"Будинок з химерами" та школа Бекетова: Де у Харкові шукати вулицю із двома назвами

У центрі Харкова є вулиця, де жили дворяни, вчилися художники та архітектори, а також вперше грали у футбол

"Будинок з химерами" та школа Бекетова:…

Вулиця Чернишевська – одна з центральних вулиць міста. Її історія нараховує близько 200 років. Раніше тут був провулок, який існував з другої половини XVII століття. Тоді північна сторона майбутньої вулиці була околицею міста і закінчувалася валом, а поруч були заводи і кар'єри з видобутку глини. В середині XIX століття заводи були перенесені на західну околицю міста, а кар'єри засипані. Після цього почалася активна забудова ділянки. Тут оселилися поміщики, звели школи та лікарні. Нині Чернишевську називають хранителькою історії Харкова, адже вона зберігає історії багатьох відомих містян

Вулиця з двома назвами

Містяни й нині називають цю вулицю по-різному – Чернишевська або Чернишевського. Навіть таблички на будинках можна побачити різні. Насправді вулиця отримала свою назву на честь титулярного радника та губернського архітектора Степана Чернишова. Його будинок розташовувався на місці нинішнього будинку №1. Таким чином, вулицю назвали Чернишовською. Тоді паралельно існували два варіанти написання назви - Чернишовська і Чернишевська. Закріпився другий. Деякий час її також називали Старо-цвинтарною, оскільки проходила вона уздовж Мироносицького кладовища. З часом цю ділянку назвали Ново-Чернишевською.

Пізніше, за радянської влади, стали стверджувати, що вулиця названа на честь письменника-революціонера Миколи Чернишевського, який не мав жодного стосунку до Харкова. У 1970-х роках урядники, всупереч офіційним документам, навіть таблички з назвою вулиці замінили. Але в 2002 році до реєстру назв харківських вулиць назву Чернишевська було включено як єдиний варіант.

Де шукати 200-річний дворянський будинок

Одна з найстаріших будівель вулиці – двоповерховий будинок під номером 14. Садибу звели більше 200 років, і досі вона збереглася майже в первозданному вигляді, хоча й зазнала кілька реконструкцій. До Жовтневого перевороту садибою володів міський секретар Дмитро Сердюков, а за радянських часів тут був Харківський аероклуб. Нині це філія Національного науково-дослідного реставраційного центру.

Школа художників та архітекторів

Нічим не примітний, на перший погляд, будинок під номером 6 колись був унікальною школою, де вчився найвідоміший архітектор міста Олексій Бекетов та художник Сергій Васильківський. Будівлю звів у 1878 році відомий громадський діяч Сергій Раєвський для художньої школи своєї дружини Марії. Навчальний заклад працював за програмою Петербурзької академії мистецтв. Тут навчалося чимало відомих харківських діячів. В наші дні це звичайний житловий будинок.

Чому міських театралів переслідують химери

Будинок під номером 79 містяни прозвали "будинком з химерами". Все – через велику кількість містичних елементів в архітектурі споруди. На фасаді можна відшукати воронів, вовків і химер.

Цей будинок виконаний в стилі модерн. Його збудував архітектор Володимир Покровський для своїх сестер. Сьогодні тут розташований театральний факультет університету мистецтв.

Де у Харкові вперше зіграли в футбол

Важко уявити, але саме на Чернишевській відбувся перший міський футбольний матч. Сьогодні будинки тут стоять так щільно, що спортсменам просто ніде навіть розім'ятися, але на початку минулого століття на вулиці було чимало пустирів та майданчиків. На одному з них 8 травня 1910 року й пройшов перший в Харкові офіційний футбольний матч.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme