Чи стане Олена Зайцева черговим мажором Толстошеєвим

Підозрювана у смертельній ДТП у Харкові отримала 60 діб арешту без права виходу під заставу. Поки що...

Depo.
20 жовтня 2017 21:03
ФОТО: depo.ua

В п'ятницю, через півтора дні по смертельній аварії в центрі Харкова, в Київському суді міста взялися обирати запобіжний захід для єдиної – принаймні, поки що – обвинувачуваної у цій справі, 20-річної Олени Зайцевої. Саме вона була за кермом "Лексуса", що влетів у скупчення людей на пішохідному переході ввечері 18 жовтня.

Інтерес до цієї справи чималий, тож юну фігурантку справи журналісти чекали під стінами суду ще задовго до самого засідання. Підтримати Зайцеву приїхали родичі, зокрема, мати. Сама дівчина перед початком розгляду не відповідала на питання журналістів і постійно плакала.

Захищати Олену Зайцеву взялася відома у Харкові і, можна сказати, не проста адвокатка Юлія Козир. Вона відстоювала охоронців Кернеса у справі про побиття "євромайданівців" у лютому 2014-го, її можна часто побачити на засіданнях в Полтаві, де відбуваються слухання у справі. Крім того, Козир представляє інтереси колишнього заступника Кернеса з питань містобудування, архітектури та земельних відносин Тетяни Овінникової.

Диспозиції сторін обвинувачення та захисту були цілком прогнозованими: прокурори вимагали стандартних 60 діб утримання під вартою без права виходу під заставу, адвокат – домашнього арешту. Підстави для того були до нудоти очікуваними: резонансність справи, молодий вік, погане почуття підзахисної – словом, те, що зазвичай не заважає ганяти по вулицях, але стає препоною, коли діло доходить до відповідальності. Втім, на такий подарунок, враховуючи гучність події, навряд чи варто було розраховувати, тож у захисту, схоже, був запасний план – спробувати затягнути сам розгляд хоча б на кілька днів. Крім того, були зроблені ритуальні заяви про те, що родичі Зайцевої готові передати "матеріальну допомогу" постраждалим.

На засіданні були оголошенні попередні порушення ПДР фігуранткою – їх за трохи менше двох років назбиралося таки шість, а не вісім, як повідомляли деякі джерела. Набір не вражає оригінальністю, але загалом характерний для власників "крутих" машин, яких не дуже цікавить, чи не заважають вони іншим учасникам руху. Більшість – порушення правил зупинки та перешкоджання руху, тобто, по суті, хронічний "героїзм парковки". Сама дівчина визнала, що штрафи в неї були, але скільки – вона не пам'ятає. Але це – дрібниці. Адже головною новиною засідання стала заява прокурорів, що Зайцева в момент ДТП була під опіатами.

Адвокатка тут же парирурувала, мовляв, перед відбором повторних біологічних зразків у кабінеті слідчих її підзахисна вживала якесь заспокійливе, тож вона мусить зрозуміти, яке саме, і тому треба зробити перерву у засіданні на один-два дні. І взагалі матеріали, долучені до справи прокурорами – "якийсь папірець", а не аналіз крові. На це сторона обвинувачення зауважила, що, по-перше, не крові, а сечі. По-друге, заспокійливе Зайцева пила не до, а після експертизи, а називався той препарат "Анаприлін". Суд це все послухав і вирішив зайвих перерв не оголошувати.

Слід зазначити, що надавати пояснення з приводу оголошеної підозри Зайцева відмовилася, за відмашкою адвокатки повторивши, що підозра не обгрунтована, і вона її не визнає. Натомість в хід пішов "план В" – здоров'я Зайцевої. А з ним, як свого часу у іншого "мажорного" водія вбивці, Андрія Толстошеєва, виявилися давні і серйозні проблеми. У Толстошеєва, нагадаємо, виявився вроджений порок серця, який не заважав йому вести веселий образ життя і ганяти по вулицях, аж поки він на своєму позашляховику не в'їхав у кіоск на столичній Лівобережці, насмерть роздавивши жінку та травмувавши ще одну людину. Втім, і це було, як виявилося "нещасним випадком", через несподіваний "напад епілепсії".

Зайцевій також стало різко потрібне повне медичне обстеження, а їй в цьому відмовили. Щоправда, до епілептичного рівня її сторона захисту опускатися не стала, виклавши інший козир: як виявилося, ще у 2007 році (тобто у 10-річному віці) Олена потрапила в ДТП, де отримала серйозну черепно-мозкову травму, яка турбує її і донині, через що досі вимушена приймати ліки (на жаль, не було оголошено, чи є серед них опіати, – Ред.) та проходити медичні обстеження. А невідомо про стару травму було тому, що в 16 років Олена, яка до того була Івановою, отримала паспорт вже на нове прізвище – Зайцева, а ті документи оформлені на старе прізвище.

Зачитуючи рішення, суддя Світлана Муратова перелічила всі аргументи захисту: молодий вік підзахисної, медичні дані, головні болі, що є наслідком травми голови, отриманої в ДТП 2007 року (які, щоправда, не втримали дівчину від отримання прав і нічних гонок на потужному подарунку вітчима). Але суд це поки що не переконало. Натомість були взяті до уваги неодноразове скоєння Зайцевою порушень правил дорожнього руху, вірогідність спроби переховування від слідства, вірогідність спроб вчинення тиску на свідків (тут може йтися про подругу Олени, яка була з нею в момент ДТП, хоча загалом тут виникає питання, що завадить "натиснути на свідків" непростим родичам Зайцевої та їхнім друзям, – Ред). Так чи інакше, але вимоги обвинувачення були задоволені у повній мірі: 60 діб без права внесення застави. До 16 грудня.

Адвокатка Юлія Козир з цим, само собою, не погодилася, тож далі будуть наступні "серії". І яку стратегію обрав захист, вже стає зрозуміло. Як можуть розвиватися події, теж цілком відомо. Прикладом є вже вищезгаданий "сердешний" епілептик Андрій Толстошеєв, якого добрий український суд визнав непідсудним і відпустив на всі чотири боки – єдине що права йому наче як таки анулювали. Втім, є і свіжіший приклад. Кривавого 18 жовтня було рівно два місяці по іншій смертельній ДТП – за участі кортежу власника ФК "Карпати" Петра Димінського. Офіційно винуватцем вважається його охоронець Андрій Борщ. Якого також запроторили під варту на 60 діб без права застави, але досить скоро "передумали" і відпустили під домашній арешт, вилучивши закордонний паспорт і заборонивши спілкуватися зі свідками аварії.

Разом з тим, іншому учаснику харківського ДТП, водію "Фольксвагена Туарега", слід напружитися. На суді вже дали знати, що про нього теж не забули. Бо він, все ж таки, частково виїхав на перехрестя і створив небезпеку "Лексусу" Зайцевої. А вона, у свою чергу, "діяла необрежно", ще й мала невеликий досвід…