Безкоштовні маски і стриманий оптимізм: "Коронавірусна" Барселона очима філологині з Харкова

Жорсткий карантин було запроваджено в Іспанії від 16 березня. На той час статистика показувала близько 10 тисяч підтверджених випадків захворювання та 350 смертей

Безкоштовні маски і стриманий оптимізм:…
Фото: Telegraph

Харківська філологиня Олена Гапак вже кілька років мешкає в Барселоні. На прохання Depo.Харків вона написала власні враження від карантинних заходів у Іспанії, де останніми тижнями стрімко збільшується кількість хворих на COVID-19.

 

"Мені здається, оголошення карантину нікого особливо не шокувало, бо обмеження почалися раніше й інформації було дуже багато.

 

Найпомітніша "до карантинна" подія в Барселоні – це, мабуть, скасування щорічної конференції Mobile World Congress 24-27 лютого. Ще до цього було скасоване масове святкування китайського Нового року (25 січня – 8 лютого). Зазвичай на честь свята влаштовують ярмарок, де збираються і туристи, і місцеві, і китайська діаспора. А от марші та концерти на честь Дня солідарності жінок 8 березня проводилися, і багато хто пов'язує різкий стрибок заражень у тому числі й із цим.

 

Цікаво, що 13-15 березня я була за містом, і помітила, що вже в ці дні майже все було зачинено, а людей на вулицях майже не було – населення реагувало із випередженням.

 

На період 2-9 квітня, хоча статистика поступово покращувалася, правила карантину було посилено: тепер навіть підприємства, які не можуть працювати дистанційно, але не виробляють чи не розповсюджують товарів першої необхідності, теж вимушені на тиждень зупинитися.

 

Набережна в Барселоні / MyNorthwest.com

 

Місяць на карантині

 

У понеділок буде рівно місяць карантину, за цей час я виходила з квартири тричі. Протягом усього періоду карантину можна виходити тільки до аптеки, до супермаркету або щоб вигуляти собаку. Прогулянки, спорт, виїзд на природу, у тому числі у приватному автомобілі, – усе це було заборонено від самого початку. Але є й винятки: наприклад, люди в аутичному спектрі або люди з іншими особливостями ментального здоров'я можуть виходити на вулицю й прогулюватися, зберігаючи дистанцію. Для нетипових пересувань містом (якщо у когось закінчився контракт аренди й людина переїздить, якщо розведені батьки змушені перевезти дітей з одного помешкання до іншого) є спеціальна форма, яку можна заповнити й в разі чого показати поліції.

 

Магазини і продукти

 

Продуктів у супермаркетах достатньо, але доставка більшості супермаркетів не може впоратися з навантаженням, і деякі просто призупиняють сервіс доставки, щоб перекинути усіх співробітників на роботу в залах чи на складах. Часом на кілька днів зникають якісь специфічні категорії товарів (наприклад, дріжджі – підозрюю, що усі печуть), але потім усе з’являється знову.

 

Скорочення робітників і підтримка держави

 

Звільнень чи скорочень дуже багато (не маю точної статистики, але йдеться про сотні тисяч), зазвичай закон забороняє масові скорочення штату, але зараз це роблять за процедурою "тимчасового призупинення контракту" – тобто компанія зобов'язується поновити контракт потім, а держава в цей час виплачує допомогу тимчасово безробітним.

 

Щодо підтримки держави, говорять про багато різних заходів, але не всі з них остаточно затверджені. Кажуть, що ФОПи, яких торкнулася ситуація, отримають одноразову виплату, – розмір і порядок виплат поки уточнюють. На час карантину надано місце проживання безпритульним. Наскільки я зрозуміла, медична допомога надається всім, незалежно від громадянства й легальності перебування в Іспанії.

 

Медики в Барселоні / The Straits Times

 

МОЗ Іспанії

 

Міністерство охорони здоров'я офіційно закликало усіх людей з медичною освітою та досвідом, які готові долучитися до роботи в лікарнях, зв'язатися зі спеціальним центром, враховуючи спеціалістів, чий диплом виданий іншою країною і не підтверджений в Іспанії, або тих, хто перебуває тут за туристичною візою чи взагалі без документів. Від понеділка 14 квітня в аптеках можна буде отримати безкоштовні маски, показавши картку реєстрації у державній медичній системі (вона є в усіх резидентів).

 

Медіа та COVID-19

 

Усі новинні ЗМІ, ясна річ, сконцентровані на головній темі. Виходить дуже багато інтерв'ю з лікарями, – більшість у стримано оптимістичному тоні. Публікують багато порад і матеріалів про збереження психічного здоров'я, є ледь не щоденні прес-конференції онлайн з урядовцями або спеціалістами з різних комітетів. За моїми відчуттями, інформації більш ніж достатньо. Принаймні, у мене не виникало стану "я не розумію, що відбувається".

 

Я помітила, що серйозної аналітики або прогнозів у ЗМІ майже немає: усі сконцентровані на актуальних проблемах. Публікують дуже багато світлин з порожніми площами і вулицями, а ще – статей чи відео про смішне чи приємне. Наприклад, у маленьких селищах Майорки поліція у вільний час співає для дітей під вікнами. Музики та співаки виходять на балкони, я вже бачила навіть відео професійного оперного співу в форматі "концерт з балкону". Може, це й не найкорисніші матеріали, але вони підтримують.

 

"Ла Вангардія", одне з найбільших ЗМІ, постійно проводить онлайн-опитування суспільної думки. За їхніми даними, близько 85% читачів підтримують вжиті карантинні заходи. Також 70% опитаних вважає, що ситуація кризи сприяє солідарності та взаємопідтримці. Щодня о 8 вечора люди по всій країні виходять на балкони, щоб аплодувати роботі лікарів. Ми теж виходимо, для мене це приємна частинка дня.

 

Карантин в Іспанії / Stuff.co.nz

 

Зараз новини поступово стають позитивнішими й концентруються на поліпшенні статистики, хоча про закінчення карантину не йдеться. Офіційно встановлена дата – 26 квітня, але вже говорять про ймовірність подовження. У будь-якому разі, багато дискусій про те, щоб якнайшвидше дозволити людям їздити на роботу й поновити діяльність усіх підприємств.

 

Не впевнена, що маю достатньо інформації, щоб порівнювати Україну та Іспанію в контексті пандемії, але у мене виникло враження, що навколо мене відчутно менше напруження між людьми: на вулицях посміхаються менше, але досі посміхаються, – навіть під масками; ніхто не дивиться косо на людину, яка закашлялася в супермаркеті.

 

Довіра до влади

 

Рівень довіри до влади на рівні міністерств та уряду я б не назвала високим, особливо враховуючи, що Каталонії не дозволили впроваджувати власні правила чи замикати власні кордони, але довіра до службовців (поліції, лікарів) однозначно є.

 

Здається, власний пік тривоги я пройшла ще до офіційного початку карантину, до того по трьох тижнях карантину я звикла й адаптувалася. Звісно, я хвилююся за близьких, але загалом почуваюся цілком нормально".

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme