Підкилимні ігри еліт: Чому Зеленський втрачає Харківщину
У Харківській області виборча кампанія на 179 окрузі мала пройти у запеклій боротьбі кандидатів, яких у бюлетені було аж 37. Звичайно ж, нічого надзвичайного не сталося, однак "слуги" отримали потужний сигнал
Голосування завершилося 15 березня о 20:00. Громадяни обирали заміну "слузі" Олексію Кучеру, якого на початку листопада 2019 року призначили головою Харківської ОДА.
Станом на ранок 16 березня на окрузі порахували вже більше 50% голосів – тенденція однозначна, перемагає з майже 10-разовим відривом самовисуванка, депутат Харківської обласної ради, колишня голова Харківської ОДА Юлія Світлична.
Друге місце упевнено посідає представниця політичної партії "Європейська Солідарність" колишнього президента Петра Порошенка, колишня нардеп Вікторія Пташник. На ранок 16 березня вона набирає близько 10% голосів.
Як бачите, про кандидата від "Слуги народу" мова взагалі не йде. Хоча ще влітку 2019 року "слуга" Кучер переміг на 179 окрузі, набравши найбільшу серед своїх колег по області підтримку виборців. Його наступницею мала стати викладачка юридичного університету Вікторія Алєксєйчук, однак вона несподівано 3 березня знялася з перегонів. "Непрохідність" цієї кандидатки стала зрозумілою ще в лютому, коли про участь у виборах заявила Юлія Світлична і коли була проведена внутрішня соціологія. Уже тоді, незважаючи на тотальну рекламну перевагу Алєксєйчук на окрузі, дані опитувань говорили, що максимум, на що вона може претендувати – це боротьба за 2-3 місця з представницею ЄС.
Вікторія Алєксєйчук / Цензор.НЕТ
З огляду на фіаско, цікавою є стратегія місцевої команди "слуг". Причиною провалу вони визнають те, що Алєксєйчук – відверто слабкий кандидат. Однак "в кулуарах" запускається слух, що виставити її на 179-му окрузі було особисте рішення Володимира Зеленського. У це важко віриться, оскільки в регіоні кураторами команди Зе були і, продемонструвавши хороші результати влітку, залишилися офіційно – нардеп Павло Сушко, неофіційно – колишній генерал-прикордонник Вадим Слюсарєв. Саме останній визначав список мажоритарників. Саме з ним пов'язують Алєксєйчук. Відтак, вірити в те, що Зеленський став втручатися і йти проти рекомендацій місцевої команди, котра на відмінно відпрацювала вибори літа 2019 року, не варто.
Така спроба повністю перекласти відповідальність на "першого" також виглядає симптоматично. Місцеві "слуги" однозначно готові розпочати свою гру, наразі просто чекають підходящого часу.
Несподіванкою насправді виглядає результат Вікторії Пташник. Киянка, представниця "Європейської Солідарності", яка, незважаючи на негативний тренд, не приховувала своєї приналежності, набирає близько 10%. Більше того, проти Пташник, яку насправді на окрузі ніхто до цього й не знав (а "парашутистів" на Харківщині не люблять, запитайте в київського "адвоката Харкова" Олександра Грановського), інформаційно працювали одночасно кілька інших кандидатів. Вочевидь, за цю кандидатку проголосував ядерний електорат Петра Порошенка, кількість якого не зменшилася в регіоні попри потужні інформаційні атаки.
Вікторія Пташник / Слово і діло
Незважаючи на зняття Алєксєйчук, проти Юлії Світличної намагалася працювати місцеві "слуги". Навскидку можна згадати, м’яко кажучи, перебільшену заяву Олексія Кучера про те, що члени ДВК через карантин масово відмовляються від участі у виборах, оскільки бояться коронавірусу. Насправді виявилося, що жоден із кандидатів не відмовлявся. Можна згадати реєстрацію "клона" Світличної – Яни Світличної, яка, до речі, на ранок 16 березня після підрахунку половини бюлетенів йшла третьою. Реєстрацію "фейкових" членів ДВК від однієї з кандидаток.
Останньою спробою зірвати вибори було розповсюдження інформації про нібито госпіталізацію на окрузі хворого на коронавірус чоловіка. У мережу через низку анонімних телеграм-каналів одночасно злили відео, зняте нібито членом бригади "швидкої", яка з квартири у Краснограді відправляє у лікарню вкрай кашлючого чолов’ягу. Одразу ж у медіа піднялася хвиля. Утім, за нашими даними, "хворого" вилікував один дзвінок із Офісу президента – місцеві перестали фантазувати й виборчий процес продовжився. Хоча це й вплинуло на явку, яка у підсумку склала менше 30%.
Результат Юлії Світличної є абсолютно закономірним і передбачуваним. Кандидатка до цього три роки очолювала Харківську ОДА, її пізнаваність на окрузі була ледь не стовідсоткова. При цьому Юлія Світлична в медійному просторі жодним чином не асоціювалася з партією ОПЗЖ (регіональну організацію очолює Ігор Райнін) чи "Слуга народу" (сам Зеленський восени просив Світличну залишитися в його орбіті). Об'єктивно, більшою мірою її сприймали як колишнього голову Харківської ОДА, за якої регіон був на стабільному підйомі.
Юлія Світлична / Вечірній Харків
Отже, проведена в Харківській області виборча кампанія стала розминкою перед майбутніми місцевими виборами. Вибори на 179 окрузі дали низку сигналів:
- Принаймні в Харківській області далеко не всі підтримують нинішній курс влади Зеленського (зняття кандидата від "слуг", високий результат Пташник і Світличної).
- Найближчими місяцями не виключені нові "міграції" політичних еліт у Харківській області.
- Інформаційна війна проти Порошенка не дала тих результатів, на які розраховували її ініціатори. Вибори показали, що якщо "Європейська Солідарність" висуватиме не "парашутистів", а знаних місцевих кандидатів, то значною мірою партія може претендувати на часткове відновлення втрачених позицій.
- Харківські "слуги" валентні й мають прихований опозиційний потенціал до Зеленського.
- Майбутні вибори пройдуть за участі ОПЗЖ, що ще більше вплине на рейтинг "слуг" на місцях.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків