Чому Порошенко не хоче позбавляти Януковича звання президента

Оскарживши в Конституційному суді рішення Верховної Ради щодо позбавлення Віктора Януковича звання президента України нинішній глава держави Петро Порошенко убезпечив себе від підписання дуже сумнівного документу та запобіг непотрібного йому прецеденту

Чому Порошенко не хоче позбавляти Януков…

Сьогодні стало відомо, що президент України Петро Порошенко звернувся до Конституційного суду з поданням про невідповідність основному закону прийнятого Верховною Радою законопроекту від 4 лютого 2015 року про позбавлення Віктора Януковича звання президента України. Аргументи Порошенка наступні: оскільки в Конституції чітко прописана лише одна умова, за якою людина позбавляється пожиттєвого звання президента України - усунєння його з посади президента в порядку імпічменту. Як відомо, процедура імпічменту до президента Януковича не застосовувалася, а отже юридичних підстав позбавляти його звання президента наразі немає. Таким чином, підписавши цей закон, президент Порошенко по-перше порушив би Конституцію, а по-друге створив би прецедент, який би можна було використати проти будь-якого попереднього чи наступного президента, в тому числі і проти самого Порошенка. До того ж не варто забувати, що позбавлення Януковича звання президента - жест виключно церемоніальний, жодної практичної користі від якого ані Порошенко, ані Верховна Рада не отримає.

Тепер же відповідальність за позбавлення Януковича президентського звання перекладено цілком та повністю на Конституційний суд і в разі, якщо останній вирішить, що прийнятий парламентом закон конституційний, Порошенко зможе з чистою совістю його підписати. Але вочевидь цього не станеться і Конституційний суд погодиться з аргументами чинного президента.

В такому разі швидше за позбавлення Януковича звання візьмуться вдруге, але цього разу все буде, хоч і довше, але без сумнівних з точки зору законності кроків. Для цього доведеться вносити зміни в закони, що дозволять проводити процедуру імпічменту в певних випадках заднім числом. До того ж має бути завершений заочний суд над Януковичем. Або ж будуть внесені зміни в Конституцію, які дозволять позбавляти звання президента не лише після імпічменту, а наприклад після самоусунення від виконання президентських повноважень.

Не виключено, що у зв'язку з усіма цими процедурами знову постане питання спрощення процедури імпічменту, адже в Україні ця процедура настільки складна, що її не можливо застосувати на практиці. А от, чи погодиться Порошенко вносити зміни у вигідний йому як президенту закон, питання відкрите. Але це питання досить віддаленого майбутнього.

Як би там не було, а брати на себе відповідальність за дуже сумнівне рішення парламенту від 4 лютого Порошенко точно не буде. Тому Віктор Федорович матиме нагоду ще кілька разів повторити, що він "легітимний". З точки зору церемоніальної він ще досить довго матиме на це підстави.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme