Чим Харків дивує іноземців: столиця конструктивізму та освітньої експансії

Столицю Слобожанщини слід популяризувати, поки є попит на Україну, вважають архітектори

Чим Харків дивує іноземців: столиця конс…

Європейське місто з повільним сервісом

Мешканка Чікаго, викладач коледжу Вікторія Голуб, яка вже 22 роки живе в США, цього року відкрила для себе Харків. Її близькі, які пильно слідкували за новинами в Україні, намагалися відмовити жінку від подорожі до столиці Слобожанщини. Однак Вікторія вирішила зруйнувати стереотипи, і перш за все - власні.

- Мої спогади про радянський Харків - сіре промислове місто, де робити за великим рахунком немає чого. Тому приємно здивували яскраві різнокольорові будинки і різні архітектурні стилі. А ті будівлі, які руйнуються, особливо не вразили. Такі є в будь-якій країні, навіть у нас. Загальне враження - Харків гарний, чистий, інтернаціональний, європейський, - ділиться враженнями мандрівниця.

За $50 на добу Вікторія зупинилась у чотиризірковому готелі. Він дуже пристойний, за таку ціну у Штатах можна винайняти лише мотель де-небудь у глибинці, каже жінка. Але до рівня сервісу були зауваження. Наприклад, у готелі не запропонували віднести речі до номера.

- Мені це особливо не потрібно, але, підозрюю, для когось із іноземців це важливо. Також довго довелося чекати на таксі, а коли воно приїхало, чекав уже водій, бо мені не повідомили, хоча я весь час була в холі. У Львові ситуація з таксі повторилася. У ресторані сервіс досить повільний, усе приносять практично одночасно, і напої також. Але тут я розбалувана Штатами, бо в Європі сервіс також поступається американському.

Чим Харків дивує іноземців: столиця конструктивізму та освітньої експансії - фото 1

На фото: будинок у модерновому стилі

- Не знаю, яка ймовірність того, що іноземець щось запитає в місті, і йому дадуть відповідь? Але написи у Харкові "англійською" навряд чи щось прояснюють, - додала Вікторія.

Іноземцям не радять Харків

Сьогодні туристичний Харків переживає не найкращі часи. Спочатку Австралія, а на цьому тижні і Великобританія внесли другий після столиці мегаполіс України до міст, які не варто відвідувати без надзвичайної потреби. На погляд світової спільноти, у Харкові зазвичай не так небезпечно, як у зоні проведення Антитерористичної операції, проте рівнем захищеності місто поступається Дніпропетровську, Одесі та Києву.

Першими від турне на Слобожанщину відмовились росіяни, а ті, які ще трапляються, відвідують Харків не з туристичними намірами, а заради дешевших, ніж на батьківщині, продуктів. Економічна криза та близькість до зони збройного конфлікту налякали й інших іноземних туристів, які відкрили для себе Харків під час Евро-2012.

- Тільки коли буде мир та порядок, коли знову запрацює економіка, ми зможемо мріяти про повернення іноземних туристів. Але для цього нам буде потрібне "перезавантаження" - щоб зникла агресія, - каже голова туристичної агенції Олександр Пархоменко.

Він наводить невтішну статистику: у 2011році у Харкові працювало 1400 туристичних агенцій, сьогодні - лише 260. І додає: зараз розмови про іноземних гостей не на часі.

Столиця конструктивізму та українського архітектурного модерну

Архітектори та мистецтвознавці дотримуються протилежної думки: популяризувати Харків треба і саме зараз, бо світ цікавиться Україною.

- Мені доводилося показувати Харків архітекторам із Франції, Німеччини, Польщі, Росії ... І всі вони були здивовані. Навіть не підозрювали, що у Харкові є такі будівлі! І дуже жалкували, що залізна завіса, яка відгородила нашу країну від решти світу в 1917 році, не давала можливості досліджувати наші будівлі, - зазначив дійсний член ICOMOS, член-кореспондент Української академії архітектури, член Національної спілки архітекторів України Володимир Новгородов.

Іноземці очікують побачити сумне індустріальне місто, а бачать динамічне і живе, каже мистецтвознавець Максим Розенфельд, який уже не перший рік водить вулицями Харкова екскурсії.

- До того ж у нашому місті яскраво представлені три архітектурні напрямки: по-перше, це модерн, до того ж північноєвропейський, забудова кінця 19-початку 20 століття. Харків дуже багате на модерн місто, і за його межами про це мало знають. Тому часто це стає приємним сюрпризом. По-друге, Харків лідирує за концентрацією будівель у стилі Український архітектурний модерн. І по-третє, наше місто - це столиця конструктивізму, - підкреслив Розенфельд.

Чим Харків дивує іноземців: столиця конструктивізму та освітньої експансії - фото 2

На фото: будівля Харківської академії дизайну та мистецтв (стиль - український архітектурний модерн)

Забуті перлини міста: вулиці Дарвіна, Енгельса та Провіантський склад

Усі мої друзі-іноземці, коли приїжджають до Харкова, першим ділом просять показати будівлю Держпрому, каже архітектор-реставратор, доцент кафедри реконструкції та реставрації пам′яток архітектури Харківського національного університету будівництва та архітектури Володимир Лопатько.

Чим Харків дивує іноземців: столиця конструктивізму та освітньої експансії - фото 3

Не менш цікавою, на його думку, є і Привокзальна площа.

Чим Харків дивує іноземців: столиця конструктивізму та освітньої експансії - фото 4

- Ця площа - одна зі світових шедеврів, там усі споруди - пам'ятки архітектури. І будівля Головпоштамту - одна з кращих у колишньому СРСР, зразок радянського конструктивізму, який є в усіх підручниках із архітектури. Вокзал - це не лише ворота до міста, але й пам'ятник архітектури, хоча Сталін і відгукнувся про нього зневажливо. І поруч - унікальна будівля Управління Південної залізниці, - перераховує міські перлини Лопатько.

Чим Харків дивує іноземців: столиця конструктивізму та освітньої експансії - фото 5

На фото: управління Південної залізниці

На думку архітекторів, накреслити туристичні маршрути, які б зацікавили іноземців у Харкові, неважко. Невеличка вулиця Дарвіна - красуня, де кожна будівля з історією, до того ж виглядає непогано, хоча ремонт не завадив би.

Чим Харків дивує іноземців: столиця конструктивізму та освітньої експансії - фото 6

На фото: вулиція Дарвіна, будинок 25

- І Дмитрівська прекрасна, і вулиця Енгельса, Ярославська... Це ж колишній багатий центр Харкова! Поки в 19 столітті не почав розвиватися Нагорний масив, вся знать і купецтво жили за річкою, в районі Полтавського шляху, на вулиці Карла Маркса, - зазначає Лопатько.

Ще одна перлина міста - це вулиця Енгельса, де до 1917 року йшла торгівля та одна за одною з′являлись мануфактури.

Чим Харків дивує іноземців: столиця конструктивізму та освітньої експансії - фото 7

- Їх там 5-6, і всі у різних стилях: модерн, класицизм, неоготика, на одній із будівель - фриз за ескізом Михайла Врубеля... Дивишся і думаєш: як люди робили! Ця вулиця фантастично красива, - не стримує емоцій архітектор.

Чим Харків дивує іноземців: столиця конструктивізму та освітньої експансії - фото 8

Володимир Новгородов вважає, що неможливо сприймати Харків без екскурсій по храмах.

- Покровський монастир - найдавніша будівля в Харкові, Успенський собор, Благовіщенський. Не дуже гарне оточення, але прекрасна церква Олександра Невського. Обов'язково синагога - одна з найбільших у Європі та світі. Цей об'єкт потрібно показувати, тим більше, що парафіяни не проти екскурсій, - перераховує Новгородов.

Якби довести до розуму наш Поділ - це навколо Троїцької церкви, територія невелика, але дуже багато пам'яток архітектури, - то він став би Меккою для туристів, вважає архітектор. А ще там можна було б відкрити кафе, виставкові зали - і водити людей юрбами, мріє Новгородов.

Чим Харків дивує іноземців: столиця конструктивізму та освітньої експансії - фото 9

На фото: Храм Олександра Невського в Харкові

А ще - перетворити на художню галерею приміщення колишнього Провіантського складу, що на площі Поезії, розмірковує Лопатько.

- Це одна з найстаріших будівель міста, кінець18 - початок 19 століття. За кордоном у подібних старовинних приміщеннях галереї, виставкові зали. А у нас - супермаркет, - зітхнув архітектор.

Чим Харків дивує іноземців: столиця конструктивізму та освітньої експансії - фото 10

На фото: Провіантський склад

Харків вражає туристів освітньою експансією

Окрему екскурсію можна проводити по території Політехнічного інституту (де поруч із модернізмом органічно співіснує конструктивізм - прим. авт): з архітектурної точки зору і за місцем розташування це дуже зручно, вважає Новгородов. А ще легендарний харківський вуз пов'язаний з прізвищами багатьох відомих учених.

Чим Харків дивує іноземців: столиця конструктивізму та освітньої експансії - фото 11

Чим Харків дивує іноземців: столиця конструктивізму та освітньої експансії - фото 12

Міст із старовинною історією багато, проте Харків вирізняється саме освітньою експансією, вважає Максим Розенфельд.

- Харків сформувався як фортеця 360 років тому, але як місто - після відкриття університету. І на відміну від маленьких європейських містечок - університетських центрів, які конкурували між собою, але так і не розрослися до великих масштабів, у столиці Слобожанщини університет дав життя ще 30 вузам. І замість закритого середовища в Харкові проявилася освітня експансія, - пояснює мистецтвознавець.

- У мене було багато іноземних туристів, причому досить високого рівня - і політичного, і економічного. Вони люди неупереджені, із досить свіжим поглядом, що не засмічений стереотипами. Після декількох годин у Харкові іноземці відзначають, що місто орієнтоване на молодіжне середовище. У місті велика кількість об'єктів, наприклад, IT-кафе, які пов'язані з додатковою освітою, дозвіллям студентів. Не стільки історія, скільки життя, тут і зараз.

Возити двоповерховими автобусами та не показувати дахи

Окрім різноманітних пішохідних маршрутів, Харкову не завадили б і автобусні, вважає Лопатько.

- Якось я проїхав по Харкову на двоповерховому автобусі. Це великі автобуси, але вони легко ходять по Театральному провулку. І подивився на місто зовсім іншими очима. Здавалося б, я все тут знаю, але ця подорож допомогла мені заново відкрити Харків! На всю архітектуру дивишся іншими очима, із висоти 3-4 м рідне місто зовсім інше, - каже Лопатько.

Було б непогано водити туристів на Успенську дзвіницю. Це найвища точка - 89 м. До того ж дуже цікаво - подивитися на місто зверху, як це роблять у багатьох країнах, ділиться думками Новгородов.

- У нас не стежать за "п'ятим фасадом" міста - за дахами. Будинки вкривають чим завгодно: оцинковкою, блискучим матеріалом. Піднімешся на дзвіницю, подивишся на місто зверху: якийсь плямистий, розірваний, потворний вигляд через різномасті дахи. В Італії, у невеликому містечку Сієна, недалеко від Флоренції, спеціальні дизайнери працюють із дахами. Вони вловлюють композицію: десь димохід підправлять, десь фасад підфарбують. Люди сприймають місто не лише на рівні очей, але й зверху. У нас це біда велика - не можна туристам місто показувати. Як Львів, Київ та Одесу - ці двори, дахи, вони скрізь не приведені до ладу, - зазначив Лопатько.

Чим Харків дивує іноземців: столиця конструктивізму та освітньої експансії - фото 13

Більше новин про Харків читайте на Depo.Харків

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme