Як "таємна тюрма" СБУ в Харкові пов'язана з катуванням Конституцією та Євро-2012 (ФОТО, ВІДЕО)

У Харкові журналісти побували у приміщеннях СБУ, де начебто утримуються обвинувачені в тероризмі та сепаратизмі шахтарі та доярки з альтернативним мисленням

Як "таємна тюрма" СБУ в Харкові пов'язан…

У понеділок, 29 серпня, міжнародні організації Amnesty International та Human Rights Watch оприлюднили інформацію про те, що з неофіційних місць тримання у харківському Управлінні СБУ звільнили 13 осіб. Журналістам вдалося відшукати одного чоловіка, котрий фігурує у списку звільнених – мешканця містечка Українськ у Донецькій області Миколу Вакарука.

Чоловік стверджує, що був затриманий 9 грудня 2014 року і звільнений тільки 25 липня 2016 року.

Вакарук і зараз не приховує, що спілкувався з учасниками незаконних бандформувань "ДНР", виступав проти політики "київської влади" та збирався вечорами, в тому числі з організатором "референдуму" в місті Українськ "обговорити ситуацію".

За словами Вакарука, його утримували майже весь цей час в будівлі Управління СБУ в Харківській області у "таємній тюрмі", під погрозами він на камеру зізнався у тому, що начебто корегував вогонь артилерії, був причетний до антиукраїнських провокацій тощо.

Повідомлення про "таємну тюрму" СБУ в Харкові підхопили не тільки українські, а насамперед світові ЗМІ, почавши звинувачувати українські спецслужби у порушенні прав людини.

Операція "відбілювання"

До Харкова для участі в церемонії складання присяги курсантами Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого, які у майбутньому працюватимуть у спецслужбі, приїхав особисто голова СБУ Василь Грицак. Раніше такі візити, якщо й відбувалися, то без участі преси.

Присяга начебто була основна мета візиту Грицака. Однак знову ж начебто несподівано сам голова СБУ запропонував під час брифінгу відвідати так звану "таємну тюрму".

Під час брифінгу Грицак запевнив, що в Україні немає жодного місця незаконного тримання громадян, про що заявляють міжнародні організації. Натомість є сектори забезпечення досудового слідства, один із них знаходиться в Харкові, в будівлі місцевого управління СБУ на вулиці Мироносицькій. Там люди не утримуються, у цих приміщеннях тільки проводяться слідчі дії з фігурантами кримінальних проваджень. При цьому кожен фігурант має відповідний юридичний статус і його місцезнаходження не приховується.

"У нас немає "таємних тюрем" СБУ, я відповідальна про це заявляю. У нас є відділ забезпечення досудового слідства в місті Києві, який працює для центрального апарату. У нас є сектори забезпечення досудового слідства в кількох областях України, обласних центрах, у тому числі в місті Харків", - сказав Грицак.

Яке відношення "таємна тюрма" СБУ в Харкові має до Євро-2012 (ФОТО, ВІДЕО) - фото 1

Більше того, за словами Грицака, сектор у Харкові відвідувала Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська. Відтак, принаймні про секретність цих місць говорити не доводиться.

Питання журналіста, яким чином тоді громадськості сприймати свідчення осіб, котрі внесені до списку міжнародних організацій, і які говорять про тортури в СБУ, певним чином вивело Грицака з рівноваги. Він закликав журналістів звернути увагу насамперед на українських бранців, котрі повертаються з ям "ЛНР" і "ДНР" скаліченими.

"Я би хотів вас запросити, я думаю, що ми організуємо таку зустріч із нашим колективом, спочатку з тими хлопцями, які утримувалися не в СІЗО СБУ чи відділі забезпечення досудового слідства, не в СІЗО №13 або у слідчих ізоляторах обласних підрозділів пенітенціарної служби, а з хлопцями, які утримувалися – військовослужбовці Збройних Сил України, Національної гвардії, прикордонники, волонтери, журналісти у тому числі – які сиділи в ямах, яких ми забирали, підтверджую, з ям "Артемвугілля" у місті Горлівка і з багатьох інших місць. Посаджу їх ззаду себе і нехай вони вам розкажуть, у яких умовинах їх тримали на відміну від нас. Мене це трішки злить у хорошому розумінні цього слова, що мовчать справжні українські патріоти про те, як їх питали. "Рахман" (офіцер 81-ї окремої аеромобільної бригади, захисник Донецького аеропорту Андрій Гречанов – ред.), якого забрали з полону з поламаними плоскогубцями суглобами пальців, з вирізаними хрестами, тризубами на спинах. От я хотів би, щоб ви задали питання сепаратистам із того боку, де і в яких умовах тримали. Ми змушені діяти по закону, бо ми правова держава, і ми визначаємо процесуальний статус. І перш ніж визначити цей статус, ми з людиною працюємо у службовому кабінет, у підрозділі забезпечення досудового слідства", - наголосив Грицак.

Грицак додав, що підписав із міжнародними організаціями низку документів. 5 серпня до України прибудуть 13 представників цих організацій, яким буде надано доступ на всі без виключення об’єкти служби безпеки.

"Шановні друзі, не лийте воду на жорнова ворогів. До сьогодні ми звільнили 3080 осіб. З першого обміну я брав участь. Запитайте краще у них. І не розганяйте цю тему, бо її просто нема", - підсумував він, і журналісти відправилися до будівлі харківського УСБУ.

Харківська "таємна тюрма" СБУ виготовлена до Євро-2012

Екскурсію сектором забезпечення досудового слідства Управління СБУ в Харківській області провів начальник УСБУ Едуард Крицин. Установа знаходиться на другому поверсі управління. Кожне вікно заґратоване та закрите пластмасовим щитом, який пропускає сонячне світло, однак через який не можна розгледіти, що відбувається ззовні.

Яке відношення "таємна тюрма" СБУ в Харкові має до Євро-2012 (ФОТО, ВІДЕО) - фото 2

Яке відношення "таємна тюрма" СБУ в Харкові має до Євро-2012 (ФОТО, ВІДЕО) - фото 3

На фото: кімната для проведення слідчих дій

Яке відношення "таємна тюрма" СБУ в Харкові має до Євро-2012 (ФОТО, ВІДЕО) - фото 4

На фото: кімната робітника сектору

Крицин зазначив, що коли слідчий вважає за необхідне допитати підозрюваного чи провести якусь слідчу дію, він подає заявку, група досудового слідства СБУ привозить підозрюваного до сектору. Начальник обласного УСБУ демонстрував неабияку для спецслужбовця відкритість.

"Я вам скажу більше, якщо ви один одному довіряєте, візьміть дві-три людини, я готовий повністю, але без камер, пройдіться будь-якими приміщеннями управління, включаючи підвал, будь-які двері я вам відкрию. Ви побачите, що тут немає нікого, хто утримується незаконно. Якщо вас це влаштовує, то давайте", - сказав Крицин.

За його словами, у камерах передбачена наявність стільця та стола. Наявність ліжка не передбачена. Особа, із якою проводяться слідчі дії, запевняє Крицин, не залишається у секторі не те, що на ніч, ба навіть не більше, ніж передбачено законодавством на проведення слідчих дій. Востаннє у цих приміщеннях працювали вночі 31 серпня.

Яке відношення "таємна тюрма" СБУ в Харкові має до Євро-2012 (ФОТО, ВІДЕО) - фото 5

Яке відношення "таємна тюрма" СБУ в Харкові має до Євро-2012 (ФОТО, ВІДЕО) - фото 6

Якщо під час слідчих дій особі стане зле, запевнив Крицин, медичну допомогу можуть надати медики, що є "зовсім поруч" із сектором забезпечення досудового слідства.

В УСБУ наголосили, що приміщення, де зараз знаходиться сектор забезпечення досудового слідства, були обладнані під час підготовки Харкова до проведення Євро-2012 з футболу у зв’язку з відповідними вимогами. Там мав відкритися ізолятор тимчасового тримання для іноземних громадян, які могли потрапити у поле зору спецслужби, наприклад, які брали би участь у масових заворушеннях.

Яке відношення "таємна тюрма" СБУ в Харкові має до Євро-2012 (ФОТО, ВІДЕО) - фото 7

Яке відношення "таємна тюрма" СБУ в Харкові має до Євро-2012 (ФОТО, ВІДЕО) - фото 8

Яке відношення "таємна тюрма" СБУ в Харкові має до Євро-2012 (ФОТО, ВІДЕО) - фото 9

Однак ізолятор, у складі якого є близько 10 приміщень, не рахуючи кімнати для працівників СБУ, так і не був введений у експлуатацію. На цей час він не придатний для утримання громадян, а раніше навіть не був сертифікований.

"Вода на млин "Л-ДНР"

Інформація про нібито секретні ізолятори СБУ періодично виникає в медійному просторі. Не можна говорити, що нинішній випадок унікальний. Як правило, виявляється, що ці "таємні" місця відкриті для перевірок, однак озвучена інформація встигає зіграти на руку для російської пропаганди.

Зокрема, в окупованому Луганську вирахували та піймали студентів, які раніше розгортали прапори Україні в центрі міста. З молодими людьми провели бесіду активісти "ЛНР" та ветерани.

Під час "колективного осуду" молодих людей, які, до речі, сидять до смерті налякані, апологети секти свідків "хунтобандерівського фашизму" використали інформацію Amnesty International та Human Rights Watch для підбурювання антиукраїнських настроїв.

Під час бесіди активісти "ЛНР", які начебто сиділи в "таємній харківській тюрмі в СБУ" засвідчили, що їх катували, заставляючи читати Конституцію України. Цікаво, чи міжнародні організації дадуть оцінку такому оригінальному способу "катування"?

Всі новини Харкова сьогодні читайте на Depo.Харків

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme