80 імен Сандармоху: У Харкові вшановують пам’ять жертв сталінського Великого терору

У Харкові акція-реквієм проходить на майдані Свободи біля волонтерського намету

80 імен Сандармоху: У Харкові вшановують…

Як передає кореспондент Depo.Харків, 5 серпня в різних країнах світу проходить пам'ятні акції, під час яких згадують імена розстріляних в урочищі Сандармох.

 

Учасники акції зачитали імена 80 людей, які були пов'язані з Харковом і зрештою були страчені 1937 року в лісовому урочищі Сандармох у Карелії. Серед них були і харків’яни. Активісти згадували, ким були розстріляні, як їх було ув'язнено і як вони були приговорені до страти. "Якраз 5 серпня 1937 року розпочався великий погром. Була видана постанов ЦК КПРС про радянські зачистки, про репресії. Усі інтелігенти, наша вся еліта, тоді постраждала. І це було продовженням усіх процесів, які почалися в 20-ті роки. Ми знаємо всі імена і сьогодні будемо їх згадувати. І це не тільки історія, а й сьогодення. Ми на це звертаємо увагу. Бо в Росії, на жаль, панує от цей сталінський підхід. Ми знаємо, що дослідник, історик та правозахисник Юрій Дмитрієв (який відкрив місця масових розстрілів у Сандармосі – ред.) отримав термін ув’язнення нещодавно. Він 30 років досліджував і знайшов Сандармох. В Росії багато наших полонених. І з ними поступають так, як в 1937 році. Є і катування, і тортури, і ув’язнення. Тому ми і згадуємо минуле, і говоримо про сьогодення", – розповів співорганізатор Харківського Євромайдану Володимир Чистилін.

 

Під час проголошення списків розстріляних лунали й відомі імена. Зокрема, знаних українських літераторів і діячів культури Леся Курбаса, Миколи Куліша, Миколи Зерова, Марка Вороного, Валер'яна Підмогильного. "Такі акції проходять у більшості країн світу, – розповіла співкоординаторка Харківського Євромайдану Вікторія Склярова. – Бо в них є українська діаспора. І не лишень українська, а й колишніх радянських народів. І люди пам’ятають, що серед тих 1111 людей, яких розстріляли в урочищі Сандармох були представники їх народів. Такі читання проходять і у Фінляндії, і в Норвегії, і в Ізраїлі і в кількох американських штатах. Тобто по всьому світу є".

 

 

Нагадаємо, що з 3 по 4 листопада 1937 року в лісовому урочищі Сандармох у російській Карелії сталися масові страти в'язнів соловецького тюремного етапу. На сьогоднішній день відомі імена 6241 загиблого. Це були літератори, культурні діячі, політики, науковці, військові, представники духовенства. В урочищі загинули представники не менш ніж 56 національностей зі всього Радянського Союзу.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Харків

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"