Неочікуваний апокаліпсис: Коли Балаклія чи Калинівка "раптом" злетять у повітря (ФОТО)

Історія Балаклії стала настільки типовою для України, що навряд чи на її прикладі вже можна буде чомусь навчитися

Неочікуваний апокаліпсис: Коли Балаклія…

3 травня, о 13:35 внаслідок загорання сухої трави на колишній технічній території 65-го арсеналу, де тривали роботи з очищення і розмінування залишків снарядів, які не розірвалися внаслідок минуролічної надзвичайної події, розпочалася пожежа. Площа загоряння – 35 га.

Протягом дня від офіційних осіб пролунали щонайменше три версії, чому загорілася технічна територія арсеналу:

1) на один із снарядів наїхав танк, внаслідок чого стався вибух, від якого загорілася трава;

2) відбулося загоряння сухої трави (можливо, самозагоряння) на території арсеналу, внаслідок чого детонували розкидані та ще не зібрані після минулорічних вибухів боєприпаси;

3) відбувалася планова ліквідація боєприпасів, які неможливо було вивезти з арсеналу, і під час контрольованих вибухів розпочалася неконтрольована детонація та, як наслідок, масштабна пожежа.

Ближче до кінця дня прес-службі Міноборони розповсюдила прес-реліз, у якому було сказано, що на території арсеналу 3 травня взагалі ніяких підривів не проводилося.

"Як повідомлялося раніше, на території технічного майданчику, де відбувається очищення та розмінування території від залишків боєприпасів, що не розірвалися після події 2017 року, відбулося загоряння трави. Причини загоряння наразі з'ясовуються. Відомо, що в той час на території технічного майданчика працювали групи, які готували територію для подальшого очищення. Підривні роботи в той час на території майданчику не проводилися", - йшлося в повідомленні.

Однак цій заяві суперечать слова речника Генерального штабу України Владислава Волошина, який проговорився в ефірі "112 Україна". "Ви розумієте, що минулого року трапилася там надзвичайна подія і деякі з боєприпасів, їх не можна було вивозити, щоб знищувати десь в місцях підриву, їх необхідно було знищувати на місці. І під час знищення загорілася суха трава. Вона загорілася більше, ніж розраховували", - сказав Волошин.

Тож, виходить, що розкидані по території боєприпаси таки підривали.

На щастя, детонація боєприпасів сталася достатньо далеко від житлових будинків і розриви не становили загрози для місцевих мешканців та інфраструктури. Внаслідок надзвичайної події ніхто не постраждав, руйнувань немає. Обов'язкової евакуації не проводили. Начебто. Хоч тут також дані різняться.

Мер Балаклії Іван Столбовий повідомив журналістам про евакуацію 1500 мешканців близько 500 квартир з будинків на прилеглих до арсеналу вулиць. У прес-службі Харківської ОДА також повідомляли про евакуацію однієї вулиці біля технічної території арсеналу, не вказуючи кількості відселених. При цьому голова Балаклійської РДА Степан Масельський взагалі сказав, що евакуації не проводилося, однак до неї були готові, підготувавши евакопункті в селищі Саввинці неподалік і мобілізувавши до 100 автобусів. Насправді, як повідомили місцеві, частина людей, почувши перші вибухи, повтікали самостійно, не чекаючи офіційних повідомлень.

Таким чином, цього разу здивувала неузгодженість коментарів посадових осіб і владних органів. Очевидно, ніхто не очікував повторної НП на тому ж місці з інтервалом у рік.

Станом на ранок 4 травня на арсеналі залишилося тільки два осередки тління, відкритого вогню, за відомостями Міноборони, немає. За всю ніч відбулося близько 10 вибухів, з 6:00 до 8:00 вибухів не було взагалі, після 8:00 зафіксували два вибухи. Голова Харківської ОДА Юлія Світлична заявила, що місцевим мешканцям нічого не загрожує. Утім, обмежено рух автотранспорту у 10-кілометровій зоні навколо міста Білаклія та введено тимчасову заборону використання повітряного простору у радіусі 30 км і висотою 6 км.

Тим часом, військова прокуратура Харківського гарнізону розпочала кримінальне провадження за ч. 3 ст. 425 Кримінального кодексу України (недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого стану або в бойовій обстановці).

Балаклійська дисципліна

Після вибухів на балаклійському арсеналі в березні 2017 року був змінений командир військової частини, начальник бази зберігання та головний інженер військової частини. Однак кардинально на стан дисципліни та організації процесу очищення території арсеналу від нерозірваних боєприпасів, судячи з Реєстру судових рішень, це не вплинуло.

За минулий рік у Реєстрі можна знайти під сотню судових рішень, якими до адміністративної відповідальності притягнуті військовослужбовці за вживання алкоголю безпосередньо на території 65-го арсеналу в Балаклії.

Уже у квітні були рішення про притягнення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП (вживання військовослужбовцем алкоголю в особливий період) прапорщика 92-ї Окремої механізованої бригади (А0501), командир відділення вогнеметників, котрий був відряджений на Балаклійський арсенал (військової частини А-1352). Згідно матеріалів справи, 12 квітня близько 19:00 прапорщика затримали з ознаками алкогольного сп'яніння у військовій частині А1352 по вулиці Арсенальна, 1 в місті Балаклія. Чоловіка направили до Балаклійської ЦРЛ, де встановили наявність у крові 2,5 проміле алкоголю.

Ще один кричущий випадок – боєць роти охорони Балаклійського арсеналу просто з роботи втік на п'янку. Ще одного солдата оштрафували за те, що він під час виконання обов'язків військової служби на території військового арсеналу (в/ч А 1352, Балаклія, вул. Арсенальна,1) перебував у нетверезому стані.

Судові рішення розкрили реальний стан дисципліни в Балаклійському райвійськкоматі. Дійсно, це не напряму стосується арсеналу, та все ж. Районний суд притягнув до адміністративної відповідальності начальника відділення офіцерів запасу і кадрів Балаклійського районного військового комісаріату та заступника військового комісара, начальника мобілізаційного відділення Балаклійського РВК. Посадовці військкомату, котрі й відповідають за укомплектування військової частини в Балаклії, влаштували просто в стінах РВК алкогольну вечірку. Майора та підполковника тільки оштрафували.

Це тільки незначна частина фактів, які свідчать про не надто високий рівень дисципліни, який підтримувався в умовах особливого періоду увесь цей рік на арсеналі, що колись був найбільшим у Європі.

Міноборони та Генштаб "під питанням"

Чергова надзвичайна подія на 65-му арсеналі засвідчила, що місто Балаклія досі залишається незахищеним. Як залишаються в небезпеці запаси боєприпасів, що в умовах війни так необхідні українському війську.

До посадових осіб Міноборони закономірно виникає питання, чому протягом більше, ніж року, закрита територія, хоч і найбільшого арсеналу, не була очищена навіть від тих боєприпасів, що детонували 3 травня на поверхні? Чому всупереч усім нормам на території військового арсеналу ще й навесні, яка, по суті, тільки почалася на Харківщині, росте висока трава? Чому не проведена обробка території військової частини речовинами, що упередили б виникнення там рослинності? Чи взагалі дотримують підвищені міри безпеки на складах боєприпасів, про що заявляли всі без винятку посадовці після вибухів у Лозовій, Сватовому, Балаклії, Калинівці тощо? Чому за тотального пияцтва особового складу Балаклійського арсеналу нічого невідомо про кардинальні кадрові чи дисциплінарні висновки?

За останнє десятиліття в Україні згоріли близько 10 арсеналів. На жаль, сподіватися, що друга пожежа на арсеналі в Балаклії чомусь навчить і виправить без пекову ситуацію, не доводиться.

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme