреата Льва Ландау. За сценарієм, біля покинутої будівлі анатомічного театру перекинувся віз з овочами. Спеціально для цієї сцени вікна старовинної будівлі забили дошками.

Будинок чиновників

А от будинок під номером 10 по вулиці Воробйова належав присяжному повіреному Андрію Стойкіну. Цю будівлю у стилі модерн звели в 1908 році. Стойкін здавав квартири і кімнати колегам. Селилися у нього в основному чиновники середньої руки: тут було дешевше, ніж на центральних вулицях, а до банків, контор і навчальних закладів - рукою подати. У адресних книгах початку XX століття серед мешканців вулиці та провулку Воробйова можна знайти контролера Південної залізниці, начальника поштово-телеграфної контори, вчителя співу, службовця купецького банку, бухгалтера Страхового товариства і навіть фельдшера, який тут же відкрив масажний кабінет.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme